Yarışmada Düzce Türkiye'yi temsil edecek

Avrupa Gastroenteroloji Haftası kapsamında düzenlenen 40 yaş altı Gastroenterologlar Yarışması’nda, Türkiye’yi temsil eden ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak’ın da yer aldığı takım çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi.

Yarışmada Düzce Türkiye'yi temsil edecek
1.04.2022 - 15:50
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi ile birlikte, Marmara Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyelerinin de yer aldığı 4 kişilik takım, A grubundan lider olarak çıkarak çeyrek finale yükseldi.

Yarışmanın Avrupa Gastrointestinal Endoskopi Cemiyeti (ESGE) tarafınca, her yıl uluslararası kongrede düzenlendiği bilgisini veren Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak, yarışmada Avrupa’nın dört bir yanından katılımcıların şampiyonluk için teorik ve pratik bilgilerinin test edildiğini belirtti.  Dörderli gruplar şeklinde yapılan eleme mücadelesi sonrası çeyrek finale yükselen ekiplerin, yüz yüze karşılaşmalar için bu yıl 28-30 Nisan’da Prag’da yapılacak büyük kongreye davet edildiğini ifade eden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi,  “Türkiye’den seçilen, benim de içinde bulunduğum dört kişilik takım, Almanya, İrlanda ve Bulgaristan’ın bulunduğu grubu lider tamamlayarak, yüz yüze mücadelelere katılmaya hak kazandı.” diye konuştu.

Takımın endoskopik işlemlerin değişik alt dallarında özel ilgiye sahip kişilerden seçildiği bilgisini paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Tokmak, “Herkes kendi ilgi alanında gerçekleştirdiği zorluk derecesi yüksek işlemlerin yanı sıra, güncel bilimsel çalışmaları da yakinen takip etti ve sorular hangi takım üyesinin özel ilgi alanına giriyorsa, onun tarafından cevaplandı. Toplam doğru cevaplar takım skoru olarak belirlendi.” ifadelerine yer verdi.

Yer aldığı takımın çeyrek finale yükselme başarısı ile ilgili duygularını da paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak, “Bu seviyeye gelmem 6 yıllık Tıp Fakültesi eğitimim sonrası, ilave 10 yıllık eğitim, maddi-manevi zorluklar ve özellikle ailemden çalarak biriktirdiğim zaman sayesinde mümkün oldu. Tüm bu emeklerin sadece ülkemizde değil, yurt dışında da kabul görecek kadar üst düzeye ulaştığını görmek mutluluk verici. Özellikle belirtmek isterim ki, ülkemizdeki doktorların, yurt dışında eğitim gören ve yaşayan doktorlardan aşağı kalır hiçbir yanı yok. Yeter ki Fakültemizdeki ve Hastanemizdeki gibi, gerekli destek ve huzurlu çalışma ortamı sağlansın. Sevgi ve saygıda kusur etmeyen Düzceli vatandaşlarımıza ve özellikle üzerimde büyük emekleri olan Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Serkan Torun’a da ayrıca teşekkür ederim.” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Düzce Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, “Düzce Üniversitesi olarak; Ülkemizi temsil eden takımımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 


Editör: C. Sandıkçı