Düzce Üniversitesi Rektörü TV Net’te

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, TV Net’te canlı olarak yayınlanan “Kampüs Yolunda” programına katılarak Düzce Üniversitesi’nin eğitim-öğretim faaliyetleri, bölgesel kalkınma çalışmaları, başarıları ve daha birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Düzce Üniversitesi Rektörü TV Net’te
1.04.2022 - 16:13
Haber Merkezi

Program sunucusu Esra Esen Atayeter’in sorularını cevaplayan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar,  Düzce Üniversitesi’nin değer üretme misyonunun, toplumsal iş birliği için yapılan çalışmalara atıfta bulunmak amacıyla oluşturulduğunu ifade etti. 3 Fakülte ve 3 bin öğrenciyle kurulan Düzce Üniversitesi’nin, bugün 30 bin öğrenci ve 14 fakülteye ulaştığını belirten Rektör Çakar, Düzce Üniversitesi’nin sıralamalardaki yeriyle başarılarını ispatlayan bir üniversite olduğunu vurguladı.

Bölgesel Kalkınma Üniversitesi olarak seçilen ilk 5 üniversite içerisinde yer aldıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Çakar, ihtisas alanları olarak sağlık ve çevre alanlarını seçtiklerini sözlerine ekledi. Sağlık konusunda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında katma değerli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Çakar, Türkiye’nin en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ne sahip olduklarını dile getirdi.

Düzce Üniversitesi’nin koordinasyonunda bölge çiftçilerini, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, tıbbi mantar üretimi ve arıcılık faaliyetleriyle sürecin içine katarak hammaddeden ürüne uzanan bir değer zinciri oluşturduklarını dillendiren Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin tescilli markalarıyla sağlık destek ürünleri ve kozmetik ürünlerini kendi üretim tesisinde üreten bölgesel tek merkeze dönüştüğünün altını çizdi. Düzce Üniversitesi’nin ülkemizde ilk kez kendi adına tescilli markalarını bölgesel girişimciye lisanslayarak satış, pazarlama, dağıtım ve üretim haklarını yaygınlaştırdığına da sözlerine ekledi.

Düzce Üniversitesi’nin staj ve iş yeri eğitimi modeline ek olarak öğrenci-sanayi firması eşlemesi temelli bir sistematik proje olan İstihdam Meleği’ni hayata geçirdiğini belirten Rektör Çakar; teorik eğitimle birlikte, firmalarla ortak müfredat belirleme, firma oryantasyonu, sanayicilerin eğitim vermesi gibi birçok faydalı modüle sahip bu proje ile öğrencilerin diploma ile birlikte firma yeterlilik belgesiyle mezun olacağı bilgisini paylaştı. Prof. Dr. Çakar, stratejik eşleşme modeliyle nitelikli istihdam oluşturacak proje kapsamında 13 farklı programda, 12 firma ve 250 öğrenciyle başlayan bu süreç sonunda bin öğrenciye kadar ulaşacaklarını ifade etti.

Bölgenin Ar-Ge ve inovasyon merkezi Düzce Teknopark hakkında da bilgiler aktaran Rektör Çakar, yüzde 95 doluluk oranına sahip Düzce Teknopark’ın firmalar için çok iyi bir ekosistem oluşturduğunu dile getirdi. Girişimcilik kamplarıyla Düzce Üniversitesi öğrencilerinin, geliştirdikleri iş fikirlerini mentorler eşliğinde sunarak Kuluçka Merkezi’nde finansal olarak desteklendiğine değinen Çakar, ülkemizin bu girişimcilik faaliyetleriyle zenginleşeceği tespitinde bulundu.

Düzce Üniversitesi’nin şehirle bütünleşme felsefesi ışığında; Açık Kapı, Açık Ders, Açık Kampüs, Temiz Kampüs, Açık Mutfak, Açık Kürsü gibi uygulamaları hayata geçirdiklerini söyleyen Rektör Çakar, açıklık perspektifinin ulaşılabilir, erişilebilir ve hesap verebilirliği de beraberinde getirdiğini ifade etti.

Düzce Üniversitesi’nin son yenilikçi çalışması olan Biyo-Psiko Sosyal Analiz Mobil Uygulamasından (MODUM) da söz eden Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, öğrencilerin ruh halini ve iyilik durumlarını daha da güçlendirmek için iletişim ağı kurduklarını ve mobil uygulama şeklinde öğrencilere hizmet sunduklarını dile getirdi.


Editör: C. Sandıkçı