Dünyanın birçok ülkesinde zengin içerikli kutlamalar yapılıyor

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun, Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Dünyanın birçok ülkesinde zengin içerikli kutlamalar yapılıyor
15.04.2022 - 10:41
Haber Merkezi

Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı’nın;  Amerikan Peyzaj Mimarları Derneği (ASLA) tarafından her yıl, Peyzaj Mimarlığı mesleğinin kurucusu olarak kabul edilen Frederick Law Olmsted’in doğduğu ay olan nisan ayında kutlandığını belirten Prof. Dr. Osman Uzun, bu önemli ay ile Peyzaj Mimarlığı mesleğinin tanınırlığının artırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Dünyanın Birçok Ülkesinde Zengin İçerikli Kutlamalar Yapılıyor

Uluslararası Peyzaj Mimarları Federasyonu’nun da (IFLA) desteklediği bu etkinlik kapsamında gerek Amerika Birleşik Devletleri’nde, gerekse dünyanın birçok ülkesinde zengin içerikli kutlamalar yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Uzun, “26 Nisan 2022 aynı zamanda Peyzaj Mimarlığı mesleğinin ilk uygulayıcısı olan “Frederick Law Olmsted”'in 200. doğum gününe karşılık gelmektedir. Ülkemizde ise Olmsted gibi vefat eden bazı hocalarımızın, doğum gününü kutlamaktayız. Bu vesileyle mesleğin temellerini ülkemizde atan ve geliştiren öğretim üyelerimizi rahmetle anıyoruz.” şeklinde konuştu.

2022 Yılı Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı Teması: "Tüm Canlılar İçin Peyzaj”

2022 yılı için “Peyzaj mimarisi nedir? Peyzaj mimarlığı sizin için ne ifade ediyor?” soruları çerçevesinde, Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı etiketi konularak çekilen resimlerin sosyal medyada paylaşılarak mesleğin görünürlüğünün artırılmaya çalışıldığını dile getiren Uzun, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın da "Yaşadığınız Her Yerde Biz Varız" sloganı ile yaşam konforumuzu oldukça azaltan iklim koşullarının yalnızca biz insanların değil, tüm varlıkların hayatlarını tehdit altına alması nedeniyle 2022 yılı Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı temasını; "Tüm Canlılar İçin Peyzaj" olarak belirlediğini sözlerine ekledi.

Peyzaj Mimarlarının, ekolojik sürdürülebilirliği, peyzajların kalitesini ve işleyişini sağlamak, kolektif hafızayı, mirası ve kültürü canlı tutmak için estetik ve bilimsel ilkeleri uygulayarak, doğal, kırsal ve kentsel çevreleri planlandıklarını, tasarladıklarını ve yönettiklerini belirten Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Peyzaj Mimarları, diğer disiplinleri yönlendirerek, koordine ederek, iklim değişikliği ve ekosistemlerin istikrarı, sosyo-ekonomik iyileştirmeler, toplum sağlığı, refahı ile ilgili uyum ve azaltma gibi doğal ve kültürel ekosistemler arasındaki ilişkileri planlarlar ve yönetirler.” ifadelerini kullandı.

Düzce’de Eğitime Başlamasının 28. Yılında, Üniversitemizin İlk Akredite Bölümü Peyzaj Mimarlığı

Peyzajı farklı ekosistemlerin birleşiminden oluşan bir mozaik şeklinde nitelendiren Prof. Dr. Uzun, “Bu mozaikte insan ve doğa arasındaki etkileşimlerin dengeli bir şekilde yönetilmesinde Peyzaj Mimarlarına ihtiyaç bulunmaktadır. 1968 yılında Peyzaj Mimarlığı eğitiminin ülkemizde başlamasının 54. yılı, Düzce Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün Düzce’de eğitime başlamasının 28. yılında, Düzce Üniversitesi’nin ilk akredite olmuş bölümü olarak ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde değer üretmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Bu kapsamda Düzce Üniversitesi’nde nisan ayı boyunca bir dizi etkinlik gerçekleştirileceğini dillendiren Prof. Dr. Osman Uzun, “Etkinlik programımıza Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi web sayfamızdan ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm sayfamızdan da ulaşılabilecektir. Etkinliklerimize Düzce’yi ve doğayı seven, Peyzaj Mimarlığına ilgi duyan tüm öğrenci ve paydaşlarımızı bekliyoruz.” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Etkinlik programıyla ilgili bilgilere aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Tarih

Konu

Kişi

15 Nisan 14.00

Bolu/Düzce Çevre Düzeni Planı Yaklaşımları

Prof. Dr. Mehmet TUNCER

Çankaya Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

25 Nisan 14.00

Yerel Yönetimler İçin Kent Rehberleri: Yeşil Alt Yapı Rehberi

Prof. Dr. Nilgül KARADENİZ

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü

26 Nisan 14.00

Hava Yönetimi Uygulamaları ve Düzce Örneği

İrde ÇETİNTÜRK GÜRTEPE

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı

11-29 Nisan

Öğrenci proje sergileri/Orman Fakültesi

Belirtilen gün ve saatlerde erişim adresi: https://3b.duzce.edu.tr/b/orm-hp4-h6t

 


Editör: C. Sandıkçı