Sektör öğrenci buluşmaları

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “Sektör Öğrenci Buluşmaları”nın ikincisi, alanında uzman konukların katılımıyla İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sektör öğrenci buluşmaları
6.01.2022 - 15:07
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Resul Kara’nın açılış konuşmasıyla programda davetli konuklar, faaliyet gösterdikleri sektör hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Programın ilk konuşmacısı TUSAŞ Tedarik ve Sanayileşme Başkanlığı Genel Satınalma Müdürü Özgür Serdar Çam, Türk uçak tarihi, havacılık ve uzay sanayinin kuruluşu, yurt içi ve yurt dışı yerleşkeleri, bağlı ortaklıkları, uçaklar, helikopterler ve füzeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

1923’te Vecihi Hürkuş’la başlayan Türk havacılığının, bilgi ve teknolojik birikimiyle dünyada artık söz sahibi olduğuna dikkat çeken Özgür Serdar Çam, ülkemizin uçağını, helikopterini, uydusunu, ihalarını, hatta jet motorunu ürettiğini ifade ederek, tüm öğrencileri TUSAŞ’a staja, mezunları ise Mühendis Yetiştirme Programı’na başvurmaya davet etti.

Programın diğer konuşmacısı ENDMAKSAN Yönetim Kurulu Üyesi Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi İsmail Penbegüllü, “Güç Trafoları ve Testleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Yüksek gerilim teknolojileri ve mühendislik hizmetleri alanında çalıştıklarını belirten konuşmacı, “Önemli olan tanınmış veya yurt dışı üniversitelerden mezun olmak değil, üniversite eğitiminde kendini geliştirmektir. Şirket olarak öğrenci kulüplerinde ve sosyal hayatında aktif öğrencileri tercih ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Programın son konuşmacısı Volta Motor Ar-Ge Sorumlusu Ümit Yavuzarslan ise “Elektrikli Araçlarda Kullanılan Batarya ve Şarj Sistemleri” konulu sunumuyla programa katkı sağladı. Ürettikleri elektrikli motor ve bisikletleri 40’tan fazla ülkeye ihraç ettiklerini dile getiren Ümit Yavuzarslan, sektördeki deneyimlerini katılımcılara aktardı. Çalışma hayatında öğrencileri yoğun iş gücünün beklediğine işaret eden davetli konuşmacı, mezunların kendilerini farklı alanlarda geliştirmelerini, meslekleri ile ilgili gelişmeleri takip etmelerini, sabretmelerini ve bir alanda uzmanlaşmalarını tavsiye etti.


Editör: C. Sancıkçı