TEÇ-SEN Talepleri Sıraladı!

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) Düzce İl Temsilciliği tarafından Düzce Anıtpark meydanında basın açıklaması yapıldı.

TEÇ-SEN Talepleri Sıraladı!
18.02.2019 - 17:55

TEÇ-SEN Düzce İl Temsilcisi Turgut Güner, bakanlığın ve eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirip, çözümü noktasında fikirlerini, beklentilerini,  kamuoyuna ve bakana iletmek üzere bir araya geldiklerini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 40 bin civarında yardımcı hizmetler sınıfı, 25 bin civarında genel idare hizmetler sınıfı ve 10 bin civarında teknik hizmetler sınıfı olmak üzere en az ve acilen 75 bin eğitim çalışanı açığı olduğunu vurgulayan Güner, “Okullarımızda memur, hizmetli, kaloriferci, bekçi, teknisyen kadroları kalmamıştır. Tek hizmetliye veya kaloriferciye okulun tüm işleri yöneticiler tarafından yaptırılmaktadır. Aşırı işyükü karşısında okul ve kurumlarda günlük 2 ila 4 saat arasında fazla çalışma yapılmaktadır.

Bizler belki bir fiil eğitim vermiyoruz ama bugün bu şartlara rağmen, sınıflar tertemizse, sıralarımız ve kapılarımız kırık değilse, kaloriferlerimiz yanıyorsa, tüm büro işleri zamanında yapılıyorsa, okullarımızın gündüz ve gece güvenliği sağlanıyorsa, eğitim öğretim faaliyetinin koordinasyonu bin bir fedakarlıkla yerine getiriliyorsa,  eğitim çalışanları görevlerinin başındadır ve hakkıyla icra ediyor demektir.

Bizler eğitim çalışanları olarak yıllardır üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getiriyoruz; ancak tüm bu fedakarlık ve gayretlerimizin karşılığında, kurum içinde uygulanan politikalarda üvey evlat muamelesine tabi tutuluyoruz.

Bakanlığımızdan talebimiz; eğitim çalışanlarının haklı taleplerini dinlemesi ve eğitim çalışanlarına  üvey evlat muamelesine son verilmesinin sağlamasıdır” dedi.

Güner, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan eğitim çalışanlarının sorunlarını, geleceğe dair beklentilerini ve çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:

-Eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin bakanlığımız bünyesinde görev yapan eğitim çalışanlarının tümüne verilmesini istiyoruz.

-Personelimiz arasındaki çalışma barışını bozmayacak, yazılı sınav başarı sıralamasını değiştirmeyecek bir mülakat istiyoruz.

-3600 ek gösterge artışı sadece bazı unvanlar ile sınırlı tutulmamalıdır. 657’ye tabi personelin tümüne, eğitim durumlarına göre verilmelidir.

-Fazla çalışmalarımız karşılığında hakkımız olan ücretin hafta içi saat başı 17 TL, hafta sonu ise iki katı oranında ödenmesini istiyoruz.

-Seyyar görev tazminatı ödemelerinin, görev gerçekleşmeden bildirimi ve vize edilmesi uygulamasının sonlandırılmasını, seyyar görev tazminatlarının seyyar görevin gerçekleşmesinden sonra yapılmasını ve ödemelerin seyyar görev belgelerine göre direk ilgili personele ödenmesini istiyoruz.

-Unvanlar itibarıyla görev tanımlarının biran önce tamamlanarak yürürlüğe girmesiyle kurumlar ve çalışanlar nezdinde çerçevesi çizilmiş bir iş ortamı oluşturulacağı, bunun da çalışma barışına mutlak bir katkı sağlayacağı aşikardır. Bu nedenle acilen görev tanımlarımızın yapılması gerekmektedir.

-Şef arkadaşlarımızın özel hizmet tazminatlarının Adalet Bakanlığı ve Belediyelerde olduğu gibi %67’den % 117 ‘ye, ek ödeme oranlarının ise %150’ye çıkarılmasını istiyoruz.

-Bir defaya mahsus tüm kamu çalışanlarına, öğrenim durumu itibariyle elde ettikleri kadrolara atanma hakkı verilmesi gerekmektedir.

-4/B’li eğitim çalışanlarının, 657 sayılı kanunun gerçek kamu kadrosu olan 4/A kadrosuna geçirilmesini istiyoruz.

-Kadın kamu çalışanlarının 25 yıl çalışma süresini, erkek kamu çalışanlarının 30 yıl çalışma süresini tamamladıklarında yaş haddini beklemeden emekliye ayrılmaları gerekmektedir.

-Yüzde 15 gelir vergisine tabi 18 bin TL'nin 36 bin TL olarak güncellenmesi ya da kamu/özel sektör tüm çalışanlarda, yüzde 15 gelir vergisi diliminin yüzde 5, yüzde 20’nin yüzde 10, yüzde 27’nin yüzde 15, yüzde 35’in yüzde 20 olarak düzenlenmesi emekçiler üzerindeki ağır vergi yükünü hafifletecektir.

-Geçici görevlendirmelerin yapılış usul ve esaslarını düzenleyen Yönergenin bir an önce yürürlüğe girmesi ivedilik arz etmektedir.

Taleplerimizin; önümüzdeki dönemde yapacağınız çalışmalara ışık tutmasını diliyor, eğitim çalışanlarının bu haklı taleplerine kayıtsız kalmayarak çözümü noktasında çalışmaları bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız