Dünya Sosyal Hizmet Günü düzenlenen programla kutlandı

Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü tarafından düzenlenen “Dünya Sosyal Hizmet Günü 2021” programı çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Dünya Sosyal Hizmet Günü düzenlenen programla kutlandı
20.03.2021 - 14:18

Konferans şeklinde düzenlenen programın moderatörlüğünü gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Eda Beydili Gürbüz, herkesin Dünya Sosyal Hizmet Günü’nü kutlayarak faydalı bir program olması temennisiyle sözü konuşmacılara bıraktı.

Programın açılışında konuşan Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, Dünya Sosyal Hizmet Günü’nün yeni atılımlara vesile olmasını dileyerek Sosyal Hizmet Uzmanlarının gönüllülük esasına göre önemli görevler üstlendiklerini ifade etti.  Kendilerine düşen görevi, hem lisans hem de lisansüstü öğrencilerin önlerini açmak, öğretim elemanlarına da akademik destek sağlamak şeklinde açıklayan Prof. Dr. Şerif Demir, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Oruç yaptığı konuşmasında tüm meslektaşlarının Dünya Sosyal Hizmet Günü’nü kutladı. Sosyal Hizmet Uzmanlarının dezavantajlı gruplar üzerine çalışan meslek insanları olduğunu söyleyen Oruç, mezunların sadece sosyal hizmet kurumlarında değil, firmaların sosyal sorumluluk projelerinde de yer alması gerektiğine işaret etti. Yürüttükleri örnek projelerden söz eden Dr. Öğr. Üyesi Deniz Oruç, sektör içinden olduğu kadar sektör dışından gelen alanında uzman kişileri öğrencilerle buluşturarak gelişimlerine katkı sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Programın ilk konuşmacısı olan Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gonca Polat, “Sosyal Hizmette Dayanışma Kültürü” başlıklı sunumunda 2012 yılında Dünya Sosyal Hizmet Günü’nün resmen açıklandığını ve eylem taahhütlerinin oluşturulduğunu dile getirdi.

2021 Dünya Sosyal Hizmet Günü’nün temasının “Ubuntu: Sosyal Dayanışmanın ve Küresel Bağlılığın Güçlendirilmesi” olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gonca Polat, Afrika kültüründen gelen Ubuntu kavramının insanlığa aidiyeti vurgulayan hümanist bir felsefe olduğunu dillendirdi. Mesleğin temelinde var olan dayanışma kavramının tarihsel sürecinden de bahseden Doç. Dr. Polat, dayanışma kavramını dezavantajlı gruplar, mesleki ve toplumsal açılardan da değerlendirerek, dayanışmayı güçlendirmenin ve yapılandırmanın Sosyal Hizmet Uzmanlarının en önemli sorumluluklarından biri olduğunun altını çizdi.

Programın diğer konuşmacısı Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Güngör Çabuk, “İnsan Ticareti, Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı konuşmasına, insan ticareti ile insan/göçmen kaçakçılığının ayrı kavramlar olduğunu belirterek başladı. İnsan ticaretinin; sadece cinsel sömürüye yönelik değil, yabancılarla birlikte aynı ülke vatandaşları için de olabileceğini, organize suç türü olmadığını ve failin tek kişi olabileceğini sözlerine ekledi.

İnsan ticaretini modern kölelik olarak nitelendiren Öğr. Gör. Güngör Çabuk, bu sorunun küresel bir problem olduğunu ve çözüm için yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde iş birliğinin gerekliliğine vurgu yaptı.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız