Kadın matematiksiz, matematik kadınsız ilerleyemez

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin düzenlediği “Matematiğin Yıldızları, Kadın Matematikçiler” başlıklı etkinlikte matematik alanında iz bırakan kadın matematikçiler anlatıldı.

Kadın matematiksiz, matematik kadınsız ilerleyemez
20.04.2021 - 14:12

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemalettin Yıldız’ın bilgi ve deneyimlerini paylaştığı seminerde, kadınların Matematik alanına yaptığı önemli katkılara dikkat çekildi. Matematiğe sadece erkek matematikçilerin katkı yapmadığını söyleyerek sunumuna başlayan Doç. Dr. Cemalettin Yıldız, “Bugün matematik dünyasında birçok erkek ve kadın matematikçi var. Sadece erkek matematikçileri dikkate alıp matematikle ilgili hükümler verirsek, o zaman verdiğimiz hükümler sağlam bir zemine oturmaz. Kadın matematikçiler olmadan matematiğe yönelik hükümler verirsek, bir yanımız kör, bir yanımız da topal olmak durumunda kalabilir.” dedi.

 

“ONLAR MATEMATİK DÜNYASININ PARLAYAN BÜYÜK YILDIZLARIDIR”

Kadın matematikçilerin 20. yüzyıla kadar azlığından, değer verilmediğinden ve tanınmadığının üzerinde duran Yıldız, bunun nedenlerini; toplum baskısı ve aile baskısı olarak açıkladı. Tüm bu baskılara rağmen matematik alanında iz bırakmayı başarabilen, büyük yıldızlar gibi parlayan kadın matematikçilerin olduğunun altını çizen Cemalettin Yıldız, “Matematik tarihinde şüphesiz zirve, yıldız kadın matematikçiler vardır. Ama bu bir akıştır. Bu akışın içinde anlamlı hale gelir o zirveler. Onlarla birlikte düşündüğünüzde matematik daha anlamlı hale gelir. Matematik dünyasında yüzlerce yıldız var. Onlar matematik dünyasının parlayan büyük yıldızlarıdır.” ifadelerine yer verdi.

 

KADIN MATEMATİKÇİLERİN BELİRGİN BAZI ÖZELLİKLERİ

Kadın matematikçilerin belirgin bazı özellikleri olduğunu dile getiren Doç. Dr. Cemalettin Yıldız, bu özellikleri, “Haklarını aramaktan çekinmezler. Memnun olmadıkları şeyleri değiştirmek için mücadele ederler. Kafalarına koydukları şeyleri yaparlar. Mecbur oldukları için değil, istedikleri için bir şeyi yaparlar. Yalnız yaşamaktan korkmazlar. Başkalarından etkilenerek karar almazlar. Onlara zarar veren insanları bir kalemde silerler. Kendilerine vakit ayırmayı bilirler, gerektiğinde sil baştan yaparlar. Yeni baştan başlamaktan korkmazlar, kendi duygu ve düşüncelerden kolay kolay taviz vermezler. Bilgili ve samimidirler. Zorunlu oldukları için değil gerçekten istedikleri için evlenirler. Zorluklar karşısında bir savaşçı gibi mücadele ederler.” şeklinde sıraladı.

 

“20. YÜZYILDAN SONRA KADIN MATEMATİKÇİ SAYISINDA ARTMAYA BAŞLADI”

Kadın matematikçilerin 20. yüzyıldan sonra artığını ve bugün üniversitelerde erkekten daha çok kadın matematikçi olduğunu söyleyen misafir konuşmacı, matematiğin kadınlardan, kadınların da matematikten uzak kalamayacağının altını çizdi.

Matematik dünyasına iz bırakmış bazı kadın matematikçilerin isimlerini ve Matematik bilimine yaptığı katkıları da paylaşan Doç. Dr. Yıldız; Hypatia (370-415), Meryem El Usturlabi (10. yüzyıl), Kurtubalı Lübna (10. yüzyıl), Sophie Germain (1776-1831), Sofia Vasilyevna Kovalevskaya (1850-1891), Amelia Emmy Noether (1882-1935), Nüzhet Toydemir Gökdoğan (1910-2003), Suzan Kahramaner (1913-2006), Hülya Şenkon (1941-2008), Keti Tenenblat (1944-İzmir), Meryem Mirzahani (1977- 2017), Prof. Dr. Esra Bukova Güzel, gibi bazı isimleri ve hayat hikayelerini katılımcılarla paylaştı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız