Kuş halkalama çalışması yapıldı

Kuş halkalama çalışması yapıldı
5.06.2021 - 11:22

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Leyla Özkan yürütücülüğünde gerçekleştirilen projeyle Konuralp Yerleşkesinde kuş halkalama çalışması yapıldı.

Batı Karadeniz Bölgesi’nin kuş geçişleri için önemli bir alan olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Leyla Özkan, Konuralp Yerleşkesinde 2020.02.04.1078 numaralı ve “Düzce Üniversitesi Kampüsünde Halkalama Metodu Uygulanarak Avifaunanın Belirlenmesi” başlıklı bilimsel araştırma projeleri (BAP) kapsamında çalışmalar yapıldığını ifade etti. 30 Mart 2021-25 Mayıs 2021 tarihleri arasında yerli ve göçmen 23 türden 81 kuşun halkalandığı bilgisini veren Dr. Öğr. Üyesi Özkan, bölgemiz için kuş halkalama çalışmalarının düzenli hale getirilmesinin doğa araştırmaları bakımından önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kuş halkalama çalışmaları hakkında da genel bir bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Leyla Özkan, “Kuş halkalama çalışmaları, kuşların yaşamları ile ilgili bilgi edinmek üzere tüm dünyada yüzyılı aşkın bir süredir uygulanan yaygın bir yöntemdir. Bu yöntemle, temelde kuşların göçleri (kuş türlerinin göç stratejileri, konaklama, kışlama ve üreme alanları, göç takvimleri, fizyolojileri) ve popülasyon dinamikleri (kaç yıl yaşadıkları, üreme başarıları, hayatta kalma başarıları, ilk üreme yaşları, kaç yaşına kadar üremeye devam ettikleri, genç bireylerin dağılma oranları) araştırılmaktadır.

Kuş halkalama; kuşlara zarar vermeyen sis ağları ile kuşların yakalayıp, her birinde özgün bir numara olan ve kimlik niteliği taşıyan, hafif, paslanmaz, alüminyum ya da çelik halkaların kuşların bacağına takılması ve kuşun serbest bırakılması işlemlerinden oluşmaktadır.

Ülkemiz, kuş göçlerinde önemli bir konuma sahiptir. İlkbahar Afrika-Avrasya ve Sonbahar Avrasya-Afrika kuş göçlerinde,  Artvin (Borçka), Hatay (Belen) ve İstanbul Boğazı çok sayıda kuş türünün ve kalabalık popülasyonların geçiş yaptığı dar boğazları oluştururken ülke içine dağılan pek çok tali göç yolları vardır” dedi.

Kuş halkalama çalışmalarının, özellikle göç dönemlerinde göçmen kuş haraketliliğini takip edebilmek amacıyla ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapıldığını söyleyen Leyla Özkan, “Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Halkalama çalışmalarını desteklemekte ve koordine etmektedir. Ülkemizde aktif olarak çalışan 5 farklı halkalama istasyonu mevcuttur. Bunlar; Cernek Halkalama İstasyonu, Boğazkent Halkalama İstasyonu, Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi, Eymir Kuş Halkalama İstasyonu ve İstanbul Avcılar Kuş Halkalama istasyonudur.  Her yıl ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde düzenli olarak bu istasyonlarda halkalama yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Özkan, arazi çalışmalarına katılarak kendisine hem yardımcı olan, hem de bitirme tezi hazırlayan Hasan Bektaş’a teşekkür ederek, başarılı çalışmalarının devam etmesi temennisinde bulundu.