Öğrencilerin geçici binalarda eğitim almalarını kabul etmiyoruz

Düzce’nin Şerefiye Mahallesi’nde bulunan İsmet Paşa Ortaokulu, arsası ile beraber ihale ile satışa çıkartıldı. Mahalle sakinleri ve veliler, okulun önünde bir araya gelerek satışa tepki gösterdi.

Öğrencilerin geçici binalarda eğitim almalarını kabul etmiyoruz
17.06.2021 - 16:08

Düzce’nin Şerefiye Mahallesi’nde 1911 yılında kurulan ve binlerce öğrenciyi mezun eden İsmetpaşa Ortaokulu, ikili eğitim veren tek okul olunca yeni bir bina yapılması gündeme geldi. Ancak okul arsasının yetersiz olması ve yaklaşık 40 yıl önce yapılan binanın deprem riski taşıması nedeniyle, Darıcı Mahallesindeki otogar yanında bulunan 10 bin metrekare arsa üzerinde yeni bir okul yapılmasına, okulun mevcut bina ve arsasının satılarak buradan gelecek paranın da inşaat için kullanılmasına karar verildi. İl Özel İdaresi tarafından yapılan plan değişikliği sonrasında, arsanın ihale usulü ile satışa çıkartılması kararlaştırıldı.

Okul önünde bir araya gelen Okul Aile Birliği Üyeleri ve Şerefiye Mahallesi sakinleri, okulun yıkılmaması ve arsasının ranta dönüştürülmemesi gerektiğini dile getirerek, “Taşınılacak binayı hazır hale getirmeden öğrencilere geçici dersliklerde mi eğitim verilecek? Eğitim kalitesi ne olacak?” dediler.

 

“MAHALLELİ SATIŞTAN HABERDAR DEĞİL”

Mahallelinin satış kararından haberdar olmadığını söyleyen Düzce Belediyesi’nin eski meclis üyesi İrfan Dursun, “Peki süreç nasıl işlemiştir? Önce Milli Eğitim Müdürlüğü tapu sahibi olan Özel İdare’ye mevcut okulun yetersiz olduğunu bildirmiştir. İl Genel Meclisi düşünmüş, buradan nasıl en büyük rant elde edilir diye tartışmış ve sonunda her zaman olduğu gibi imar planı değişikliği akıllarında bir lamba gibi yanmıştır. Yine imar planı ranta kurban olacaktır. Çözüm imar planında parsel tahsisini eğitim alanından ticaret alanına dönüştürmek olmuştur. Peki bu değişikliği kim yapacak? Kentin insanlarının seçmiş olduğu Belediye Meclisi üyeleri. Hoop plan tadilatı hazır. Artık eğitim alanı gitmiş, yerine ballı bir ticaret alanı gelmiş. Her şey hazır. Arsanın değeri katlanarak artmış, satışa hazır hale gelmiştir. Oysa ki okulun gerçek sahiplerinin haberi yok, velilerin haberi yok, mahalle sakinlerinin haberi yok. Mahalle yöneticisi olarak seçilen muhtarın da haberi yok. Okulda görevli öğretmen arkadaşlarımızın da haberi yok. Nereden öğreniyoruz, her zaman halkın destekçisi olan emekçi kardeşlerimizden, basın mensubu arkadaşlardan öğreniyoruz. Bu vesile ile kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

“OLDU-BİTTİYE Mİ GETİRECEĞİNİZİ SANIYORSUNUZ?”

Sorumlulara, satışın oldu-bittiye getirilmek istenip istenmediğini soran Dursun, “Yetkililere şu soruları somak istiyoruz; Milli Eğitim Müdürlüğü bu okulun tarihi sürecini biliyor mu? Bu kararı almadan yüzlerce velisi olan Okul Aile Birliği ile istişare etmek hiç mi aklınıza gelmedi? Bu olayı oldu-bittiye mi getireceğinizi sanıyorsunuz? Taşınılacak binayı hazır hale getirmeden öğrencilere geçici dersliklerde mi eğitim verilecek? Eğitim kalitesi ne olacak? Öğrencilerin ve velilerin umutlarını, beklentilerini, hedeflerini hiç düşündünüz mü?” şeklinde konuştu.

 

“BU ARSAYI SATMAYIN, İHALEDEN VAZGEÇİN”

Vali Cevdet Atay ve Belediye Başkanı Faruk Özlü’den mahallenin sesine kulak vermelerini isteyen Dursun, “Düzce Belediye Başkanımız Sayın Faruk Özlü bey, lütfen plan tadilatını tekrar meclisiniz ile birlikte değerlendirin. Kamuya ait bir kullanımı ranta dönüştürmeyin. Zaten sıkışmış olan kent merkezine daha fazla yoğunluk eklemeyin. Sizin bu konudaki hassasiyetinizi biliyoruz. Söz konusu parselde imar planında eğitim alanı tahsisini tekrar geri getirin. İl Genel Meclis Başkan ve Üyeleri, bu arsayı satmayın. İhaleden vazgeçin. Eğitim yuvasının yerine yeni bir büyük iş merkezi yapılmasına sebep olmayın. Rantı değil, halkı düşünün. Sayın Valimiz Cevdet Atay, bu halkın sesine kulak verin” ifadelerini kullandı.

 

“TALEPLERİMİZİN KARŞILANMASINI BEKLİYORUZ”

Dursun, mahalleli olarak satışın önüne geçmek için her türlü hukuki yola başvuracaklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “İsmetpaşa Ortaokulu binasının yıkılmasına karşıyız. Öğrencilerin dağıtılarak geçici binalarda eğitim almalarını ve dolayısıyla eğitim kalitesinin düşmesini kabul etmiyoruz. Söz konusu arsanın imar planında ticaret alanına dönüştürülerek işyeri binası yapılacak olmasına itiraz ediyoruz. Arsanın satılmasına karşıyız. Taleplerimizin karşılanmasını yerel idarecilerimizden bekliyoruz. Aksi takdirde her türlü hukuki haklarımızı ve sivil farkındalığımızı kullanarak netice alıncaya kadar bu kentin geleceğine sahip çıkmak adına haklarımızı aramaya devam edeceğiz."

Okulun önünde kurulan imza standı ile veliler ve mahalle sakinlerinden imza toplanırken, kalabalık açıklamanın ardından olaysız bir şekilde okul önünden ayrıldı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • DÜZCELİ
    DÜZCELİ
    18.06.2021 00:18

    DÜZCE İSMET PAŞA ORTA OKULUN SATIŞA ÇIKMASINI ENSEFLE KINIYORUM. BURDA İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPILI TİÇARİ BİR ARSAYA ÇEVRİLMESİ VE SATIŞA ÖYLE ÇIKMASI BURDAN KÖTÜ KOKULAR GELDİĞİN ĞÖSTERMEKTEDİR. SAYIN BELEDİYE BAŞKANIN VE VALİ BEYİN BU KONULARI ARAŞTIRPIP GÖZDEN GEÇİRMESİ YAPILAN BİR YANLİŞ VARSA DÜZELTİMESİ GERKMETEDİR OKUL YAPILMADA OKUL YIKILMAZ VE OKULUN YERİ TEKRARA KAMU ALANI OLARAK DEGERLENDİRİLMESİ GERKMEKTEDİR

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız