Öğrencilere tercih danışmanlığı

Düzce’de lise tercihi yapacak öğrencilere rehber öğretmenler tarafından tercih desteği verilecek.

Öğrencilere tercih danışmanlığı
7.07.2021 - 13:23

Lise yerleştirmeleri kapsamında tercih yapacak öğrenciler için il geneli tüm ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında ve rehberlik araştırma merkezinde rehber öğretmenlerden tercih danışmanlığı birimleri kuruldu.

Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, “Öğrencilerin ilgi, yetenek ve değerleri doğrultusunda başarılı olabilecekleri alanlarda eğitim almalarını, eğitim sürecinde elde ettikleri kazanımlar yolu ile hayata hazırlanmalarını ve kendilerini mutlu kılarak toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak Türk Milli Eğitimi'nin temel amaçlarındandır.

Eğitsel ve mesleki rehberlik hizmetleri kapsamında; öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerini, meslekleri tanımalarını, mesleklerin gerektirdiği özellikleri öğrenmelerini, kendilerine uygun meslek alanlarına yönelmelerini sağlamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu doğrultuda öğrencilerimizin tercih edebilecekleri okul, alan ve programları seçmeleri amacıyla Müdürlüğümüze bağlı Merkez ve ilçelerimizde tüm Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarında, alanında uzman rehber öğretmenlerden oluşan LGS Tercih Danışma Birimleri oluşturulmuştur.

Tercih danışmanlığı birimlerimizde, kılavuzda yer alan takvim doğrultusunda 05-16 Temmuz 2021(saat 17:00'e kadar) tarihleri arasında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi üzerinden öğrenciler için belirlenmiş olan zaman dilimlerinde birebir rehberlik yapılacaktır. Ayrıca, internete erişimi olmayan öğrencilerimize hizmet vermek üzere İlimiz Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde de "Tercih Danışmanlığı Birimi" kurulmuş olup, isteyen öğrenci ve velilere yüz yüze danışmanlık hizmeti verilecektir. Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından; https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır” ifadelerine yer verdi.