Esnafa can suyu kredisi sağlanmalı

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, tükenme noktasına gelen esnaf ve sanatkarlar için en az 6 ay ödemesiz olmak üzere toplamda 3 yılda ödenecek faizsiz kredi sağlanmasını istedi.

Esnafa can suyu kredisi sağlanmalı
24.03.2021 - 16:05

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkçı, 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Türkiye’de ilk kez 11 Mart 2020 tarihinde görülen Covıd-19 vakası ile başlayan pandemi süreci nedeni ile alınan kararlar neticesinde esnaf ve sanatkarların zor bir sürece girdiklerini, sektörel bazda 10-11 ay gibi süre ile işyerlerine kilit vuran esnaf sanatkarların tükenme noktasına geldiklerini söyledi.

 

“YÜZDE 75’LERE VARAN AZALMA YAŞANDI”

Ekonominin temel taşı olan esnaf ve sanatkarların yaşanılan bu zorlu pandemi sürecinde kendi durumlarına aldırış etmeksizin devlet tarafından alınan tüm karar ve kurallara uyarak her zaman devletin yanında olduklarını da gösterdiklerini ifade eden Kayıkçı, “2 Mart 2021 tarihi itibari ile geçilen kontrollü normalleşme dönemiyle ise risk seviyelerine göre bazı şehirlerde yeme-içme, kuaför, alışveriş gibi faaliyetlerde bazı yaş grupları için kısıtlamalar gevşetilmiştir. Geride kalan 1 yıllık dönemde kısıtlamalara bağlı olarak kafe, restoran, berber, terzi, kırtasiye ve kuru temizleme gibi sektörlerde yüzde 75‘lere varan bir azalma yaşanırken, pandemi sürecinde bakkal, market, kasap gibi işletmeler kısıtlamaların olduğu zamanlarda da belli sürelerde faaliyetlerine devam ettiler. Bu süreçte hizmet vermeye çalışan kafe ve restoran tarzı işletmeler kar, yağmur, fırtına demeden bisiklet, motosikletlerle paket servis hizmeti vererek evlerine bir ekmek parası götürmek için mücadelelerine devam etmektedirler.

 

“AZ DA OLSA DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Yaşanılan bu zor süreçte başta Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olmak üzere Birlikler, Federasyonlar ve Meslek Odalarımızın Başkanları, yöneticileri ve tüm çalışanları ile birlikte yoğun bir mesaiye geçmiş olup esnaf ve sanatkarlarımıza yardımcı olmak ve bu zorlu süreci en az hasarla atlatabilmeleri için gerek üyeleri ile olan iletişimlerinde gerekse mesleki anlamda temsil ettikleri tüm platformlarda gereken önlemlerin alınması adına gayretli çalışmalarına devam etmektedirler. Bu zor süreçte yapmış oldukları bütün sosyal yardımlar, dezenfektasyon işlemleri ve ücretsiz maske dağıtım işlemleri ve kahvehane ve kafeterya esnafımıza az da olsa hediye çekleri ile destek veren başta Düzce belediye başkanımıza ve bütün Belediye Başkanlarımıza minnettarız” dedi.

 

“İNDİRİM VE ESNEKLİKLER DEVAM ETMELİ”

Esnaflarla ilgili su parası, tabela vergisi vb. gibi vergilerde, devam eden pandemi süreci dolayısı ile bütün belediyelerden indirim ve esnekliklerin devamını talep ettiklerini vurgulayan Kayıkçı, bu anlamda birlik olarak bağlı odaların ve üyelerin talep ve istekleri doğrultusunda gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü anlattı. Kayıkçı, “Bir yandan basın, web sitesi ve sosyal medya platformları aracılığı ile yaşanan pandemi sürecinde mağdur olan esnaf ve sanatkarlarımız için kendilerinin süreci en hafif şekilde atlatmalarını sağlayacak duyuru yayın ve ilanlar yayımlanırken,  öte yandan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile ilgili bakanlıklara Düzce esnafının yaşadığı sorunlar, sıkıntılar ve çözüm önerileri hakkında birçok kez resmi yazılar yazılmış ve Bakanlıklar düzeyinde katıldığımız tüm toplantılarda esnafımızın içinde bulunduğu durum anlatılarak, devlet ve hükümetten esnafa yönelik, çeşitli kredi, teşvik ve desteklerin verilmesi talepleri defalarca dile getirilmiştir. Yaptığımız girişimler neticesinde aileleri ve çalışanları ile birlikte 70 bin kişiyi bulan 12 bin 500 esnafımızdan şartları uyanlara gelir kaybı ve kira destekleri almaları sağlanmış, bunun yanı sıra kredi faizlerinde çeşitli indirimler ve ödeme kolaylıkları sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak bütün siyasilerden isteğimiz odur ki bütün esnaf ve sanatkarlarımız için en az 6 ay ödemesiz olmak üzere toplamda 3 yılda ödenecek faizsiz can suyu kredisi sağlanmalıdır. Aksi takdirde pandemi şartları hala devam etmektedir ve bu şartlar altında esnaf ve sanatkarlarımızın kendilerini toparlamaları mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“GAYRETLİ ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

Kayıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan süreçte şu ana kadar esnaf ve Sanatkarlarımız için yapılan iyileştirmeler için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sağlık Bakanlığı,  Ticaret Bakanlığı, İç işleri Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların yanı sıra İl Millet vekillerimize, ilimiz geneli içinde ise Düzce Valimiz’e Bütün Kaymakamlarımıza, İl, İlçe ve Belde belediye başkanlarımıza, özellikle İl Sağlık Müdürlüğümüze ve bütün çalışanlarına, kolluk kuvvetlerimize, Üniversitemize, yanımızda olan tüm sivil toplum örgütlerine, basın mensuplarımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz ve başta esnaf ve Sanatkarlarımız olmak üzere tüm kamuoyuna bu pandemi sürecini en kısa zamanda atlatmak için maske, mesafe ve hijyen kurallarına harfiyen uyulması gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak bağlı 27 meslek odamız ve 1 şubemiz ile kontrollü normalleşmeye geçtiğimiz bu dönemde sayıları 12 bin 500’ü bulan Düzce esnafının daha fazla mağduriyet yaşamadan bu pandemi sürecini atlatması için gayretli çalışmalarımıza devam ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”