Belediye Meclisi'nden zincir market kararı

Düzce Belediye Meclisi, Zabıta Müdürlüğü ruhsat işlemlerine ilişkin fiyatlandırma değişikliğine gitti. Bu değişiklikle; mahalle bakkalı ile aynı oranda ruhsat bedeli ödeyen zincir marketler, artık daha fazla para ödeyecek.

Belediye Meclisi'nden zincir market kararı
15.01.2022 - 18:42
Özel Haber

Düzce Belediye Meclisi, yerel esnafın korunması ve kollanması adına radikal bir karar aldı. Zabıta Müdürlüğü ruhsat işlemlerine ilişkin tutarların değiştirilmesini öngören Plan ve Bütçe Komisyonu raporu, Belediye Meclisince oy çokluğu ile kabul edildi.

Buna göre, daha önceden zincir marketler ile bakkallar aynı kategoride kabul edilerek, ruhsat almak için aynı ücreti öderken, alınan karara göre zincir marketlerin ödeyeceği ruhsat bedelleri yaklaşık 30 kat artırıldı.

 

ALKOLLÜ MEKANLARA DA FARKLI ÜCRET

Kabul edilen yeni karara göre, 1’den fazla şubesi olan zincir marketlerin inceleme ücretleri 15 bin TL’ye, alkollü içki satışı mesafe uygulama yazısı ücretleri ise 45 bin TL’ye yükseltildi.

Alkolsüz canlı müzik izin belgesi ücreti ve inceleme ücreti 2 bin 500 TL, nargilelik tütün sunumu yapan işyerleri için mesafe uygulama yazısı ücreti 2 bin 500 TL, tekel bayiler için alkollü içki satışı mesafe uygulama yazısı ücreti 15 bin TL, masaj salonu ve SPA merkezi inceleme ücreti 30 bin TL, özel bankalar ve faktöring işyerleri inceleme ücreti 30 bin TL, güzellik salonları inceleme ücreti 5 bin TL, alkollü içki sunumu yapan işyerleri için canlı müzik izin belgesi ücreti 15 bin TL, alkollü içki satışı yapan yerlere mesafe uygunluk yazısı ücreti 25 bin TL olarak kabul edildi. Yeni fiyatların işyeri ruhsat devir işlemlerinde de geçerli olacağı belirtildi.

 

HAKSIZ REKABET ORTADAN KALDIRILDI

Kararı değerlendiren meclis üyeleri, bakkal açmak isteyen kişilerden 500 TL’ye yakın ücret alınırken, zincir marketlerin ise 15 bin TL ödeyeceklerini söylediler. Ayrıca alkollü içeceklerin satışının özendirilmemesine yönelik olarak da fiyat artışı yapıldığını belirten meclis üyeleri, “Daha önceki yıllarda mahalle bakkalı ile zincir marketler aynı kategoride değerlendirilip çok cüzi ücretlendirme ile ruhsatlandırılıyordu. Bundan sonra mahalle bakkalı alan ruhsat için 1 TL ödüyorsa, zincir marketler 30 katını ödeyecek. Zincir marketlerine imtiyazı ve haksız rekabeti ortadan kaldırdık. Düzce Belediyesi bu kararı alan ilk belediyelerden biri olmuştur” dediler.

 

 

DESOB BAŞKANI KAYIKÇI: SÜPER BİR KARAR

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı, Belediye Meclisi’nin yerel esnafı korumaya yönelik kararı ile ilgili “Süper bir karar” değerlendirmesinde bulundu.

Bakkalların ve yerel esnafın korunması gerektiğine işaret eden Kayıkçı, “Benim aradığım da istediğim de budur. Bunu yıllardır söylüyoruz, bugün söylemiyoruz. Kontrolsüz zincir market büyümesini  yıllardır söylüyoruz. Zincir market derken tabi ki ticaretlerine karşı değiliz. Ama bir rekabet olacak ise şartların eşit olması gerekiyor. Bu marketler çok güçlü, çok büyük miktarda mal alıyorlar, sabaha kadar ikmal ediyorlar, satıyorlar. Bizi çok mağdur ediyorlar. Böyle giderse esnafçılık kalmaz” dedi.

Alınan kararın kendilerine tebliğ edilmediğini dile getiren Kayıkçı, “Eğer söylediğiniz gibi bir karar alınmışsa, alınlarından öperim, ellerinden öperim. Yeter ki yapsınlar. Çünkü zincir marketlerin bize çöpünden başka hiçbir karı yok. İki tane insan çalışıyor o kadar. Sonra veririm diyerek iki tane çiklet alamıyorsunuz, sistemleri öyle. O yüzden inşallah iyi olur. Hiç olmazsa belediyeye faydası olsun. Çünkü zincirlerin buraya bir faydası yok. Bir katma değer oluşmuyor. İyi olur inşallah, güzel bir haber. Süper bir karar alınmış, takip edeceğim” ifadelerini kullandı.


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 26.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız