Üretici kazanacak mı?

Fındık fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulunan Sol Parti Düzce İl Örgütü “Devlet Toprak Mahsulleri Ofisi’ne üreticinin elindeki fındığın tamamını aldırmıyor. Yani kota koyuyor. Geri kalan fındığı üretici kime satacak? O zaman üreticiyi tamamen serbest piyasanın insafına bırakıyor“ dedi.

Üretici kazanacak mı?
10.08.2022 - 15:29
Haber Merkezi

Üreticinin ve kamuoyunun uzun süredir beklediği 2022- 2023 sezonu fındık fiyatları 30 Temmuz Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre: Giresun kalite kabuklu fındığın kilosu 53 liradan, Levant kalite fındık 52 liradan ve sivri kalite fındık 51 liradan alınacak.

Açıklanan fiyatlar bir kısım çevrelerde hayal kırıklığı yaratırken, farklı kesimlerden konuya  ilişkin memnuniyetsizliği dile getiren açıklamalar  gelmeye başladı.

“ZARARINA SATIŞ YAPTIRIYORSUNUZ “

Bu açıklamalardan biri de Sol Parti Düzce İl Örgütü tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada  “Fındık fiyatı 54 TL olarak açıklandı. Açıklanan fiyatı maliyet hesabı yapmadan ‘çok iyi fiyat’ diye yutturmaya çalıştılar.Fındık geçen yıl 26-27 lira iken, bugün açıklanan ‘giydirilmiş fiyat’ geçen yılın iki katı kadardır.  Peki verilen bu fiyat üreticinin maliyetini karşılayacak mı? Örneğin mazot geçen yıl 6 lira iken bugün 25 TL.(4 kat) artmışken, temizleme, toplama, ilaçlama maliyetleri 3-4 kat artmışken fındığın kilo başı maliyeti 40 TL. nin üzerine çıkmaktadır. Ayrıca lokal yerlerde fındık baskın, diğer yerlerde 1/3 oranında ürün vermektedir. Ürün olmayan yere aynı hizmeti yaptığınızda üreticinin yükü katmerleşmektedir. Alan bazlı destek, TMO’nun kesintileri dikkate alındığında bir anda fiyat 50 TL. ye düşmektedir. Maliyetler de 40-45 TL. bant aralığında olmaktadır. Üretici mi kazandı? Yoksa birileri mi? Fındık alımı ve satımı yönünden irdelendiğinde üretici ne durumdadır? Devlet TMO’ya üreticinin elindeki fındığın tamamını aldırmıyor. Yani kota koyuyor. Geri kalan fındığı üretici kime satacak? O zaman üreticiyi tamamen serbest piyasanın insafına bırakıyor demektir. Piyasadaki fındık alıcılarına sorduğumuzda, ‘fındığı kimin adına alıyorsunuz’ dedik. Aldığımız cevap, piyasanın doğrudan ya da dolaylı olarak fındığı FERRERO Firmasına sattığı yönünde. TMO’nun almadığı fındık, açıklanan 54 TL. yerine serbest piyasanın insafına terkedildiği için 40-45 TL. bandına düşmektedir. Ülkede üreticinin fındığını tekellere teslim ederseniz, zararına satış yaptırıyorsunuz demektir. Ayrıca FİSKOBİRLİK’in devre dışı bırakılmasını da belirtmek gerekir. Bir kararaname marifetiyle gizli bir elin, FİSKOBİRLİK’in aldığı fındığın sadece fındık yağı üretiminde kullanılacağı şartını eklediği ortaya çıktı. Ülkemizden fındığı natürel olarak alan yerli ve yabancı şirketler, işlenmiş ürün olarak 5 katı fiyatına satmaktadır. Elde edilen gelir ülke ekonomisine hiçbir katkı sağlamamaktadır. Yani ülke ekonomisine katkı sağlayan gelir çok az miktarda kalmaktadır.” Denildi.

“FINDIK FİYATINI KİMLER BELİRLEDİ”

Sol Parti Düzce İl Örgütü son olarak “Rekolte 760 bin ton olarak açıklandı. Gerçek hiçte böyle değil. Lokal yerlerde yüksek ama bir çok yerde üretimin 1/3 oranında olacağını üreticiler söylemektedir. Gelelim fındık fiyatının açıklama senaryosuna. Fındık fiyatı, Ordu ilimizde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağı duyurulmuştu. Fiyat açıklanmadan önce Ticaret Borsasında fındığın fiyatının plaka no (Ordunun İl Plaka Kodu olan 52) en fazla +1TL. kadar olması gerektiğini,  espirili yoldan önceden konuşanlar kimlerdi? Perde arkasında fındık fiyatını kimler belirlemişti? Fındık fiyatının belirlenme aşaması; yaşamımızın tüm alanlarında olduğu gibi ilgili taraflar (üreticiler, kooperatifler) ve bir yıl içinde ülkemizin ekonomik gerçekleri (fiyat artışları, işçi maliyetleri, diğer girdi maliyetleri) göz önüne alınmadan Tek Adam Rejimi tarafından belirlenmiştir. Belirlenen fiyat kimlerin çıkarı gözetilerek alınmıştır? Esas kayırılan, çıkarları kollanan bir avuç şirkettir. Kimlere Yatırım Teşviki verilip, sömürüyü katmerleştirmesine göz yumuldu? Şu an TMO’nun elinde ne kadar fındık var? Fındığın Borsa fiyatı nedir? TMO bu fındığı elinden çıkardığında fiyat farkını üreticilere yansıtacak mıdır? Sonuç; Sorunu çözmek için fındığı, sömürü ağını kuran tekellerin elinden alıp, işlenmiş ürün üretilinceye kadar, bütün süreç üretici birlikleri(kooperatifleri) oluşturularak devralınmalıdır. Fındıkta sömürüye son verilerek, üreticiye hakkı gecikmeden ‘fiyat farkı’ şeklinde yansıtılmalıdır. Kamuoyuna duyurulur.“ Dedi

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter: @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube: Düzce Postası

 


Editör: C. Sandıkçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız