Ustalık telafi programı ile işletmelere can suyu

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) öncülüğünde uygulanan Ustalık Telafi Programı Teşviki, işverenler için can suyu olacak.

Ustalık telafi programı ile işletmelere can suyu
16.08.2022 - 19:16
Güncelleme 16.08.2022 - 19:21
Haber Merkezi

İşverenler için uygulanmakta olan devlet teşviklerine son olarak eklenen teşvik Milli Eğitim Bakanlığı “Ustalık Telafi Programı” kapsamında verilen eğitim sonunda teşvik sağlanacak.

Bu kapsamda; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işyeri arasında imzalanan sözleşme sonrasında, Ustalık Telafi Programı başlatılacak. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan kılavuzda belirtilen 24 ana sektörde faaliyet gösteren firmalar, bu programdan yararlanabilecek. Bu firmalardaki en az lise mezunu her personel programa katılabilecek.

21 Nisan 2022 tarihi itibariyle uygulamaya başlanan Ustalık Telafi Programı, çalışanların mesleki tecrübesini artıran ve program sonunda ustalık belgesini almasını sağlayan süreli bir destektir.  Bu programın amacı, en az orta öğretim diplomasına sahip personelin iş yetkinliğini artırmak ve iş yerlerine devlet katkısı sağlamaktır. Ortalama altı buçuk ay süren program ile programa dahil edilen her bir personel için aylık olarak net asgari ücretin yarısı, yani 2 bin 750,17 TL kadar nakdi destek verilecek.

MYK BELGE ZORUNLULUĞUNU ORTADAN KALDIRAN TEŞVİK

Bu belge ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) belgesi alma zorunluluğu da ortadan kalkacak. MYK belgesinin 5 yıl geçerlilik süresi bulunmasına rağmen ustalık belgesi; süre kısıtı olmaksızın, ömür boyu geçerlidir. Ustalık belgesi ile işveren, MYK Belgesi olmayan personel için uygulanacak olan cezai yaptırımlardan da kurtulmuş olacak. 27 haftalık program bittiğinde ustalık belgesi alan kişiler, aynı şekilde başka bir meslekte yeniden Ustalık Telafi Programına dahil edilebilecek. Yeni meslekte yapılan Ustalık Telafi Programı için de işverene aynı şekilde ödeme yapılacak.

USTALIK TELAFİ PROGRAMININ DİĞER TEŞVİKLERDEN FARKI

Ustalık Telafi Programında diğer teşviklerden farklı olarak çalışan ortalama personel sayısı ve istihdam şartı bulunmazken, teşvik nakdi destek olarak işverene ödenecek.


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız