MARKA’dan bölgeye 70 milyon TL destek

SANAYİ ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2022 Yılı Proje Teklif Çağrıları kapsamında bölgedeki kâr amacı güden ve gütmeyen kurum ve kuruluşların bölgesel gelişmeye ivme kazandıracak projeleri için toplamda 70 milyon TL destek verileceği mali destek programlarına ilişkin olarak; Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinde “Bilgilendirme Toplantıları” gerçekleştirdi.

MARKA’dan bölgeye 70 milyon TL destek
27.09.2022 - 18:30
Haber Merkezi

Bölgenin, ulusal kalkınma planı ve programlarında öngörülen ilke ve politikalar çerçevesinde MARKA; kamu kesimi, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğini geliştirmek, yerel potansiyeli harekete geçirmek, proje ve faaliyetlere sağlanacak mali ve teknik destekler ile kurum ve kuruluşların proje üretme ve yönetme kapasitesini geliştirmek, bölgenin rekabet gücünü artırmak, ekonomik ve sosyal kalkınmasını gerçekleştirmek amacıyla 2 ayrı mali destek programı açıkladı.

1. KIRSAL KALKINMA MALİ DESTEK PROGRAMI

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik olarak hazırlanan ve toplam bütçesi 50 milyon TL olan bu programda; Doğu Marmara Bölgesi’nin (TR42) kırsal kesimlerinde sürdürülebilir üretim-gelir modeline sahip ekonomik faaliyetlerin yaygınlaştırılması yoluyla kırdan kente göçün azaltılması ve tersine göçün teşvik edilmesi amacına yönelik projeler desteklenecek.

Kırsal kesimde üretilen tarımsal ürünlerin katma değerinin artırılması, yenilikçi tarım uygulamaları ve tarımda teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması, tarımsal atıkların katma değerli bir şekilde değerlendirilmesi, kırsal turizmin geliştirilmesi ve kırsal turizm altyapısının güçlendirilmesi ve coğrafi işaretli yöresel ürünlerin üretimi ve ticarileştirilmesine öncelik verilecek.

Proje başına destek tutarı asgari 1 milyon TL, azami 2 milyon 500 bin TL olarak açıklandı.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova (TR42 Bölgesi) illerinde bulunan Valilikler, Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri, Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri, Kaymakamlıklar, İl Özel İdareleri, Belediyeler (Büyükşehir, İl, İlçe ve Belde Belediyeleri), Üniversiteler, Kamuya Bağlı Araştırma Merkezleri ve Enstitüler, Kooperatif ve Birlikler, Ziraat Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlükleri, Devlet Su İşleri Şube Müdürlükleri, Orman İşletme Müdürlükleri, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri proje başvurusunda bulunabilecek.

 

2. SANAYİDE VERİMLİLİK DÖNÜŞÜMÜ FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ PROGRAMI

Toplam bütçesi 20 milyon TL olan program kapsamında TR42 Bölgesi’ndeki imalat sanayisinin verimlilik ve sürdürülebilirlik temelinde rekabet güçlerinin artırılmasına yardımcı olacak ürün-hizmet sağlayıcısı firmaların güçlendirilmesi ve dijital/yeşil dönüşüm uygulamalarının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Doğu Marmara Bölgesi’nde ilk defa uygulanacak programda yararlanıcılar, ajanstan aldıkları mali desteği ilk 6 ay ödemesiz, sonraki 24 ayda eşit taksitlerle Ajansa sadece anaparayı faizsiz olarak ödeyecek.

Dijital dönüşüm ve yeşil dönüşüme öncelik verilecek. Proje başına destek tutarı asgari, 750 bin TL, azami 2 milyon 500 bin TL olarak açıklandı.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova (TR42 Bölgesi) illerinde bulunan KOBİ statüsündeki işletmeler başvuru yapabilecek. 2022 yılı Eylül ayı içerisinde bölge illerinde tanıtım toplantıları yapılacak.

 


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız