ATO Başkanından Müjde

  • 7.02.2017 00:00

Geçtiğimiz haftalarda Başkan Yardımcısı görevini sürdürdüğüm Genç MÜSİAD Ankara’da Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Yeni Yönetim Kurulumuzu kurduk ve yeni dönemde tekrar Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim.

Yeni yönetimimiz kurulur kurulmaz faaliyetlerimize derhal başladık. Ekibimizle Genç MÜSİAD Ankara olarak Ankara Ticaret Odasının çok ses getiren seçimi sonrasında göre seçilen Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret ettik. Kendisi Ankara iş camiasında tanınan başarılı bir isimdi. Başkanlığı olağanüstü bir seçimle başlayan başarılı bir serüvene dönüştü ve kendisi bir sonraki seçimde yola devam etmek isteyip aday olmak istese de istemese de kazandığı seçimle hak eden bir yarışçı oldu.

Peki  ATO Meclis Üyeleri Gürsel Baran’ı neden destekledi?

Gürsel Baran’ı yalnızca ATO değil tüm halk destekledi. Gürsel Bey’in karşısında uzun zamandır Ankara’ya hizmet veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in küçük oğlu Beyaz TV Genel Yayın Koordinatörü Osman Gökçek vardı. ATO’ya kayıtlı bir işletmesi dahi olmayan, seçmen olmayan, farklı kesimlerdeki, farklı siyasi görüşteki kişiler bile seçmen olmasalar bile gönülden Gürsel Bey’i destekledi.

Osman Gökçek seçilme yaşı geldiğinden beri her dönem milletvekili adayı olacak diye haber çıkıyor. Ancak hala aktif siyasetin içinde değil. Ancak şunu söylemek gerekirse seçim öncesi jet hızıyla başarılı bir çalışma ile ATO seçimlerine girdi. Seçim sonucunda Baran ve Gökçek arasında yalnızca 14 oyluk fark vardı. Bu da Gökçek’in kısa zamanda, genç yaşına ve ATO’ya dışarıdan gelen bir aday olarak kendi adına başarılı bir seçim süreci geçirdiğini gösterir.

Ancak seçmen karşısında; oturduğu koltuğu tecrübesi ile dolduran kişileri sevdiği için Gürsel Baran’ı seçti.

Osman Gökçek ise bu seçimde soyadının dezavantajını yaşadı. Bu güne dek ATO Başkanları hep orta ileri yaştaki kişilerdi. Bu yüzden tecrübeleri sorgulanmamıştı. Osman Bey’in genç yaşı ve uzun zamandır Büyükşehir Belediye Başkanlığını kimseye vermeyen babası dezavantaj sağladı. Seçmen ATO’da da 20 yıl Gökçek ailesi başkanlık yapacak diye endişelendi.

Nihayetinde seçim sonucunda TOBB Başkanı her iki adayı da yanına alarak çok demokratik ve saygılı bir seçim süreci geçirdiklerini açıkladı. Yeni Başkan ve Başkan adayı

Bir sonraki seçimde de tüm adaylara şimdiden başarılar dilerim.

***

Bu seçim gündeminin ardından Gürsel Baran’ı ziyaret ettik.

*

ATO Başkanına “Ankara- Yurtdışı Uçuşlarının” ne zaman artacağını sordum.

Kendisi yakın bir zamanda Cumhurbaşkanımız ile bir görüşme yaptıklarını ve aynı talebi ilettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanımızın bu konu ile bizzat ilgilenip THY Genel Müdürü ile görüştüğünü ve bu sorunu çözün ve bu konu hallolmadan kapanmasın talimatı verdiğini söyledi.

Benim gibi sık sık iş ve keşif için yurtdışı seyahati edenler, bu konudan çok mağduruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankara’dan yurtdışına çıkmak demek, İstanbul Atatürk ya da Sabiha Gökçen Havalimanı aktarmalı uçmak ve bu da zulüm demek.

 Avrupa’da bir iş toplantısına sabah gidip akşam dönerek katılabilecekken 3 gün harcıyorsunuz. Çünkü sabah 7.00 uçuşu ile Ankara’dan İstanbul’a uçtunuz, ancak uçak İstanbul’daki hava trafiği sebebiyle tabiî ki geç kalktı ve geç indi. Sonrasında bir sonraki uçuşla arasında en az 2 saat olmalı ki, 2. Uçuşu kaçırmayalım. Tabii, bir de uçağın hava trafiğine bağlı kalkışı oldu mu yarım gününüzü gidişe harcadınız.

Giderken en azından Avrupa ülkelerinin saatleri bizden 2 saat geri olduğu için yarım gün kaybediyoruz ama dönüşte 1 gün kaybediyoruz. Sebebi ise Türkiye saatinin Avrupa’dan ileri olması. Oradan sabah yola çıktığınızda gece evinize ancak ulaşıyorsunuz.

Bu ızdırabın bitmesi, Ankara’nın yalnızca bürokrasi şehri olması yerine ticaretin kalbi olması için yurtdışı seferleri şart. Bu mağduriyetimizi, Ankara fuarlarının direk uçuş olmayış sebebiyle yalnızca lokal iş adamlarının katıldığı fuarlar olmaya mahkum kaldığı durumumuzu ilettik.

Başkan’dan güzel haber ise yakın zamanda inşallah Ankara- Yurtdışı seferlerinde 5 yeni hattın açılması için çalışma üzerinde oldukları…

Bizim yorumumuz ise, yetmez ama evet…

Umuyorum, tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşlarını İstanbul ana merkezli yapma planından vazgeçerler. Zira Türkiye’nin Başkentinden kalkıp Avrupa’yı bırakın Gaziantep’e direk uçuşla gidip dönemiyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız