Enes UYGUN
Enes UYGUN Gazete: Düzce Postası info@zenlegalhukuk.com Hukukçu 0543 463 5982 - https://zenlegalhukuk.com/

Yeni nesil dolandırıcılık yöntemleri ve yapılması gerekenler

  • 21.11.2022 12:56
  • (1)

Dolandırıcılık suçu, son zamanlarda çok fazla işlenen bir suç tipidir. Dolandırıcılık suçunda hileli davranışlar ile mağdurun rızası sakatlanır. Bu şekilde fail kendisi veya başkasına yarar sağlar. Dolandırıcılık suçu çok farklı biçimde işlenebilir. Bu nedenle her bir dolandırıcılık tipi için değişen tedbir ve deliller söz konusu olmaktadır. Bu nedenle profesyonel hukuki destek alınması son derece önemlidir. Delil olmadan yapılan savcılık şikayetleri genellikle hukuki ihtilaf olarak değerlendirilmekte ve takipsizlik kararı verilmektedir. Yeni nesil dolandırıcılık şekillerine örnek olarak;

-Instagram dolandırıcılığı

-Letgo dolandırıcılığı

-Telefon dolandırıcılığı

-Sahte alışveriş siteleri üzerinden dolandırıcılık

-Kripto para yatırım dolandırıcılığı

-Forex dolandırıcılığı

-Hesaptan para çekme dolandırıcılığı gösterilebilir.

Teknoloji ve sosyal medyanın kullanımı artması sebebiyle artış gösteren dolandırıcılık suçlarından dolayı, “dolandırıldım ne yapmalıyım”, “dolandırıldım nereye şikayet edebilirim”, “dolandırıldım paramı nasıl alırım” gibi sorular tarafımıza çok fazla sorulmaya başlandı. Bu haftaki yazımda bu soruların cevabını size vereceğim.

Günümüzde teknolojinin son derece ilerlemesi ve dolandırıcıların çeşitli yöntemler geliştirmeleri neticesinde dolandırıcılık suçunun mağdurları giderek artmaktadır. Dolandırıcılık suçunun mağduru olmamız halinde sadece kendimizin mağdur olmadığını bizle birlikte birçok kişinin mağdur olabileceğini düşünürsek yapılacak olan şikayetin geciktirilmeden mutlaka yapılması gerekmektedir. Şikayetinizi savcılıklara, karakollara ya da kanunda düzenlenmiş birimlere bizzat ya da avukatınız vasıtasıyla yapabilirsiniz.

DOLANDIRILMAMAK İÇİN HANGİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

İnternet dolandırıcılığının önüne geçmek için çeşitli önlemler alabilirsiniz. İnternet dolandırıcılığı önlemlerini sıralamak gerekirse; kişisel bilgilerinizi, cihaz şifrelerinizi ve online hesap bilgilerinizi yabancılarla paylaşmayın, güçlü ve tahmini zor şifreler belirleyin, dışarıdayken farklı bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda bu ağ bağlantısı ile hangi bilgilerinizin paylaşıldığını öğrenin, güvenilir olmayan ağlara bağlanmayın, çeşitli devlet kurumlarından geldiği iddia edilen online para transferi ya da hesap bilgilerinin paylaşılması gibi talepleri dikkate almayın, online alışverişlerinizi bilinen, büyük markaların web sitelerinden yapın, adını ilk kez duyduğunuz ya da TLS, SSL gibi güvenlik sertifikaları bulunmayan alışveriş sitelerini kullanmayın, internet bankacılığı dolandırıcılığı için sizi arayan, hesabınızın çalındığını söyleyen kişilere itibar etmeyin, internetten tanıştığınız kişilere para göndermeyin, açıklamasız para göndermeyin.

DOLANDIRILDIM PARAMI NASIL ALIRIM?

Dolandırılan kişiler gönderdiği paralarını birçok şekilde alabilirler. Dolandırıcılık suçu nedeniyle uğramış olduğunuz maddi ve manevi zararlarınızı hukuk mahkemelerinde açacağınız tazminat davası ile sanıktan talep edebilirsiniz. Bu yollar şunlardır; dolandırıcıya karşı icra takibi başlatabilir, dolandırıcıya karşı alacak davası açabilir, dolandırıcı hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Soruşturma veya kovuşturma aşamasında zararınızın giderilmesini sanık size teklif edebilir. Çünkü, suçun meydana gelmesinden sonra soruşturma veya kovuşturma aşamasında şüpheli/sanığın zararı gidermesi halinde alacağı cezada indirim yapılacaktır.

Konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

GSM: 0543 463 5982

Mail: info@zenlegalhukuk.com

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Tallaouv
    Tallaouv
    21.11.2022 19:16

    Teşekkür avukat bey, böyle dolandırıcılara karşı önceden bizi bilgilendiriyorsunuz

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız