Enes UYGUN
Enes UYGUN

Gazete: Düzce Postası

[email protected]

Hukukçu 0543 463 5982 - https://zenlegalhukuk.com/

Depremde meydana gelen zarar DASK’tan nasıl tazmin edilir?

  • 28.11.2022 10:12

ÖNCELİKLE depreme maruz kalan herkese geçmiş olsun. Bu hafta güncel bir konu hakkında sizleri bilgilendireceğim.

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dâhilinde parasal olarak karşılar. Ödenecek olan teminat bedeli her sene kurum tarafından güncellenir. Bu meblağ, 2022 yılı için 320.000-TL’dir. Deprem sonucunda binanın tamamen veya kısmen hasar görmesi bu sigorta tazminatı talebi için yeterlidir.

DASK’ın zarar tazmini için; zarar gören yapının tamamının zarar görmesine gerek yoktur. Yani tam bir yıkılma veya binanın komple zarar görmesi dışında kısmen meydana gelen zararlar da teminat kapsamındadır. Yine aynı şekilde bir yapını tüm bağımsız bölümleri değil de yalnızca belli bir taşınmazın depremden zarar görmesi halinde, taşınmazı zarar gören konut sahibi zarar tazmini talebinde bulunabilmektedir.

Binanın temeli, ana duvarları, bahçe duvarları ile bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar ve istinat duvarları, taban ve tavanlar, merdivenler, asansörler, koridorlar, binaya ait çatılar ile bacalar ve binaya ait tamamlayıcı bölümlere ait yerlerde meydana gelen hasarlar teminat altındadır. Öte yandan, enkaz kaldırma işlemleri, kira kayıpları, ölüm ya da bedeni zararlar, deprem kaynaklı olmayan binanın kendi yapısıyla alakalı daha önce var olan hasarlarla ilgili tazminat talepleri DASK kapsamına girmemektedir.

Deprem Sonrası Vakit Kaybetmeden DASK’a Bildirim Yapmak Önemli

DASK adına deprem sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketine yazılı olarak hasar bildiriminde bulunulması gerekmektedir. Deprem sonrası oluşan hasarın bildirimi için en geç 15 günü içinde kuruma bildirim yapılması gerekmektedir. Hasar bildirimi yaparken TC kimlik no, meydana gelen hasarın kısaca bilgisi, güncel tapu bilgisi, tapu ve adres bilgisi paylaşılmalıdır.

Hasar ihbarının ardından olay yerine DASK adına görevli bağımsız hasar tespit uzmanları kamu görevlisi vasfıyla inceleme yapar. Belirlenen zarar sigorta eksperi tarafından raporlanır. Bu tespitlerin sonucunda belirlenen tazminat ödemeleri doğrudan DASK tarafından, hak sahibinin banka hesabına 1 ay içinde yatırılır. Ödemenin süresinde yapılmaması halinde yasal yollara başvurulmasını tavsiye ederim.

Son olarak belirtmek gerekir ki, depreme yönelik hiçbir sigorta mevcut değilse ya da kayıplar telafi edilmediyse bu noktada müteahhitte, yapı denetim kurumuna ya da belediye dava açma hakkı bulunmaktadır. Zararın tespiti için taşınmazın bağlı bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemelerine müracaat ederek zarar tespiti yaptırılabilmektedir.

Konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0543 463 5982

Mail: [email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.01.2023

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız