Servis şoförleri zam talebini sundu

Düzce Otobüs Minibüs ve Servis Araçları Odası, personel ve işçi servis ücretleri ile öğrenci servis ücretlerine ilişkin yeni fiyat önerisini Düzce Belediyesi’ne sundu. Maliyetlerinin büyük oranda arttığını belirten servisçiler, bu zammın zaruri olduğunu söylüyor.

Servis şoförleri zam talebini sundu
18.01.2022 - 15:07
Özel Haber

Düzce Otobüs Minibüs ve Servis Araçları Odası’nın yeni fiyatlara ilişkin talebi; personel ve işçi servislerinde koltuk kapasitesi 14+1 veya 19+1 olan araçların 1-10 kilometre arasında 130 TL, 10 kilometrenin aşılması halinde ise kilometre başına 10,30 TL’ye; koltuk kapasitesi 20+1 veya 29+1 olan servis tarifesinin ise 1-10 kilometre arasında 160 TL, 10 kilometrenin aşılması halinde ise kilometre başına 13,70 TL’ye yükseltilmesi yönünde oldu.

Öğrenci servis ücretlerine ilişkin ise; 10 kilometreye kadar 350 TL, 20 kilometreye kadar 500 TL, 30 kilometreye kadar 650 TL ve 30 kilometreden sonra her kilometre başına 9,40 TL ücret talep ediliyor. Ayrıca rehber personel bulundurmak zorunda olan servis araçlarında yüzde 25 ilave ücret eklenmesi de isteniyor.

 

“ARABACI EN AZINDAN ASGARİ ÜCRET KAZANMALI”

Düzce Postası’nı ziyaret eden Düzce Otobüs Minibüs ve Servis Araçları Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Tarık Cöntürk, Emre Gürel ve Furkan Kazan, zam taleplerine ilişkin açıklamalarda bulundular.

Emre Gürel, okulların açıldığı Eylül ayında 7,25 TL olan mazotun bugün 14 lirayı bulduğunu, artışın önüne geçilemediği için bu fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Tarık Cöntürk ise, yakıt ve yürütme maliyetlerinin artmasından dolayı servisçi esnafın mağduriyetinin giderilmesi doğrultusunda önerdikleri fiyat listesinin çıkartılması için yetkili kurum ve kuruluşlardan talepte bulunduklarını söyledi.

Servis esnafının sıkıntılarından söz eden Cöntürk, “Servisçinin en büyük sıkıntısı, işveren ile servisçinin arasında olan şirketler. Komisyoncular yüzde 20 komisyonunu alsın, ama arabacı da para kazansın istiyoruz. Biz bunun için uğraşıyoruz. Arabacı ne kilometrede, ne fiyat alacağını, ne para kazanacağını bilsin. Yakıt maliyetini göz önüne alarak bu fiyat teklifini hazırladık. İstediğim tek şey sadece direksiyon sallayarak evine ekmek götüren arabacının en azından asgari ücret kazanması. Bir fabrikaya servis çeken araba sahibinin en azından bir asgari ücret kazanması lazım. Mevcut şartlarda Düzce’de yanında şoför çalıştıran bir araç sahibi 3 fabrikaya da servis çekse bir asgari ücret kazanamıyor. Yakıt maliyetleri, aracı maliyetleri yüksek. Bu yeni fiyatlar arabacının bugünün şartlarında para kazanabileceği fiyatlar ve olması gereken fiyatlar. Belediyeye talebimizi ilettik. Onlar bu tarifeye bakacaklar. İtiraz edeceklerini de düşünmüyorum. Kaliteli araçla, kaliteli hizmet verelim istiyoruz. Sanayide bütün servis arabası bakımı yapan dükkanların önünde sıra var. Arabacı para kazanamadığı için aracını yenileyemiyor. Yenileyemeyince de sanayiden çıkamıyor. Bizim amacımız odaya kayıtlı olan esnafımız para kazansın. Para kazanan insan arabasını da yeniler, S plakasını da takar, hiçbir evrağı eksik olmadan çalışır” şeklinde konuştu.

 


Editör: Ç. Diger

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 26.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız