Çilimli yeşil OSB olacak

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına uyum sağlayacak şekilde Çilimli OSB’nin ağaç ve orman ürünleri ağırlıklı yapılandırılmasına öncülük ettiklerini söyledi.

Çilimli yeşil OSB olacak
11.01.2022 - 17:54
Haber Merkezi

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Düzce’deki yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Düzce Mutfak Sanatları Merkezindeki buluşmada konuşan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, basın kuruluşlarının Düzce’nin vitrini olduğunu söyledi.

Yaptıkları çalışmaları anlatan ve Düzce’ye birçok kazanım sağladıklarını ifade eden Şahin, bunlardan bir tanesinin de kısa adı DÜSTİM olan Düzce Sanayi ve Ticaret Destek Merkezi olduğunu ifade etti. Ticaret ve sanayi erbabı üyelerinin ihtiyaç ve beklentileri ayrı ayrı ele aldıklarını belirten Şahin, DÜSTİM’in butik bir sanayi odası gibi çalıştığını kaydetti.

 

“HER FİRMAYA ÖZGÜ YOL HARİTASI ÇİZİYORUZ”

Sanayi sektöründe dijitalleşmenin hız kazanması ile birlikte, Düzce’de oluşan karma sanayi sektörünün, sanayicinin ihtiyaç ve beklentisini çok yüksek seviyeye çıkardığını dile getiren Şahin, “Üretimde Dijital Dönüşüm Projesini tamamladık. Bu projeden sağladığımız fon ile Odamızda bir Dijital Dönüşüm Ofisi kurduk. Bu ofis ile üyelerimizin dijital dönüşümlerini hızlandırmaya devam edeceğiz. Projede 60 üye firmamız için dijital endeks oluşturduk ve bu firmalarımıza Dijital Dönüşüm Karnesi ve Yol Haritası oluşturduk. Bu proje kapsamında oluşturduğumuz portal ile üyelerimizin dijital endekslerini ölçerek, her firmaya özgü yol haritası düzenlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“KADINLAR İÇİN POZİTİF AYRIMCILIK GÖZETİYORUZ”

Düzce TSO’nun C sınıfı bir akredite oda iken, yapılan denetimler sonucu A sınıfı akredite düzeyine çıkan Türkiye’deki ilk oda olduğuna dikkat çeken Şahin, bunun ciddi bir başarı olduğunu vurguladı.

Oda olarak her türlü maddi ve manevi desteği sunduklarını dile getiren Şahin, Kadın Girişimciler Kurulu ile koordinasyon halinde başta Olimpik Anneler Üretim Kooperatifi olmak üzere, yakın zamanda kurulan Kadın Emeği Merkezi çalışmaları ile kadınlar için pozitif ayrımcılık gözetmeye devam edeceklerini belirtti.

Oda üyelerine kargo gönderilerinde indirim, nefes kredisi ve aidat borçlarının yapılandırılması gibi imkanlar sağladıklarını anlatan TSO Başkanı Şahin, Düzce’nin tanıtımı için de çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

 

“DÜZCE TURİZMİNE BÜYÜK BİR İVME KAZANDIRACAK”

Turizm konusunu çok önemsediklerini ve Düzce’nin turizm konusunda bugüne kadar hak ettiği yere gelememesini bir fırsata çevirmek istediklerini dile getiren Şahin, “Yakın zamanda çok yol alacağımıza inanıyorum. Turizm platformlarına katılmaya özen gösteriyoruz. Bu platformda da Düzce’nin turizm potansiyelini anlattık. Önümüzdeki günlerde Düzce’de temeli atılacak olan ünlü bir otel zincirinin yatırımı Düzce turizmine büyük bir ivme kazandıracak. Bir elin nesi var, iki elin sesi var mantığı ile hareket ediyoruz. Bölge odaları ile birlikte hareket etmek sonuç odaklı çalışmalarımıza olumlu etkiler yaratıyor. Hatta biz bu oluşumlarda önderlik yapıyoruz. Kardeş oda protokolleri yaptık, özellikle Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi Odaları ile sağlam sinerjiler oluşturduk. Bölge dışından Osmaniye ve Silifke TSO ile de kardeş oda olduk” diye konuştu.

 

“ÇİLİMLİ OSB’NİN YEŞİL BİR OSB OLMASI İÇİN ÖNCÜLÜK YAPTIK”

Avrupa Parlamentosu'nun 24 Haziran 2021 tarihinde onayladığı ve “Yeşil Mutabakat” adı verilen iklim yasasına göre, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatına uyum sağlamayan firmaların AB’ye ihracat yapamayacaklarını ifade eden Şahin, “Düzce’den yapılan ihracatın yüzde ellisinden fazlası AB ülkelerine. Bu yüzden bu konuyu çok ciddiye almamız gerekiyor. Çilimli OSB’nin yeşil bir OSB olması için öncülük yaptık. Çilimli OSB adına Yeşil OSB için fizibilite projesi hazırladık ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na (MARKA) sunduk. Çevreyi önemsemeyen hiçbir oluşum artık ayakta kalamayacak. Çilimli OSB’nin ağaç ve orman ürünleri ağırlıklı yapılandırılmasında 3. Meslek Komitemiz de çok güzel çalışmalar yaptı. Buradan onlara da teşekkür etmek isteriz” ifadelerini kullandı.

 

“2022 YILI İÇİN TÜM PLANLAMA ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLADIK”

Kadınların iş dünyasında çok daha fazla olmasından yana olduklarını ve erkekler tarafından yapılan birçok işin kadınlar tarafından da yapılabileceğini kaydeden Şahin, “Nitelikli eleman sorununu çözmek için bunu yapmak zorundayız. Avrupa’da birçok iş kadınlar tarafından yapılıyor, Türkiye’de neden olmasın? Yönetim kurulu üyemizin iş yerinde kadın CNC operatörü çalışıyor. Bu örnekleri çoğaltmak zorundayız. Düzce ile ilgili olumlu algı yaratmak için her türlü platformda varız. Bu durum güçlü bir halkla ilişkiler ağı kurmayı da gerektiriyor. Düzce İktisat ve Kalkınma Kongresi fikri de bu işbirlikleri sayesinde oluştu. Bu konuda Belediye Başkanımız çok ciddi destek verdi. Üyeye verdiğimiz hizmet kalitesi personelimizin de kalitesi ile de yakından ilgili. Personelimize her türlü eğitimi veriyoruz. 2022 bütçesinde ciddi bir kaynak ayırdık. Bu arada personel performans değerlendirme sistemini de revize ettik. Bu sistem ile personellerimizin geliştirilecek yönlerini de tespit ederek onları geliştirmeye devam edeceğiz. Her günü dolu, yoğun bir yılı geride bırakırken, 2022 yılı için de tüm planlama çalışmalarımızı tamamladık. Yeni yılda, kazanımlarımızı sürdürmek ve Düzce’yi marka yapmak konusundaki çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz. 2022 yılının ilimize, bölgemize ve güzel ülkemize hayırlar getirmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Editör: C. Sandıkçı