Özel idare çiftçilere önemli destek sağlıyor

Düzce İl Özel İdaresi arıcılığı geliştirme, çeltik tohumu alımı, Amerikan beyaz kelebeği zararlısına karşı zirai ilaç alımı ve Varroa parazitine karşı amitraz etken maddeli kovan içi şerit alımı gibi çiftçiye önemli desteklerde bulundu.

Özel idare çiftçilere önemli destek sağlıyor
10.11.2023 - 15:58
Haber Merkezi
1

Düzce İl Özel İdaresi, ilde altyapı, yol ve kamu binaları kazandırma gibi çalışmalarının yanında çiftçiye de önemli destekler veriyor. 

Düzce İl Özel İdaresi, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile 2023 yılında yapılan destekler şu şekilde sıralandı. 

“Arıcılığı geliştirme projesi kapsamında köylere hizmet götürme birliğine 100 bin TL aktarıldı. 

Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadelede 181 bin 594TL zirai ilaç alımı yapılarak ihtiyacı olan köy ve mahalle muhtarlıklarına dağıtımı yapıldı.

Çeltik yetiştiriciliğine alım için bütçeye ayrılan 249 bin 819 TL ödenek karşılığında çiftçi katkılı çeltik tohumu alımı yapılarak çiftçilere dağıtılmıştır. Ayrıca; çeltik üretimi yapan çiftçilere kaliteli ve yüksek randımanlı ekim yapmaları için yapılan tohum desteği ile çeltik üretiminin gelişmesine katkılar devam edecek.

Arı zararlıları ile mücadele projesinde amitraz etken maddeli kovan içi şerit alımı için 281 bin 627 TL karşılığında 9 bin 500 adet ilaç alınarak arıcılara dağıtımı yapıldı. Arıların önemli bir sorunu olan varroa paraziti ile toplu mücadele sonucu daha verimli ve sağlıklı kolonilere sahip arılıklar elde edilecek ve bölge arı yetiştiricilerin kapasiteleri artacak ve ekonomik iyileşme sağlayacak. 2023 yılında çiftçiye yapılan desteğin 2024 yılında da artarak devam etmesi hedefleniyor.”

 

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter    
@duzcepostasi1
Facebook:
Düzce Postası
Youtube 
Düzce Postası

                                                 


Editör: H. Merkezi

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Arıcılık
    Arıcılık
    10.11.2023 17:23

    O parayı şirketlere vereceklerine arıcılara verseler arıcılara kovan desteği 20 tl vereceklerine daha iyi olurdu birde düzcede 300 arıcı olsa arıcı başı 1000 tl verselerdi daha iyi olurdu

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız