Kamu hizmetlerinden beklentiler çalıştayı

“GÜVENLİ Bir Hayat Var” Projesi kapsamında, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Kocaeli Şubesi’nin proje sahibi, Düzce Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Barosu, Düzce S.S. Nilüfer Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi’nin proje ortağı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Gölcük Kaymakamlığı’nın proje iştirakçisi olduğu “Kamu Hizmetlerinden Beklentiler Çalıştayı” Düzce Üniversitesi Çalıştay Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kamu hizmetlerinden beklentiler çalıştayı
1.06.2015 - 14:37
 
 
 
Çalıştaya DÜ Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, Sosyal Hizmet Uzmanları Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Kaygusuz, DÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜKAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Şule Çeviker Ay, Sosyal Hizmet Uzmanı Sultan Çamur Karataş, DÜ Sosyal Hizmet Bölümü Öğr. Gör. Dr. Çetin Yılmaz, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü temsilcileri, akademisyenler, baro temsilcileri, Düzce, Sakarya ve Kocaeli sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve sosyal hizmet uzmanları katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren DÜ Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, kadına yönelik şiddet konulu toplantılara rektör olarak ilk kez katıldığını, kadına yönelik şiddetin ayrı anlam ve önemi olduğunu belirterek, “Bu çalıştay Üniversitemizde düzenlediğimiz ikinci çalıştay. İnşallah bu proje sonucunda faydalı, eğitici, umut ışığı olabilecek sonuçlar çıkartılmasını umuyor ve hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kadınların yetenek, bilgi, beceri, yaratıcılık, risk alabilme gibi özellikleri olduğunu vurgulayan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin proje ortağı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ardından söz alan Yrd. Doç. Dr. Şule Çeviker Ay, Düzce Üniversitesi rektörlerinin kadın çalıştaylarını desteklediğini söyleyerek, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik kamu kurumlarında yönetim düzeyinde gerekli bilincin arttırılmasını hedeflediğini ifade etti.
Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Kaygusuz’un sözleriyle devam eden çalıştayda Kaygusuz, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği “Güvenli Bir Hayat Var” Projesiyle, Kocaeli, Düzce ve Sakarya illerinde kadına yönelik şiddetle mücadele eden sivil toplum kuruluşları arasında yerel, bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesinin amaçladığını belirterek, bütün proje ortaklarına teşekkür etti.
Sosyal Hizmet Uzmanı Sultan Çamur Karataş, şiddete maruz kalan kadınların kamuda Valilik, Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Cumhuriyet Savcılıkları, Aile Mahkemeleri, Üniversiteler gibi kurumlara başvurabileceklerini belirtti. Karataş, başvuru merkezlerinin kolay, etkin, güvenli ve güçlendirici olmaları gerektiği söyleyerek, kamuda kadına yönelik şiddete karşı verilen hizmetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Çalıştayın ilk bölümünün son konuşmacısı Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, kadına uygulanan şiddetin sebebinin, kadın erkek eşitsizliği anlayışı ve ataerkil aile yapısı olduğunu belirterek, ”Kadının ikinci sınıf olmadığını, kadının birey olduğunu tüm topluma anlatabilirsek şiddet önemli ölçüde ortadan kalkacaktır” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Nuhoğlu, Ceza Kanunu ve Ailenin Korunmasına Dair Kanun hakkında bilgiler vererek konuşmasını sonlandırdı.
Çalıştayın ikinci bölümünde katılımcılar grup çalışması gerçekleştirerek, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kamu hizmetlerinden beklentiler konusunda görüş ve önerileri içeren bir rapor hazırladı.
Çalıştay, konuşmacılara teşekkür plaketlerinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.