YEŞİLAY’DAN KAYNAŞLI’DA SAĞLIK YÜRÜYÜŞÜ

Kaynaşlı Devlet Hastanesi önünden, Kaynaşlı Kaymakamlığı güzergahına kadar “Farkındalık Yürüyüşü” yapıldı.

YEŞİLAY’DAN KAYNAŞLI’DA SAĞLIK YÜRÜYÜŞÜ
3.03.2017 - 14:39

1-7 Mart Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında Düzce Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Kaynaşlı’ da yürüyüş düzenlendi.

Kaynaşlı Devlet Hastanesi önünden, Kaynaşlı Kaymakamlığı güzergahına kadar yapılan “Farkındalık Yürüyüşü”ne, Kaynaşlı Kaymakam Vekili Mahmut Şener, Kaynaşlı Yeşilay Cemiyeti, Kaynaşlı İlçe Devlet Hastanesi yönetici ve çalışanları, Düzce Halk Sağlığı Müdürlüğü Yönetici ve çalışanları katılım sağladı.

Yürüyüş sonrası açıklama yapan Yeşilay yetkilileri, “Bağımlılık dünyada olduğu gibi Türkiye'de de başta gençler olmak üzere herkesi etkileyebilen; biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorundur. Bağımlılık bir hastalıktır ve kimlerin bağımlı olduğunu belirlemek için çeşitli ölçütler bulunur. Bu ölçütleri; tolerans gelişmesi, madde kesildiğinde ya da azaltıldığında fiziksel veya ruhsal yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması, madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan ama boşa çıkan sürekli çabalar, maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcamak, madde kullanımı nedeniyle sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azalması ya da tamamen bırakılması, maddenin tasarlandığından daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması, fiziksel ya da ruhsal sorunların ortaya çıkmasına ya da artmasına rağmen madde kullanımının sürdürülmesi olarak sıralarken bunlardan üçünün kişide var olmasının bağımlılık tanısı konması için yeterlidir.

 

SONUNDA BAĞIMLILIK GELİŞİR

Kişi önce maddeyi dener, ardından düzenli kullanmaya başlar. Sonunda kişide bağımlılık gelişir. Bu nedenle her madde kullanan kişiyi bağımlı olarak adlandırmak yanlış olacaktır. Bağımlılığın; hazırlık, ilk madde kullanımı, madde kullanmayı sürdürme, ilerleme, bırakma, tekrar madde kullanmayı düşünme, tekrar madde kullanımı (lapse) ve tekrar madde kullanmaya başlama evreleri vardır. Ancak bu evreler bütün madde kullananlar için geçerli değildir. Farklı seyir izleyen durumlar da olabilir.

 

EN ÖNEMLİSİ HİÇ BAŞLAMAMAK

Günümüzde bağımlılık terimi artık sigara, alkol, uyuşturucu gibi tüm zararlı maddeleri kapsamaktadır. Bunların zararları da aşikardır ve herkes tarafından bilinmektedir. En önemlisi tüm bu faktörlerden uzak durup hiç başlamamaktır. Başlandıysa bile bırakmak elimizde. Her yıl 1-7 Mart tarihlerini kapsayan mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Gelin bu yıl Yeşilay Haftası bir başlangıç olsun. Tüm halkımızın yeşilay haftası kutlu, yarınlarımız umutlu olsun” ifadelerini kullandılar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız