BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE TEMEL FARKINDALIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Düzce’deki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere bağımlılıkla mücadelede temel farkındalık eğitimleri verilmeye başlandı.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE TEMEL FARKINDALIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI
9.03.2018 - 18:31

Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBAM), Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Bağımlılıkla Mücadele İlkadım Merkezi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Bağımlılıkla Mücadele Temel Farkındalık Eğitimi İşbirliği Protokolü” kapsamında düzenlenen eğitimlerin ilki, Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde başladı.

Öğretmenlere yönelik düzenlenen “Bağımlılıkla Mücadelede Temel Farkındalık Eğitimi”nin açılışına; Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ve Düzce’de görev yapan öğretmenler katıldı.

Açılışta konuşan Düzce Valisi Zülkif Dağlı, bağımlılığın terör kadar önemli bir konu haline geldiğine dikkat çekerek bağımlılıkla mücadelede tüm kesimlerle işbirliği içerisinde topyekün çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bu konuda öğretmenlere önemli görevler düştüğünün altını çizen Zülkif Dağlı, ülkemizin geleceğine halel gelmemesi için öğretmenlerin ayrı bir misyona sahip olduklarını dile getirdi. Dağlı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Sevgili arkadaşlar bugün burada çok önemli bir konuyu mütalaa etmek üzere bir araya geldik. Aslında dünyayı ilgilendiren bir konusu. Ülkemizi de en az terör kadar etkilemeye başlayan önemli bir konu. Bu bağlamda ilimizi etkileyecek önemli bir konu olduğundan ileride daha da artacağı endişemizden dolayı mütalaalarımıza, çalışmalarımıza top yekün olarak hız verdik. Öğretmenlerimiz bizim için olmazsa olmaz unsurlar çünkü sizler her öğrencimize en yakından her gün her an dokunan arkadaşlarımızsınız. Bu anlamda yaptığınız görev çok önemli. Çocuklarımızın bakışlarından, hareketlerinden neler yaptıklarını, mutluluklarını mutsuzluklarını en yakından görebilecek olan sizlersiniz. Biz gerçekten bu konuda çok uzağız ama tehlike bu kadar yayıldıysa kimse bu tehlike bize çok uzak diyemez bu kendi çocuğumuza kendi kardeşimizde maalesef ki bulunma riski var. Bu durumda hepimiz korumasız durumdayız bu anlamda çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı hep birlikte eğitimle görmüş oluyoruz. Düzce de top yekün bir çalışma yapıyoruz. Rektör yardımcısı İlhan Bey ve Dilek Hanım ile üniversitemizle, kamu kurumlarımızla, muhtarlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle çalışıyoruz. Geçen gün rehberlik öğretmenlerimizle kısa bir çalışma yaptık, bağımlılık ve istismarla ilgiliydi. Öğretmenlerimizin bu konuda burada önemli bir rolü var bu anlamda önemli bir misyona sahipsiniz. Hep birlikte bunun üstesinden geleceğiz aksi takdirde ülkemizin geleceğine kötülük gelecektir. Çocuklarımızın gençlerimizin geleceği konusunda endişeler ile karşı karşıya kalmış olacağız. Üniversitemizle yaptığımız taslak çalışmada bu eğitimimizi kimlerin kapsayacağı konusunda öğretmenlerimizin tamamını eğitime almak zorundayız rehber öğretmenlerimiz bu konuda yeterli değil tamamını bu eğitime almalıyız ve bu farklılığı görmeliyiz. Bu toplantımızın önemli olduğunu düşünüyoruz siz öğretmenlerimiz bizim için olmazsa olmaz faktörlersiniz. Çocuklarımızı gençlerimizi kurtaracağız bu konuda üzerimize düşen ne varsa hepimiz yapmak durumundayız.”

Açılış konuşmasının sonrasında, Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Dilek Akkuş tarafından Düzce’deki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere bağımlılıkla mücadelede temel farkındalık eğitimleri verilmeye başlandı.

26 Mart tarihine kadar 4 bin 500 öğretmen ve idareciye verilecek eğitimlerle, öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve bağımlılıkla mücadelede öğretmenlerin etkin katılımın sağlanarak risk grubundaki öğrenci ve ailelerin ilgili kuruluşlara yönlendirilmesi amaçlanıyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız