YÜZYILLARDIR GELENEKLERİNİ BOZMADILAR

Düzcenin yeni mahallelerinden biri olan Orhangazi Mahallesindeki gelenek yüzyıllardır devam ediyor. Daha önce Konuralpe bağlı olan ve eski adı Beçiyörükler Köyü, yeni adı Orhangazi Mahallesi olan semtte yüzyılların geleneği sürüyor.

YÜZYILLARDIR GELENEKLERİNİ BOZMADILAR
29.08.2018 - 18:27

Foto/Haber; Metin Köseer

Her bayram mahalle sakinleri mezarlıkta toplanıyor. Cami hocaları ve minik öğrenciler mevlitler okuyor. Yakınları için dualar ediliyor. Mezarlığı ziyarete gelen mahalle sakinleri, şeker, lokum getirerek mezarların üstüne koyuyorlar.

Yine mezarlığa gelen ziyaretçilere su, şeker ve lokum ikramları yapılıyor. Bu gelenek yıllardır devam ediyor. Mezarlıkta yatan yakınlarını ziyaret eden ve Kur'an-ı Kerim okuyarak gönüllerini almaya çalışan mahalle sakinleri, bu geleneğin devam etmesi için küçük çocuklarını şimdiden alıştırıyorlar.

Köy Muhtarı Kadir Akgün ise; ”Mahalle olarak bu geleneğimiz yüzyıllardır sürüyor. Burada hem dualar ediliyor, hem ikramlar sunuluyor hem de bayramlaşma yapılıyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden Rıfat Tekin ise; “Her bayramın ikinci günü burada toplanıp mevlit dinliyoruz. Ardından bayramlaşma yaparak mutluluğumuzu gözler önüne seriyoruz. Birbirimize dostane bir şekilde yakınlaşma ve kaynaşma oluyor. Bu geleneğin başka yerlerde de yapılmasını bekliyoruz” diyerek sevincini ortaya koydu.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız