Çağrıların yüzde 60’ı gereksiz ve asılsız

112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbar yapmak suretiyle meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden kişiler hakkında; il valileri tarafından 250 Türk Lirası idari para cezası uygulanıyor.

Çağrıların yüzde 60’ı gereksiz ve asılsız
9.02.2019 - 16:05

İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar neticesinde, birden fazla olan acil çağrı numaralarının tek numara “112” altında toplanmasını sağlamak üzere 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlükleri kuruldu.

Acil çağrı merkezlerinde; Sağlık, İtfaiye, Jandarma, Polis, AFAD ve Orman çağrı hizmetleri ile Valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekânda olduğu ve koordinasyon imkânı sağlayan model tercih edilerek çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonunun aynı salon içerisinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilmesi sağlandı.

19 Kasım 2015 tarihinde ilimizde faaliyete geçen 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğüne; 2016 yılı içerisinde gelen toplam 471 bin 715 çağrının yüzde 67’si, 2017 yılı içerisinde gelen toplam 468 bin 891 çağrının yüzde 64’ü, 2018 yılı içerisinde gelen toplam 438 bin 614 çağrının ise yüzde 60’ı gereksiz ve asılsız çağrılardan oluştu. 

112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbar yapmak suretiyle meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden kişiler hakkında; il valileri tarafından 250 Türk Lirası idari para cezası uygulanıyor.

“11 Şubat 112 Günü” tüm Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak ülkemizde de kutlanıyor. Şubat ayının yılın 2. ayı olduğu düşünüldüğünde, 11 Şubat günü rakamsal olarak yazıldığında “112” rakamı ortaya çıkıyor. Bu özel güne vurgu yapmak ve toplumsal farkındalık oluşturmak  amacıyla her yıl “11 Şubat 112 Günü” Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle halka tanıtılmakta  gereksiz ve asılsız çağrılar engellenmek isteniyor.

Bu kapsamda; 112 Acil Çağrı Merkezi numarasının amacı dışında kullanılması, hattın gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardım bekleyen kişilerin, çağrı merkezine ve dolayısıyla yardıma ulaşmasında zaman kaybı yaşamasına sebep olabilmektedir. Ayrıca, gereksiz ve asılsız çağrılar, kamu hizmetlerinin aksamasına, kamu araçları ile kamu kaynaklarının gereksiz yere kullanılmasına ve israfa da yol açıyor.

Dakikaların, hatta saniyelerin önemli olduğu hayati durumlarda, asılsız ve gereksiz çağrılar sebebiyle telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplar, hatta can kayıpları olabileceği göz önünde bulundurularak konu hakkında hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız