Şebekeyi ayağa kaldırmaya çalışıyorlar

SEDAŞ sel felaketinin yıktığı şebekeyi zorlu arazi koşullarında, teyakkuz halinde ayağa kaldırma mücadelesini sürdürüyor.

Şebekeyi ayağa kaldırmaya çalışıyorlar
23.07.2019 - 10:00

Türkiye’nin pek çok yerinden SEDAŞ ekiplerine destek mesajları gelirken, SEDAŞ tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde sel felaketinden yıkılmış direk ve elektrik hatlarının yeniden tesis edilmesi için ekipleri ile mücadeleyi sürdürüyor. SEDAŞ Sakarya’da Karasu ve Kocaali’de 30 saat mücadeleyle şebekede enerji verirken, Düzce’de Akçakoca ve felaketin etkilediği tüm bölgelerde şebekede yıkımların olduğu köylerde sahaya sürekli malzeme sevkiyatı yapıyor. SEDAŞ, bölgede şebekesi yenilenecek köy merkezinde jeneratör bağlantısı sağlarken, yüzün üzerinde ağaç ve beton direk dikmek ve direkler arasında yenilenecek iletkenlerin çekilmesi için zorlu arazi koşullarında felaket gününden bu yana gece gündüz demeden teyakkuz halinde çalışıyor. 

 

KISA SÜRELİ MOLALARLA ÇALIŞMAYI SÜRDÜRÜYORLAR

 

İşletme ve bakım ekipleri ile dağıtım varlıkları tesis yapım işleri ekipleri şebekedeki çalışmalara hız vermek üzere yemek için bile çok kısa molalar veriyorlar ve çalışmalarını gece geç saatlere kadar sürdürüyorlar. Sabah gün ağarırken başlayan çalışmalarla bir an önce enerji verme mücadelesini sürdürüyorlar. SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Odyakmaz ve İcra Başkan yardımcısı Jan Roszka’da çalışmaları yakından takip ederken ihtiyaçları da yerinde belirliyor ve şebeke yapım malzemeleri, görevli ekip, gerekli araç ve her tür donanımın teminine ait süreçlerin de hızlandırılmasını sağlıyorlar.  

 

ZORLU KOŞULLARDA ENERJİ VERİLİYOR

 

Afet bölgesine gidenler, fotoğraflarda gördüklerinden çok daha kötü bir görüntüyle karşılaştıklarını belirtiyorlar. 100 yılda ilk kez metrekareye kısa sürede 160 kilogram yağışın birden alınmasıyla meydana gelen sel afetinin yol açtığı, yıkılan köprüler, çöken yollar, devrilen ağaçlar, oluşan heyelanlar gibi zorlu koşullar, hizmet vermek için sahada görev yapan ekiplerin hızla ilerlemelerini güçleştiriyor. SEDAŞ kriz alarmıyla birlikte İşletme Bakım ekipleri içinde yaptığı görev dağılımıyla oluşturduğu, takviye edeceği yeni ekiplerini ve ihtiyaç duyulan araçları afet bölgesine çekti. Bu ekiplerle geceli gündüzlü çalışmalarını sürdüren SEDAŞ, afet bölgesinde yıkılan şebekeyi ayağa kaldırmak için ekipleri ile geceli gündüzlü yaptığı çalışmalarla Hemşin, Yenice, Karatavuk ve Uğurlu,  köylerinde elektrik verdi ve bölge vatandaşlarını enerjiye kavuşturdu. Yer tespiti yapılan ve yeni hatların geçeceği yerlerin belirlenmesi ile direk nakli ve temel kazılarının yapıldığı diğer köylerde de çalışmalar son sürat yapılıyor. 

 

KRİZ MASASI TAM MESAİ ÇALIŞIYOR

 

SEDAŞ Sakarya da Karasu ve Kocaali’de hasarları giderirken, Düzce’de de afet bölgesinde başta SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Odyakmaz olmak üzere SEDAŞ Kriz Masasındaki tüm üst düzey yöneticileri ile bölgede görev yapıyor. Afet bölgesi kapsamında Düzce Valiliği tarafından Cumayeri Kaymakamlığı’nda oluşturulan kriz masası Akçakoca, Cumayeri ve Gölyaka’da yaşanan olayları takip ediyor.

 

TÜM KURUMLAR SAHADA

 

AFAD, Kızılay, DSİ, Valilik ve Belediyeler ile Kaymakamlıklar, gönüllü sivil toplum kuruluşları da afetin yaralarının sarılması için gerekli koordinasyonu kriz masası eşgüdümünde sürdürüyorlar. SEDAŞ özel şirket statüsünde yaptığı çalışmalarda kurumlarla işbirliğini sürdürürken, konuyla ilgili bilgileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TEDAŞ Genel Müdürlüğü ve TEDAŞ Bölge Müdürlüğü’ne ve Bölgede kurulan Kriz Masasında yer alan kurumlara da sürekli olarak aktarıyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız