Aydın Maradit

Aydın Maradit
8.08.2019 - 11:15

DÜZCE POSTASI olarak İstanbul Caddesi’nin trafiğe kapatılıp GEZİNTİ ve  AÇIK HAVA  AVM’Sİ haline getirilmesi gerektiğini  her zaman söyledik.

En az 30 yıl öncesinden bu yana sürekli bunu dile getirdik.

Dün ne dediysek bu gün de aynı şeyi söylüyoruz.

Yine,  Cadde merkezli ve turizm amaçlı bir TRAMVAY HATTI kurulmasını istedik. Bu tramvay hattının  ADIM ADIM İLERLETİLMESİNİ  savunduk ve  eski DEKOVİL* yolu boyunca  BEYKÖY’E KADAR UZATILMASINI da önerdik.

En az 30 yıldan bu yana bu konuda da yayın yaptık.

Dün ne diyorsak bu gün de aynı şeyi söylüyoruz.

 Selahattin,  Ruhi, Mehmet, Bayram geldi - gitti derken ilk olarak Mehmet Keleş bu konuya el attı.

“Asla kapatılamaz” diyen lobicilere rağmen İstanbul Caddesi’ni trafiğe kapattı ve TRAMVAY BAŞLANGICINI da yaparak adeta bir devrim gerçekleştirdi.

 Biz dün ne dediysek O GÜN DE AYNI ŞEYİ SÖYLEDİK ve alkışladık. Bu girişimin İYİLEŞTİRİLMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ İÇİN de yayın yapmaya devam ettik:

İstanbul caddesi kapatılmıştı ama taş döşenmeyip tam bir gezinti yoluna çevrilmemişti. Üstelik motosiklet ve bisikletliler bu caddede adeta terör estirip yayaların can güvenliğini tehdit ediyordu.  Bu durumlar düzeltilmeli ve bir an önce yayalaştırma işleminin EKSİKLERİ GİDERİLMELİYDİ.

Aynı şekilde tramvay hattı da eski dekovil hattı boyunca kademeli olarak ADIM ADIM UZATILMALIYDI.

Biz bunları söylerken,  KENDİ ÇIKARLARI GEREĞİ caddenin trafiğe açık olmasını isteyen bankalar ve bazı mülk sahiplerinin lobiciliği  devam ediyordu. Ancak Keleş onlara kulak asmadı.

Gelişmenin ilk adımı atılmıştı bir kere. ARTIK DEVAMI GELİR SANDIK!

Derken birden Keleş’in yerine Belediye başkanlığına Dursun Ay geldi ve adeta adını çağrıştıran bir hamle ile gelişmeye “DUR” dedi.

İstanbul Caddesi’ni apar topar tekrar trafiğe açmakla GERİCİLİĞİ BAŞLATMIŞ OLDU. Tramvayı da kaldırdı ve her şeyi geriye döndürdü.

BİZ YİNE DÜN NE DEDİYSEK O GÜN DE AYNI ŞEYİ SÖYLEDİK. “Gelişmeyi durdurmayın. Beğenmediğiniz yerleri düzeltin. Şehri daha da İleriye doğru getirin,  geriye değil” dedik.

Ama dinletemedik! 

Sonra Faruk Özlü geldi.  Bence o da lobicilerin etkisi altında kaldı. Ve İstanbul Caddesi’ndeki rayları da kaldıracağını açıklamakla yıllardır savunduğumuz  tramvay projesini tamamen tarihe gömeceğini belli etti.  Yani o da bir bakıma Düzce’yi ÖZÜNE  döndürüyor.

Çünkü DÜZCE’NİN ÖZÜNE BAKIYORUZ;  Düzce birçok konuda olduğu gibi her yeniliğe karşı çıkmakta ısrar ediyor ve gelişmelere ayak uyduramıyor.

İşte şimdi de hala daha şehir merkezini  ARAÇLARLA DOLDURMAYA MERAKLI bir toplum olmaktan kurtulamadık.  Oysa gelişmiş bütün şehirler (MÜMKÜN OLDUĞUNCA ARAÇ SOKMAYARAK) eski çarşılarını prestij merkezi  haline dönüştürdüler.

Buna rağmen şimdi “ Sayın Özlü’yü neden bu kadar fazla eleştiriyorsunuz? O SİZİN DOSTUNUZ DEĞİL MİYDİ?” diyenler çıkacaktır.

Cevabınız şudur: Evet en iyi dostumuz. Ancak 30 YILDIR SÖYLEDİKLERİMİZ ORTADAYKEN eğer şimdi susarsak bizim dostluğumuza kimsenin güveni kalmaz!

Saygılarımla.              

---------------------------------------------

*DEKOVİL HATTI : Beyköy’den Düzce’ye tomruk taşıyan tarihi eski demiryolu hattı. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız