Şehrin hafızası bir bir siliniyor.../ Aydın Maradit

Şehrin hafızası bir bir siliniyor.../ Aydın Maradit
25.10.2019 - 13:43

 

GÖZÜN AYDIN Düzce

Ruhsuz bir göbeğimiz daha oldu.

             ***

Şakuç kavşağını bilen, var bilmeyen var. Yani Aydınpınar mahallesi tarafına giden köprünün girişi.

Yani Asar deresi kenarı.

Eskiden burası hal kavşağı idi. Çünkü eski hal binası buradaydı. (Yeni kuşaklara böyle açıklama yapmak gerekiyor)

Bilindiği gibi (yıllardan 2015’de)  eski hal kavşağındaki göbeğe Mehmet Keleş bir saat kulesi yerleştirdi (Üç katı fahiş fiyatlı bir kuleydi bu).

Gel gör ki kavşağa bir ruh kazandırıyordu. Çünkü 30-40 yıl sonra burası saat kulesi ile anılacaktı. Yani Düzce’yi simgeleyen (gelecek nesle göre eski) eserlerden biri olacaktı.

Düzce’nin (hadi tarihine demeyelim de) geçmişine ait birçok konuyu anlatacaktı: İşte “Şöyle oldu, böyle oldu. Şu fiyat olması gerekirken bu fiyataydı. Belediye Meclisi güya araştırma başlattı  ama sonu fiyasko oldu.  Çünkü araştırmaktan  vazgeçti ” falan v.s.)

Bunlar yani simgeler, eski yapılar (İyi-kötü)  şehrin hafızasıdır.

Onları ortadan kaldırmamak gerekir. Bulunduğu yerde muhafaza edilir. Uygar ülkelerde böyledir.

Şehre bunlar ruh verir.

       ***

 Şimdi düşünelim biraz;

Düzce’nin geçmişini anlatacak kaç simge (yapı, eser ne derseniz deyin!) var. Sayabilir misiniz?

Benim aklıma gelen Bir: Merkez Camii,   İki: Cedidiye Camii. Başka varsa siz saymaya devam edin.  Belki üç-en fazla dört!..

Eski ne varsa yıkıp çöpe atmışız. Mesela 1920’lerin (yanan) tarihi saat kulesi. (Efsane oldu!) Altı üstü bir kule,  mimari ve sanatsal bir özelliği de yok ama tarihimize tutunmak için nasıl da arıyoruz!

***

Bu kafa ile hep başa saracağız:  Çünkü yine ortadan kaldırma,  yok etme, değersizleştirme peşindeyiz.   

Bundan 30-40 yıl sonra da aynısı olacak ve bu günleri anlatan tek bir simge kalmayacak.

                           ***

Bakınız, (sanki daha iyisi varmış gibi) elimizdeki - avucumuzdaki iki kuleden birini göz önünden  kaldırıp (saklar gibi) Küçük Su parkına taşıyoruz.

Bu dönemin simgesi olacak tramvayı kaldırdık. Melen Su parka taşıyıp panayır eğlencesi  haline getireceğiz.  

Şimdi sıra belki de eski Düzce Lisesi bahçesindeki “Aslanlı havuz”a ve aynı yerdeki saat kulesine gelecek.

Sonra belki de Anıtpark’daki Atatürk heykeli değiştirilecek. (Keleş de bu heykelden önceki  eski Atatürk heykelini kaldırıp kalıcı konutlara taşıtmıştı.

              ***

Böyle, böyle şehrin hafızası yani belleği silinecek. Şehrin caddeleri, meydanları gelecek kuşaklara anlatacak hikaye bulamayacak!

Çok acınası bir durum bu! 

Belki yöneticilerimizin bir çoğu da gelecekte Düzce’de yaşamayacak bile. O bakımdan onlardan rica ediyoruz.  

Şehrin hafızasıyla oynamayın, belleğimizi yok etmeyin lütfen!..  Bu simgesel yapıların gelecek kuşaklara anlatacağı çok hikayeler olacak.

Gerçek hikayeler!

             ***

Bir sözle bitireyim.

Geçmişinden ders almayan toplumlar asla ilerleyemez!  

(Bu arda halk, “ Yapılanları yıkacaklarına bozuk kaldırımları, yolları yapsınlar” diyor haberiniz olsun.)          

Saygılarımla.            

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (7)

 • Şaziye KİLİCARSLAN
  Şaziye KİLİCARSLAN
  28.10.2019 00:05

  Kör ölünce badem gözlü olurmuş. Millet hala Keles sayikliyor. Biraz bekleyin sabredin surda kaç ay oldu yeni başkan. Bence çok iyi yapti. Benim bildiğim saat kuleleri şehrin en yüksek yerine yapılır. Göremeyenler önde saati anlamaları için saat kaçsa o kadar can çalar. Yani 1 de bir kere 5 de beş kere. Çok gereksizdi orada saat kulesi. Trafiğin düzenlenmesi lazım. Diğer sorunlarda sırasıyla cozulur inşallah.

 • Duzce
  Duzce
  27.10.2019 16:59

  Ben artik bisey beklemiyorum.yorulduk artik.biktik artik yeter

 • Düzceli
  Düzceli
  30.10.2019 12:06

  Düzcenin en acil cözümü şehir içi trafik sorununun giderilmesidir .Yaylar her yerse araçlarda ondan beter bisiklet yolu yaptılar valilik önğnden ileriye gitmiyor . VALİLİK KAVŞAĞINDAKİ YAYA GEÇİDİ BİR ÖLÜM hem yayaya hem araca düzce belediye başknı ve trfik şube müdürü düzcede bir araç kullansınlarda görsünler keşmekeşi

 • Buyuk_beytr
  Buyuk_beytr
  26.10.2019 17:34

  MUASIRLAŞMAK ŞEHİRLEŞMEK DEMEK Belediye idare etmek kentli insanlardan olursa, ne ala. Ben Kara Denizin tarihi şehirlerinden biriliyim. Bizim mahalle Cenevizler tarafından kurulmuş, daha sonra her gelen kültüre gayet güzel ev sahipliği yapmış şirin bir şehirdi. Yakın tarihe kadar bir çok ülkeden turist gelir ziyaret edilecek yerleri titizlikle ziyaret edip, fotoğraflar çektirerek giderlerdi. Evleri türkülere mazhar olmuştu. Deniz kenarında, bir çayın ortasında kalmış üçbinbeşyüz senelik mükemmel bir tarih koka, kurtuluş savasında mevziler kazılmış, her santimetre karesinde bir anı saklayan eşi emsali belki bulunmaz bir tepe vardı ve o tepe, artık yok. Şimdiye kadar yedi kat ruhsat verilen mahallelere onsekiz ve daha fazla ruhsat verilerek, o doku da bozuldu. Bu, inanılmaz manzara Türkiyenin bütününde olduğundan dolayı gidip gördüğüm, gezip hayran kaldığım şehirlerin nasıl böle muhafaza edildiğini merak edip, araştırmaya baktım. Çok kitap aldım, tanıdıklarıma sordum ve en sonunda Türkiyede okumuş, Moskovada bir gazetemizin muhabirlerinden Kazakistanlı bir dostum şöyle dedi. "Ağabey, Sanpetersburgta belediye başkanı olabilmek için, yedi göbek kentli olmak, Sanpetersburgta en az ikiyüz yirmi sene, yani geçmişin, soyun sopun buralı olması lazım geliyor. Şehri tanımayanı aday yapmıyorlar, yani, başkan olamıyorlar. Mesela, milletvekili olunur, bakan olunur, doktor olunur, mühendis olunur, mimar olunur, hatta cumhurbaşkanı olunur amma maalesef belediye başkanı olunmaz. Çünkü şehirli olmak, sokakları tanımak, mahalleleri bilmek, şehrin dokusunu his etmek çok farklı oluyor ağabey. Bir eski taşın bile kaldırılmasına, yolların değiştirilmesine, imar verilecek yerlerin şehrin dokusuna zarar vermemesi ölçü oluyor. Dedesinin, ninesinin, amcasının, dayısının üstünde koştuğu sokakları, etrafında dolaştığı çeşmelerin, misafirliğe gittiği eski evlerin ne yıkılmasına, ne yakınına bina ruhsatına müsaade vermiyorlar. Başkan sanki kendi aile geçmişini muhafaza ediyor". Kesinlikle kentleşmemiz lazım. Kimsenin bir önceki sokakla bir anısı yok, bir anı bıraktığımız yer yok...

 • fatih
  fatih
  26.10.2019 12:44

  bir il düşünün ki doğa(yaylalar şelaleler) var deniz(akçakoca ) var tarih (konuralp) var ama gelişme yok sadece şuna bakalım üçününe olduğu kaçtana il var ben söyleyim 6 tane var peki gelişmişlikleri nasıl 100 üzerinden 80 diyebiliriz gelelim bize bu üç özellik olmasına rağmen gelişmişlik oranımız yüz üzerinden 20 çıkar neden sizce neden lütfen buna dikkat. ayrıca sayın editör yayınladığın için teşekkür ederim.

 • Güzel düzcem
  Güzel düzcem
  25.10.2019 18:48

  Cok güzel yazmişsınız şunu eklemek isterım cöp işi karduz efteni cevre yolları sdatyum işi hava kirliligi ögretmen evı itfayiye taşıma işi osblerini sorunlarını cözüp yatrım getırmek yıllardır konuşulan kentsel ve sanai dönüşümlerı dereyataklarını melen kenarlarını halkın nefes alması için piknık alanları yapma işi hasarlı bınalar otaparklar modern pazar yerleri merkezdeki anten vesalkım sacak eletrık kapları yer altına alınması düzce ovası sulama işi yapay göller yapılması. Yaylaların trizime şifali su mevkının modern dinlenme yerleri yapılması düzcye buyuk parklar cami kazandırılmalı eski acıl yıkılıp park olmalı düzce istanbul caddesıne sıkışmamalı büyük alişveriş yerlerı yeme içme yerlerı insanların cocukları ile güzel vakit gecıreceklerı yerler yapılmalı lütfen düzceden baska düzce yok lütfen düzce sahip cokalım el birlılıgı ile gelişmesını saglayın rica edıyoruz yöneticilerden

 • Hakan
  Hakan
  25.10.2019 17:06

  Ah Düzcem ah kendini mahfettirecek birilerini bulur başına getirirsin.Vizyon yok,ufuk yok inat ve hırsla idareciler mi yapılır.Düzce seni çok arar oldu KELEŞ

E-Gazete

 • 24.09.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız