III. Tarım ve Orman Şurası yapıldı

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 25 yıllık yol haritasının belirlendiği ve en geniş katılımlı III. Tarım ve Orman Şurası, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

III. Tarım ve Orman Şurası yapıldı
27.11.2019 - 13:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile gerçekleştirilen III. Tarım ve Orman Şurası’na Düzce Üniversitesi’nden Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ve Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu katılım sağladı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin açılış konuşmaları ile başlayan şurada tarım ve ormanda öncelikli alanlar başta olmak üzere birçok önemli konulara değinildi. Dr. Bekir Pakdemirli; su odaklı planlama, optimizasyon, örgütlenme, tarımsal hasıla artışı, tarımsal girdi ve etkin lojistik, finans ve pazarlama, sürdürülebilir orman ve su yönetimi, doğal kaynakların korunması, gıda güvenliği ve dengeli beslenme ile kadın girişimci ve istihdam gibi alanlarda yapılacak çalışmalara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin sunumunun ardından III. Tarım ve Orman Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı müjdeli haberleri kamuoyuyla paylaşması ile devam etti. 2020 yılında da zorunlu olmadıkça et ithalatının yapılmayacağı, balıkçılık destekleri kapsamında 15 bin kıyı balıkçısına desteklerin önümüzdeki ay ödeneceği, orman çalışanları için maliyetin yüzde 20’si hibe, yüzde 80’i faizsiz kredi olmak üzere prefabrik evler yapılacağı gibi önemli müjdeler veren Recep Tayyip Erdoğan;  1000 köye tıbbi aromatik bitkiler ekileceğini, elektrikli traktörden kendi yürür ilaçlama makinesi aşamasına gelindiğini, sofralık zeytinin ilk kez 2019 yılında fark ödemesi desteği kapsamına alındığını ve kilograma 15 kuruş destek verileceğini, küçükbaş hayvan varlığında 56 milyonu yakalamak istendiklerini, sürüye katılım desteği ile hayvan başına ilave 100 TL destek verileceğini ifade etti.

III. Tarım ve Orman Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sonuç Bildirgesi’nin kamuoyuna duyurulması ve Ülkemizin dört bir yanından katılım sağlayan genç kadın girişimcilere teşekkür edilerek birlikte fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız