Metin Köseer yazdı...

Metin Köseer yazdı...
4.12.2019 - 09:47

KOMŞUMUZ Bolu’ya gittim, 1 gün sonra Sakarya’ya gittim. Zaten Düzce’de yaşıyorum. Baktım Bolu uçmuş, Sakarya coşmuş, tam ortada bulunan Düzce’ye ne olmuş? Bomba düşmüş.

Geçen hafta Bolu’ya gittim. Romatoloji bölümü Düzce’de olmadığı için Bolu’ya gitmek zorunda kalıyoruz. Benim gibi onlarca Düzceli ile Bolu’da karşılaştım.

İşlerimiz öğleden sonraya kaldığı için Bolu’yu bir gezelim dedik. İşin en güzel tarafı da Bolu’nun pazarına denk geldik. Ucu bucağı yok desem yalan olmaz. Düzceli tanıdık pazarcılara denk geldim.

Bir kaç alışverişten sonra çarşı merkeze geçelim derken, pazarcı bir arkadaşım tünel olduğunu söyledi. ‘’Hiç yorulma şu tünelden gir, Bolu belediyesinin önüne çıkar’’ dedi.

Yıllardır Bolu’ya gidip geliyorum tünelden haberim yok. Tünel yeni yapılmış ve hizmete girmiş. İçinde dükkanlar var, mescit, wc, vs. vs. çeşitli alışveriş yerleri var.

Pazaryerinden gir 1 dakika içinde belediyenin önüne çık oh ne güzel. Bolu’nun en işlek en hareketli caddesi trafiğe kapatılmış. Vatandaşlar rahat rahat yürüyor, bisiklet yok, araba yok, sadece insan var.

Kubbe altında gelip geçen insanları seyrede seyrede gözlememizi yedik. Bolu kalabalık bir şehir olmuş, öyle ya kim nerede rahat ediyorsa orada yaşıyor.

Bolu’yu niye seviyorum biliyor musunuz? Bolu’ya bir hizmet gelecekse, bir yatırım yapılacaksa hemen birlik beraberlik içinde oluyorlar. Kendilerini değil, çıkarlarını değil, menfaatlerini değil, Bolu’yu düşündükleri için Bolu’yu seviyorum.

Bolu dağlara kadar yayıldı, büyüdü. Makam arabalarına binen insanları hiç göremezsiniz. Herkes yaya dolaşıyor. Bu arada Bolu’nun imar açısından çok güzel bir şehirleşme planına sahip olduğunu belirtmek isterim. Çarpık yapılaşma bulamazsınız, çünkü belediye izin vermiyor. Bolu uçmuş gidiyor. Bolu’yu daha sonra anlatırız.

Bir gün sonra iş icabı Sakarya’ya gitmek zorunda kaldım. İşlerimi bitirdikten sonra meşhur Çarşamba pazarı var dediler. Gidip orayı bir gezelim dedim.

Arkadaş bu kadar büyük pazaryeri olur mu? Ucu bucağı yok, git git bitmiyor. Ortalık sel gibi insan kaynıyor. Bu kadar düzenli, disiplinli bir pazaryeri görmedim. Bütün pazarcılar ip gibi aynı hizada sergi açmışlar.

Bu arada Sakarya Pazarcılar Odası, ya üyelerinden biri, ya gündelikle çalışan biri bilemiyorum, amblemli yeleği giymiş, pazaryerini sabahtan akşama kadar dolaşıyorlar.

Bu ne dedim? Meğerse halkın şikayeti var mı? Pazarcılar düzeni bozmuş mu? Pazaryerinde bir aksilik var mı gibi kontrol ediyor. Yani pazaryeri denetimli çalışıyor.

Ardından Çarşamba pazarının meşhur giyim kuşam tarafı varmış. Gelmişken hadi orayı da gezelim dedik. Arkadaş kaybolmamak elde değil, git git bitmiyor. Bu arada ister istemez bir şeyler almak zorunda kalıyorsunuz.

Yeter yahu artık dönelim dedim. Sakarya kendini aşmış, Sakarya unvan yakalama, lider olma peşine düşmüş. Türkiye’de sembol olma yarışına girmiş. Sakarya’nın diğer yerlerini anlatmama gerek yok. Bu arada Sakarya’da bazı caddeler trafiğe kapatılmış. Makam arabalarına binen kimseyi göremezsiniz. Sakarya coşmaya başlamış.

Dönüş yolunda Düzce sınırları içine girdiğimde sıkıntılar başladı. Yeni sanayiye geldiğimde 81 plakalı araçlar sağdan soldan giriyor, çıkıyor, dönüyor. Tersmiş düzmüş umurunda değil.

Türkiye’nin her yerine gitmeye çalıştım. Araba kullanırken Düzce’de yorulduğum kadar başka yerlerde bu kadar yorulmuyorum. Biz de kabadayı çok, artist çok, hava var, burun büyüklüğü var, Düzce’yi anlatmama gerek yok. Düzce’yi makam sahiplerinden çok işadamları, zenginler, çıkarcılar, menfaatçiler yönetmeye çalışıyor. Düzce’ye sahip çıkıyoruz havası vererek, Düzce’yi yerinde saydırıyorlar.

Bolu uçar, Sakarya coşar, Düzce’ye de bomba düşer. Çarpık yapılaşma, kaçak binalar, çıkıntılar, düzensizlik bizde var. Senin benim yerimi yıkarız, onun bunun yerini görmezden geliriz. Bizde biz değil, ben var, beraber yaptık değil, ben yaptım var.

Böyle Düzce’ye bomba bile düşse etkilemez. Sivrilenler sivrilir. Neyse daha fazla ileri gitmeden burada nokta koyalım.

Esenkalın…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Erman B.
    Erman B.
    9.12.2019 08:30

    Siz hala bu Düzce Milli Eğitim müdürü ve ailesini aranizda barındırdıkça düzce yi hep küçük harfle yazarlar.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız