Kış lastiği denetimleri devam ediyor

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca, 1 Aralık 2019dan itibaren ticari araçlarda kullanılması zorunlu hale gelen kış lastiği denetimleri devam ediyor.

Kış lastiği denetimleri devam ediyor
10.12.2019 - 12:28

Trafik ekiplerince sorumluluk sahalarına göre karayolu üzerinde seyreden araçlarda kış lastiği olup olmadığı ve mevcut kış lastiklerinin diş derinlikleri kontrol ediliyor.

Türkiye genelinde 01 Aralık - 01 Nisan tarihleri arasında devam edecek olan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu, 01 Aralık itibariyle ilimizde de başladı. Başlayan kış lastiği takma zorunluluğu ile birlikte, vatandaşların güvenle seyahatlerinin temini maksadıyla Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekiplerince denetimler gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda, 01-09 Aralık 2019 tarihleri arasında İl Emniyet Müdürlüğü Şehir İçi Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Ekiplerince yapılan kış lastiği uygulamasında kontrol edilen 9 bin 823 ticari araçtan kış lastiği takmayan veya lastik diş derinliği uygun olmayan 130 araca toplamda 81 bin 250 TL cezai işlem uygulandı. 

İl Jandarma Komutanlığı Trafik Ekiplerince, 01-09 Aralık 2019 tarihleri arasında kış lastiği takmayan veya diş derinliği uygulamasında kontrol edilen 250 okul servis aracından 23 araca ve 2 bin 27, diğer ticari araçtan 22 araca toplamda 25 bin 871 TL cezai işlem uygulandı. 

Uygulama çerçevesinde, okul servis araçları, diğer servis araçları, hafif ticari araçlar, minibüs, çekici, kamyon ve otobüsler durdurularak kış lastiği takıp takmadıkları ve kış lastiklerinin diş derinliklerin uygun olup olmadığı kontrol edildi.

Trafik ekiplerince sürücülere, ilimizde zorlu iklim ve doğa koşullarının yaşandığı da dikkate alınarak, kış lastiği takmanın tüm araç sürücüleri için elzem olduğu belirtilirken, kış lastiği takma zorunluluğu bulunan ticari araçlarda kış lastiği takmama cezasının 625 TL olarak uygulanacağı hatırlatıldı.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatları doğrultusunda, özellikle okul servis araçları ve diğer servis araçları ile kış lastiği takma zorunluluğu bulunan diğer ticari araçların kontrolleri trafik ekipleri tarafından dönem içerisinde titizlikle denetlenmekte olup, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla kontrollerin aralıksız ve özverili bir şekilde devam edeceği bildirildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 30.06.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız