Melen Barajı çatlaklarla dolu!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclisinde Melen Barajının son durumu hakkında bilgi verirken, barajın çatlaklarla dolu fotoğraflarını paylaştı.

Melen Barajı çatlaklarla dolu!
12.12.2019 - 11:50

Ekim ayında Sakarya’nın Kocaali İlçesi’ndeki Melen Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a içme suyu temin etmek için DSİ ile İBB arasında projelendirilen ancak halen bitirilemeyen Melen Barajı ile ilgili tespitlerini İBB Meclisi toplantısında anlattı.

Barajın yüksekliğinin yaklaşık 110 metre olduğunu belirten Başkan İmamoğlu, barajın yan duvarlarında her 15-20 metrede bir de çatlaklar olduğunu söyledi. Bunun sebebinin yapılış esnasında yanlış bir statik tercihi olduğunu dile getiren İmamoğlu, beton yerine yığma taş şeklinde bir gövde inşa edildiğini söyledi.

DSİ yetkilileriyle bu durumun düzeltilmesi için görüştüklerini ve yaklaşık 650-700 milyon liralık ek bir kaynağa ihtiyaç olduğunu kaydeden İmamoğlu, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz aylarda Melen Barajı'nı ziyaret etmeme rağmen konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapmadım. Melen Barajı ile ilgili ilk konuşan ‘İstanbul’un 3 aylık suyu kaldı. Ne yapacaksın?’ diyen Sayın Cumhurbaşkanıdır. Projedeki çatlakların sebebi yapımdaki yanlış tercihtir. İnşaatın yığma taş ile yapılması önerildiği halde betonla yapılmasıdır. İSKİ Genel Müdürümüzü DSİ ve Bakanlık ile ilişkilendirilerek projenin düzeltilmesi için 2020’de kaynak ayrılmasını talep ettik. Ancak yapım için bütçe tahsis edilmedi. Yapılan barajın parasını İSKİ yani İstanbullular ödüyor.”

 

İMAMOĞLU İNCELEMEDE BULUNMUŞTU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde Sakarya’nın Kocaali İlçesi’ndeki Melen Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde incelemelerde bulundu.

 

 

MELEN ÇAYI TARTIŞMALARINA NOKTAYI KOYDU

İBB AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, Melen Çayı ile ilgili İBB Meclisinde açıklamalarda bulunarak, “Şu an İstanbul’da günlük ortalama 3 milyon metreküp su kullanılmaktadır” dedi.

Melen Çayı hakkında gerçekleri paylaşan Göksu, “Melen Projesi, İstanbul’un uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 4 aşama halinde geliştirilen bir projedir. 1.aşamada; Melen-İstanbul arasına 189 kilometrelik bir isale hattı döşenerek, 1. pompa istasyonu tamamlanmış ve 22 Ekim 2007 yılından itibaren Ömerli Barajına su verilmeye başlanmıştır. 2.aşamada; Melen-İstanbul arasına 189 kilometrelik iki ayrı isale hattı daha döşenmiştir. Bunun yanı sıra 2 ayrı pompa istasyonunun da yapımı tamamlanmış, aynı zamanda gelen suyun arıtılması için 720 bin metreküp kapasiteli Cumhuriyet Arıtma Tesisi kurulmuştur. Böylelikle Melen Çayı’ndaki su seviyesine göre her iki hattan İstanbul’a aktarılabilecek su miktarı yıllık 536 milyon metreküp ulaşmıştır” dedi.

"İSTANBUL’UN SUYUNUN YÜZDE 36’SI HALİHAZIRDA MELEN’DEN TEMİN EDİLMEKTEDİR"

Başkan Göksu konuşmasına şöyle devam etti: “3. aşama Melen’den gelen suyun İstanbul’a eşit olarak dağıtılması için, Boğaz’ın 135 metre altından, 5 bin 551 metre uzunluğunda ve 4 metre çapında tünel yapılarak 12.12.2012’de açılışı yapılmıştır. Melen suyu İstanbul’un her iki yakasına da dağıtılmıştır. 4. aşama, barajın yapılması aşamasıdır. Bu da 2022 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Barajın gövde bölümünün yapımı tamamlanmış olmakla birlikte, güncel parametrelere göre yeniden revize edilmesi söz konusu olmuştur. Şu an İstanbul’da günlük ortalama 3 milyon metreküp su kullanılmaktadır. Bu suyun 1 milyon metreküpü, döşenen boru hatları sayesinde Melen Çayı’ndan gelmektedir. 2019 yılı başından bugüne kadar, İstanbul’da toplam 965 milyon metreküp su kullanılmış olup, bu suyun 312 milyon metreküpü yani İstanbul’un suyunun yüzde 36’sı halihazırda Melen’den temin edilmektedir.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız