Tütün mamullerinde yeni uygulama

Tütün Mamulleri tüketiminin zararları ve birçok hastalıkların etkeni olduğu bilinirken, Düzce’de de farklı kurumların yer aldığı “Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Komisyon Çalışmaları” kapsamında sigarayı bırakmak isteyenlere her türlü destek sağlanıyor.

Tütün mamullerinde yeni uygulama
3.01.2020 - 11:51

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 27 Haziran 2019 tarih ve 30814 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında “Düz ve Standart Paket” uygulamasına geçildi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca, tütün mamullerinde düz ve standart paket izinleri verilmeye başlanırken, üretime 5 Aralık 2019 tarihi itibarıyla tamamen geçildi. Bu uygulama ile 5 Ocak 2020 tarihinden sonra tütün mamulleri eski paketleri piyasada bulundurulamayacak.

5 Aralık'tan itibaren başlayan düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Yeni düzenleme ile tütün mamulleri paketlerin rengi, marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı.

Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki birleşik (resimli) sağlık uyarıları alanı yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarıldı, resimli uyarı, paketin ön yüzeyi yanı sıra arka yüzeyin de bulunuyor.

14 yeni birleşik (resimli) sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de birleşik (resimli) sağlık uyarıları içerisinde yer alan “ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI” mesajı bulunuyor.

Yeni düzenleme ile tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzeyinde yer alıyor.

Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigarillo paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibare siyah renkle yazılıyor. Üretim tarihi ve üretim kodlama bilgileri, siyah zemine beyaz renkte yazılıyor.

Ayrıca yeni paketlerde, yan yüzey alanlarının yüzde 50'sini kaplayan genel uyarı ve bilgi mesajı yer alıyor.

Paketlerde, “Sigara içmek öldürür-hemen bırakın” genel uyarısı ile “Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70'ten fazla madde içerir” bilgi mesajı bulunuyor.

 Paketler üzerinde  “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” ibaresi de yer alıyor.

Türkiye’de yeni başlanan düz ve standart paket uygulaması, Dünyada Fransa, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde uygulanıyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 17.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız