Yeşilin yok edilişine halk tepkili

Kuyumcu Hacıali Mahallesi’ndeki manzarayı görenin yüreği sızlıyor.

Yeşilin yok edilişine halk tepkili
7.01.2020 - 17:43

Düzce’nin en yeşil mahallelerinden olan Kuyumcu Hacıali Mahallesi sınırlarından geçen akarsu kenarındaki 50-60 yıllık ağaçların olası bir taşkının önlenmesi gerekçesiyle kesilmesine halktan büyük tepki var. Esma Hanım ve Uğurlu’da geçtiğimiz aylarda yaşanan sel afetinden sonra önlem amacıyla ve Kuyumcu Hacıali Mahallesi’ndeki akarsuyun da taşmasından sonra tedbir amaçlı kesilen ağaçları gören herkes üzüntüye boğuluyor.

Bu mahallede, akarsu kenarında suya yakın olmayan yerlerdeki ağaçlar kesilirken, içindekilerin kesilmemesi ise olası bir taşkının nasıl önleneceği sorusunu akla getiriyor. Devlet Su İşleri’nin başlattığı çalışma kapsamında onlarca ağacın bilinçsizce kesildiğini ifade eden mahalle halkı, “Burası daha önce yemyeşil bir vadi gibiydi. Halk burada yürüyüş yapıyor, orman kokusu hissediyordu.   Ağaçlar bilinçsizce ve gereksiz yere kesildi. Bu mudur yeşil Düzce’ye sahip çıkmak? Dere kesitini daraltmayan, risk oluşturmayan bu ağaçların kesilmesi tam bir iş bilmezlik, bilinçsizliktir. Ağacın kesilmesinin aksine korunması, suyu ve toprağı tutan doğal bir önlemdir. Buradan geçen akarsuyun bulunduğu yerde bir yaya geçidi var. Altında da, bir beton künk var. Künk dar ve çevreden gelen atıklar bu suyun akışını engelliyor. Bu künkün büyütülmesi yerine, sapa sağlam ağaçların kesilmesi, dere içindekilerin kesilmemesi ise çok düşündürücü” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Mahalle halkı, kesilen ağaçları ve bu alanın yeşil olduğu günleri de sosyal medya üzerinden paylaşarak tepkilerini dile getirdiler ve sorumlular hakkında gerekenin yapılmasını talep ettiler. Mahalle halkı ayrıca, Düzce Valisi Zülkif Dağlı’ya da seslenerek, “Sayın Valimizin konutunun yolu üzerindeki mahallemize gelerek, manzarayı görmesini istiyoruz” dediler. 

(Haber-Foto: Harun Can Şerbetçi)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 24.09.2022

E-Gazete Arşivi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız