Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladılar

Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladılar
9.01.2020 - 17:35

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, CHP İl Başkanı İlhan Duru ve İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladılar.

 

DAĞLI: ÇABALARI TAKDİRE ŞAYANDIR

Düzce Valisi Zülkif Dağlı’nın mesajı şöyle: “Kamuoyunun doğru haber alma ve bilgilenme hakkının en etkili aracı olan özgür ve tarafsız basın demokratik ve şeffaf toplum olmanın öncelikli şartlarından biridir. Basın çalışanlarımızın görevlerini basın etik ilkeleri çerçevesinde doğru, tarafsız, kişilik haklarına ve özel hayata saygı ve toplumsal değerlere hassasiyet anlayışı çerçevesinde yerine getirmesi, toplumsal gelişme ve bilinçlenmeye önemli katkılar sağlamaktadır. Basın çalışanlarımızın, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirme konusundaki yükümlülüklerini en iyi biçimde yerine getirmek için gösterdikleri çabalar hiç kuşkusuz takdire şayandır. Günümüzde iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme, yazılı ve görsel basının yanı sıra yeni medyanın da faaliyet ve etki alanını genişletmiş, kamuoyunun bilgilenme imkânlarının artmasını beraberinde getirmiştir. Habere ve bilgiye ulaşmanın daha kolay ve hızlı hale gelmesi basının önemini ve sorumluluğunu daha da artırmıştır. Basın aynı zamanda toplumdaki farklı görüş ve düşüncelerin rahatça ifade edilebildiği, toplumsal talep ve ihtiyaçların dile getirilebildiği ortamı oluşturması açısından da önemli bir görev ifa etmektedir. Basın mensuplarımızın mesleklerini icra ederken toplumumuzun hassasiyetlerini göz önünde bulundurmaya özen göstermeleri büyük önem arz etmektedir. Mesleğin zor şartlarına rağmen özveriyle görev yapan tüm değerli basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

 

KEŞİR: MESAİ MEFHUMU GÖZETMEKSİZİN ÇALIŞIYORLAR

Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in mesajı şöyle: “Değerli gazeteciler; halkın tarafsız, doğru ve hızlı haber alması için mesai mefhumu gözetmeksiniz çalışan, basın emekçisi, tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.”

 

ÖZLÜ: EMEKÇİ KESİMİN EN ÖNEMLİ BİREYLERİ

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün mesajı şöyle: “Kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması için ilimizde, ülkemizde ve dünya üzerindeki gelişmeleri anlık olarak takip eden bu mesleği icra edenler, emekçi kesimin en önemli bireyleridir. Büyük bir özveri ile yürüttükleri gazetecilik mesleğinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışanlarına kadar her birine fedakar yaklaşımları ve mesai gözetmeksizin verdikleri emekleri için saygılarımı iletiyorum. Daha iyi çalışma şartları ve motivasyonlarının desteklenmesi konusunda yapılacak her çalışmaya var olduğumuzu hatırlatarak, doğru ve faydalı bilginin, insanlık çıkarlarına hizmet eden her haberin, her şartta peşinde koşan bu mesleğin zor şartlarına rağmen hizmet eden başta kıymetli yerel basın mensuplarımız olmak üzere, bu mesleğe gönül vermiş tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

 

ÇAKAR: KÜLTÜREL VE TARİHİ BİR ARŞİV OLUŞTURUYORLAR

Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar, “Demokrasinin ve yaşam hakkının temel unsurlarından biri olan, haber alma özgürlüğünün vazgeçilemez temsilcileri çalışan gazeteciler, sıcak soğuk, yaz kış, savaş barış demeden, her türlü olumsuz koşullarda kamuoyunu bilgilendirmek adına çok önemli görevler üstlenmektedir. Doğru, tarafsız ve ilkeli haber anlayışıyla hareket eden gazeteciler, dünyada, ülkemizde ve şehrimizde yaşanan olaylar hakkında bizleri bilgilendirmekte ve yaptıkları bu çalışmalarla yaşanan gelişmeleri kayıt altına alıp, önemli, kültürel ve tarihi bir arşiv oluşturmaktadır. Hayatının her döneminde basınla yakından ilgilenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele Döneminde gazetecilere ayrı bir yer ayırarak, Anadolu’ya gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında yanından ayırmadığı basın mensupları hakkında; ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ diyerek basının ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır. Düzce Üniversitesi olarak tüm basın yayın organı çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, halkın haber alma özgürlüğünü sağlamak için gerektiğinde hayatlarını ortaya koyan basın mensuplarına çalışmalarında başarılar dileriz.” 

 

KESKİN: ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin’in mesajı şöyle: “Kar, yağmur, çamur demeden, gece gündüz çalışan ve buna rağmen emeklerinin karşılıklarını alamayan gazetecilerimiz çağın en dinamik mesleklerinden birini yapmaktadırlar. Gazetecilik mesleği, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Basın, Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinde önemli görevler üstlenmekte ve üstlendiği görevleri de başarıyla yerine getirmektedir. Toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için önemli bir görevi ifa eden basın mensuplarının çalışma koşullarının kolaylaştırılarak daha iyi imkânlara ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Gazetecilerin çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması yönünde attığımız adımlar, kuşkusuz medyamıza güç kazandıracaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta ilimizde görev yapan gazetecilerimiz olmak üzere tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü içtenlikle kutluyorum.”

 

DURU: ZOR ŞARTLAR ALTINDA GÖREV YAPIYORLAR

CHP Düzce İl Başkanı İlhan Duru’nun mesajı şu şekilde: “Zor şartlar altında kamuoyunu bilgilendirmek için çalışan gazeteciler, mesai mefhumu gözetmeden kutsal bir görevi yerine getiriyor. Dünya ve ülke gündemine ait gelişmeleri sıcağı sıcağına kamuoyuna aktararak toplumun haber alma ve bilgilendirme ihtiyacını karşılayan gazetecilik mesleği; sorumluluk, fedakarlık ve vicdan gerektiren, zor fakat onurlu mesleklerden birisidir. Özgür basın, aydınlık bir toplumun en temel taşıdır. Demokrasinin ve özgürlüklerin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir toplumun güçlü olabilmesi ve aydınlık günlere ulaşabilmesinin temelinde özgür basın vardır. İşte bu bilinçte, basın emekçilerimizin ve tüm gazetecilerin, özgürce, sağlıklı koşullar altında, hiç bir baskı altında kalmadan, şiddet görmeden yazmalarını ümit ettiğim yeni bir döneme daha giriyoruz. Tüm basın emekçilerini zor şartlar altında gösterdikleri çaba için tebrik ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.”

 

ER:PES ETMEDEN MESLEĞİN GEREĞİNİ YAPIYORLAR

İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er’in mesajı şöyle: “Gazetecilik mesleği, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Basın, Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinde önemli görevler üstlenmekte ve üstlendiği görevleri de başarıyla yerine getirmektedir. Toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için önemli bir görevi ifa eden basın mensuplarının çalışma koşullarının kolaylaştırılarak daha iyi imkanlara ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Özellikle Düzce’de görev yapan gazeteci dostlarımızın çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması yönünde atılan adımlar yetersizdir. Yaptığı eleştirel haberlerle baskı altına alınan, yayın yasakları, erişim engelleri ile karşı karşıya kalan ancak pes etmeden mesleğinin gereğini yapan dostlarımız, bilmenizi isterim ki İyi Parti olarak bizler sizlerin daha özgür şartlarda çalışmanız için her zaman yanınızdayız. Kar, yağmur, çamur demeden, gece gündüz çalışan ve buna rağmen emeklerinin karşılığını alamayan tüm gazeteci dostlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü içtenlikle kutluyorum.”