Atık pil eğitim semineri düzenlendi

Düzce Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, bu yıl da çevre eğitim seminerini Düzce Merkez, ilçe ve beldelerde bulunan okullardan temsilcilerin katılımıyla Kültür Merkezinde düzenledi.

Atık pil eğitim semineri düzenlendi
17.01.2020 - 11:44

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TAP iş birliği ile düzenlenen eğitimlerde Sıfır Atık ve atıkların düzenli toplanması konularında bilgiler aktarıldı.

Düzce Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü organizasyonu ile her yıl düzenlenen Çevre Eğitimi seminerleri bu yıl da il genelinden ilköğretim, ortaokul ve lise okullarından öğretmenlerin katılımıyla Kültür Merkezinde düzenlendi. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz, gelişmiş ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için israfın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun minimum seviyeye indirilmesi amacıyla düzenlenen eğitimlere Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğinden temsilciler de katıldı. Seminerde atık pillerden yağlara, elektronik atıklara kadar tüm geri dönüşüm materyalleri hakkında ayrıntılı bilgiler aktarıldı. Özellikle sağlık yönünden ortaya çıkan risklerin anlatıldığı seminerde öğretmenler geri dönüşüm ve sıfır atık alışkanlığının çocuklara aktarılması konusunda bilgilendirildi.

İl genelindeki tüm ilk, ortaokul ve liselerden öğretmenlerin katıldığı toplantıda açıklamalarda bulunan TAP Temsilcisi Çevre Mühendisi Rümeysa Ercan atık pillerin toplanması konusunda konuşarak “Atık piller fiziksel olarak ömrünü tamamlamış, hasar görmüş tamir edilemeyen ürünlerdir. Bunlara ne yapmamız lazım? Öncelikle bunları evsel atıklardan ayırmamız gerekiyor. Bu piller evsel atıklara karıştığında dolaylı yoldan çöp sızıntı suları ile su kaynaklarını, doğayı ve atmosferi etkileyebiliyor. TAP Derneği 2004 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atık pillerin toplanması, taşınması ve bertarafı gibi işlemleri yürütmek üzere kurulan bir dernek. Tüm Türkiye’de yetki belgemizle faaliyet gösteriyoruz. Ülkemizde her yerde öğretmenler için eğitimler düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

 

KÜÇÜK BOYUTLU PİLLER TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Seminerde pillerin kullanımı ve dikkat edilmesi gereken konular üzerine de bilgiler veren Ercan küçük boyutlu piller hakkında bilgiler vererek “bu tür piller yutulma riski taşıdığı için bu pillerden yutan bir çocuğumuz yemek borusuna takılan pil buradaki salgılarla etkileşime giriyor ve tahribata neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle anaokulunda görev yapan öğretmen arkadaşlarımızın bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Hatta yakın bir zamanda İstanbul’da yaşayan bir ailenin başına gelen bir olaydır bu. Bu kazalar ameliyatlarla müdahaleye kadar gidebiliyor. Okullarda toplanan pillerin radyasyon yayıp yaymadığı konusunda sorular oluyor. Piller içinde radyoaktif madde bulundurmadığı için böyle bir durum söz konusu olmaz” ifadelerini kullandı.

 

ATIK YAĞLAR BİODİZEL ÜRETİMİNDE KULLANILIYOR

Seminerde ayrıca evlerde kullanılan bitkisel sıvı yağların geri dönüşümü konusunda da bilgiler aktarılarak Kozla Biodizel San. Tic. A.Ş. temsilcisi Çevre Mühendisi Kadir Meriç, çevreyi korumak ve tüketimin maksimum seviyede geri dönüşümünü sağlamanın önemine vurgu yaparak kullanılan yağların atık yağ toplama noktalarına ulaştırılması gerektiğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız