Elazığda deprem sonrası son durum

Son dakika deprem haberleri peş peşe geliyor! Cuma akşamı tüm Türkiye’nin gündemine oturan Elazığ deprem ile sallanmaya devam ediyor. Akşam saatlerinde meydana gelen Elazığ merkez üslü 6.8 büyüklüğündeki şiddetli deprem sonrası tüm resmi ve gönüllülük ile çalışan kurumlar seferber oldu. Adana, Diyarbakır, Gaziantep şehirlerinden de hissedilen Elazığ depremi sonrası birçok vatandaş geceyi sokakta geçirdi. Yapılan çalışmalarda enkazın altından çok sayıda vatandaş sağ olarak çıkarıldı. Elazığ ile Malatyada ölü ve yaralı sayısı hakkında sürekli olarak canlı açıklama yapılıyor. Yaşanan ilk sarsıntı sonrası Elazığ artçı depremler yaşadı, en sonuncusu ise saat 09.00 sularında 4.2 büyüklüğünde gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi son depremler listesinde revize edilen son veriye göre deprem 6.6 büyüklüğünde gerçekleşirken, AFAD son depremler listesinde deprem şiddeti 6.8 olarak paylaşıldı. Elazığ ve Malatya depremi ile ilgili son dakika bilgileri, son ölü ve yaralı sayısı...

Elazığda deprem sonrası son durum
25.01.2020 - 10:26

ELAZIĞ deprem ile dün akşam adeta dehşeti yaşadı. Gelen son dakika haberlerine göre 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası onlarca artçı deprem daha yaşandı. Yapılan uyarılar nedeniyle hasar gören binalarda yaşayan vatandaşlar, geceyi dışarıda ve yakınlarının evinde geçirdiler. AFAD son depremler listesinde deprem büyüklüğünün 6.8 olarak yenilemesinden sonra, sabaha kadar birçok farklı deprem yaşandı. İlk deprem dahil olmak üzere yaşanan tüm şiddetli artçılar, Diyarbakır, Gaziantep, Malatya ve Adana gibi illerde de hissedildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ depremi ile ilgili son can kaybı sayısını paylaşırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da TSK'nın tüm ekip ve teçhizatlar ile yardıma hazır olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Elazığ deprem bölgesine Sağlık, İçişleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanları intikal etti. Sabaha kadar bölgede incelemelerde bulunan ve çalışmaları koordine eden bakanlar, peş peşe açıklamalarda bulundu.

 

 

SON DAKİKA BİLGİLER: ELAZIĞ DEPREMİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

• Deprem: Elazığ'daki ilk deprem, 6.8 büyüklüğünde, Sivrice merkez üssünde gerçekleşti. Deprem 40 saniye sürdü.

• Ölü ve yaralı sayısı: Depremde 21 kişi hayatını kaybetti, 1030 kişi yaralandı. Yaralılar arasında durumu ağır olan yok.

• Artçı depremler: Cuma akşamı yaşanan depremden sonra Cumartesi sabahına kadar 200'e yakın artçı deprem yaşandı. Saat 09.00 suların 4.2 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi.

• Bölgedeki çalışmalar: AFAD tarafından bölgeye 144 tır ile 6 bin 65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 15 bin 480 battaniye sevk edildi.

• Acil durum için numaralar: AFAD hattı 0 312 258 23 23

 

 

ELAZIĞ DEPREM İLE SALLANDI: MALATYA, DİYARBAKIR, ADANA, GAZİANTEP DE HİSSETTİ

Bunların yanı sıra, yabancı basında da Gaziantep başta olmak üzere Diyarbakır, Malatya ve Adana'da hissedilen Elazığ merkez üslü deprem geniş yer buldu. Yunanistan Dışişleri Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

İşte Elazığ'da yaşanan son dakika depremlere ilişkin detaylar ile ölü ve yaralı sayısı...

AFAD'dan saat 06.00 sıralarında yapılan açıklamada depremde hayatını kaybeden ve hastaneye başvuran vatandaşların illere göre bilançosu paylaşıldı. Açıklamada 2 ilde 19 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, 7 ilde hastanelere başvuran kişi sayısı ise 922 olarak belirtildi. AFAD'ın açıkladığı son bilanço şöyle:

 

 

İL İL HAYATINI KAYBEDEN - HASTANEYE BAŞVURAN

ELAZIĞ 15, 560

MALATYA 4, 226

DİYARBAKIR - 0, 34

ADIYAMAN - 0, 25

BATMAN - 0, 6

KAHRAMANMARAŞ - 3, 7

ŞANLIURFA - 3, 4

TOPLAM 19, 922

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ'daki depremle ilgili, "Tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. İlk dakikadan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları açık ve nettir. İnşallah yaralarımızı el birliğiyle saracağız ve burada karşı karşıya kalınan durumları el birliğiyle gidereceğiz." dedi.

Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ'daki incelemelerinin ardından Malatya'nın Doğanyol ilçesine geldi.

Burada Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Hakan Kahtalı, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, tarafından karşılanan bakanlar, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerini ziyaret ederek, başsağlığı diledi.

Üç bakan daha sonra depremde hasar gören İlçe Emniyet Amirliği binasını inceledi.

Ardından depremde büyük hasar gören Gökçe Mahallesi'ne geçen bakanlar, depremzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti ve yıkılan evlerde incelemelerde bulundu.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Doğanyollulara geçmiş olsun diledi.

Soylu, daha önce Malatya'da 5 kişinin hayatını kaybettiğinin söylendiğini hatırlatarak, bir kişinin hastanede yapılan kalp masajıyla hayata döndürüldüğünü aktardı.

 

 

"DOĞANYOL'DA ENKAZ ALTINDA KALAN HİÇ KİMSE YOK"

Soylu, kentte 4 kişinin yaşamını yitirdiğini, bir kişinin de ağır yaralı olduğunu aktararak, şöyle devam etti: "Genellikle köylerdeki kerpiç evler, metruk evler yıkılmış durumda, öyle gözüküyor. İnşallah tüm tespitleri yapıp elimizden geleni ortaya koymaya çalışacağız. Tekrar geçmiş olsun diyoruz. Başsağlığı diliyoruz. Elazığ'da hala enkazın altındaki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Biraz önce bir haber aldık bir vatandaşımız canlı olarak çıkarıldı. İnşallah bu çalışmalardan ümitli haberleri alabilmek mümkün olacaktır. Hem çalışıyoruz hem de dua ediyoruz. Tekrar geçmiş olsun dileklerimizi, başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Şu an Malatya'da Doğanyol'da enkaz altında kalan hiç kimse yok. Köylerin taramaları gerçekleşti. Şu anda ne enkaz altında ne de bu verdiğim rakamın ötesinde bilgi ve değerlendirme söz konusu."

Çadır kurma işlemlerinin devam ettiğini dile getiren Soylu, "Burada öğretmenevine de uğradık. Vatandaşlarımız burada öğretmenevinin salonundalar. Odalara geçecekler ve buradaki tespitler yapıldıktan sonra oradaki iaşeleri ve gerekli hizmetleri yerine getirilecek. Kış ayındayız, hiç kimse soğukta kalmadan hizmetlerimizi yerine getireceğiz." diye konuştu.

 

 

"İNŞALLAH YARALARIMIZI EL BİRLİĞİYLE SARACAĞIZ"

Elazığ'daki çalışmalara ilişkin Soylu, "Güzel sonuçlar bekliyoruz. Tüm arama kurtarma ekiplerimiz çalışıyor. Buralara çadır sevkiyatımız devam ediyor. Kış ve soğuk, onun için amacımız vatandaşlarımızı bu soğukta dışarıda bırakmamak. Bunun için çaba sarf ediyoruz." dedi.

Soylu, herkese geçmiş olsun dileğinde bulunarak, "Tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. İlk dakikadan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları açık ve nettir. İnşallah yaralarımızı el birliğiyle saracağız ve burada karşı karşıya kalınan durumları el birliğiyle gidereceğiz. Tekrar geçmiş olsun diliyorum."

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'da 922 kişinin yaralandığını açıkladı.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Sivrice'deki deprem sonrasında bölgede 4 ve üzeri büyüklükte 11 sarsıntı meydana geldiği, toplam artçı sayısının da 184 olduğu belirtildi.

Depremde Elazığ'da 15, Malatya'da 4 olmak üzere 19 kişinin öldüğü ifade edilen açıklamada, Elazığ'da 560, Malatya'da 226, Diyarbakır'da 34, Adıyaman'da 25, Batman'da 6, Kahramanmaraş'ta 37, Şanlıurfa'da 34 olmak üzere 922 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Malatya Doğanyurt ve Pütürge ile Diyarbakır ve Adıyaman'ın kuzey ilçelerinde gerçekleştirilen tarama faaliyetlerinin tamamlanarak durumun normale döndüğünün öğrenildiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1097 arama kurtarma personeli ve 219 araç bölgeye sevk edilmiştir. Çalışmalara destek amacıyla 15 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır.

AFAD Adana, Adıyaman, Aksaray, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa lojistik depolarından bölgeye, 144 tır ile 6 bin 65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 15 bin 480 battaniye sevk edilmiştir.

Türk Kızılay, bölgeye 167 personel, 19 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15 bin 747 battaniye, 5 bin 686 yatak, 1518 ısıtıcı, 2 bin 500 çadır, 193 bin 400 kilogram un ve 3 bin 200 adet gıda kolisi sevk etmiştir."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız