Engelli ve yaşlı bakım projesi

Devlet tarafından vatandaşlara sunulan sosyal yardımlar, Düzce’de Valilik koordinasyonunda il merkezi ve ilçelerde devam ediyor.

Engelli ve yaşlı bakım projesi
6.03.2020 - 10:00

 Bu kapsamda, Çilimli İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülmekte olan, “Engelli ve Yaşlı Bakım Projesi” bu yıl Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından “Vefa Projesi” adını aldı. İlk olarak 2009 yılında Cumayeri ve Gümüşova ilçelerinde uygulamaya başlanan Vefa Projesi artık ülkemizin birçok yerinde uygulanmaya başlandı. Yaşlı ve engelli evde bakım projesi engelli ve evde bakım desteğinden faydalanmayan ve muhtaç durumda olan yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ev temizliği, kişisel bakımları, temel ve zaruri ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik hazırlanan bir projedir. 65 yaş üstü bakıma muhtaç bireyleri kapsayan proje ile yaşlılık sürecindeki güçlükleri belirlemek, yaşlı bireylere danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmak, üretkenliklerini tekrar kazandırmak, kendi ev ortamlarında sağlıklı ve güvenli yaşamları için destek olmak ve sosyal yaşamlarının normal bir şekilde devam etmesini sağlamak amaçlanıyor. 

Yürütülen proje kapsamında, Çilimli ilçesinde Yaşlı ve Engelli Bakım Projesi ile yaşlı ve engelli vatandaşlar haftada bir kez ziyaret edilerek evlerinde temizlik yapılmakta, yemek ihtiyacı olanların yemekleri yapılmakta, yıkanacak çamaşırları paketlenerek çamaşırhanelerde yıkanmakta olup, alışverişleri de yapılıyor. Ayrıca hastaneye gitmesi gereken yaşlı ve engellilere refakat edilerek tedavileri takip ediliyor. Proje için 4 personel istihdam edilmiş olup, Çilimli ilçesinde yaklaşık 80 vatandaşa “Yaşlı ve Engelli Bakım Projesi” kapsamında hizmet veriliyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız