Kadınlar Gününü kutladılar

Kadınlar Gününü kutladılar
7.03.2020 - 13:45

Çakıcı: Kadın yönetici sayımız gittikçe azalıyor

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Arzu Çakıcı, “Bugün geldiğimiz noktada kadınlar; endişeli, kaygılı, eğitimsiz, işsiz ve şiddete maruz bırakılıyorlar” dedi.

8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Çakıcı, cumhuriyet ile sosyal hayatın içinde yer alan, Medeni Kanun'a geçiş ile eşit vatandaşlık hakkı kazanan, Kurtuluş Savaşı'nda erkeklerle omuz omuza mücadele eden ve aydınlanma ateşini yakan, Atatürk devrimlerinin özü olan kadınların, bugün Cumhuriyet ve kazanımlarından rövanş almaya çalışanların baskı ve tehditleriyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

AKP iktidarıyla birlikte yaşamın her alanında artan şiddetin en çok kadınları vurduğunu kaydeden Çakıcı, “Neredeyse her gün, bir kadın cinayeti ile karşı karşıya kalıyoruz. 8 Mart'ı kutlamak için meydanlara çıkan kadınlar güvenlik güçlerinin müdahalesine maruz kalıyor. Anayasal hakları olan, 'Kadın-erkek eşitliği' talepleri, açıkça göz ardı ediliyor. Kadınların iş yaşamına katılma hakları ellerinden alınıyor, 'En az üç çocuk' baskısıyla eve bağlanmak isteniyor. Kamu atama ve terfileri liyakat yerine, cinsiyetçi bakış açısıyla yapıldığı için kadın yönetici sayımız gittikçe azalıyor. 'Çocuk gelin' sayısı hızla çoğalıyor, kadına ve çocuklara yönelik cinsel istismar oranları, vicdanı olan herkesi kahredecek kadar artıyor. Oysa bu kötü tabloya karşın adalet, eşitlik ve özgür bir gelecek hayalinin öncüleri olan kadınlar bütün yaşadıklarına karşı çıkmaktadır.

Toplumumuzun, ’demokrasi ve insanca yaşam' talebi ancak ve ancak kadınların elleriyle kuracakları bir gelecekle karşılanmış olacaktır. Kurtuluş Savaşı'nda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük destekçisi ve güvencesi olan kadınlar, toplumsal barışı da sağlayacaktır. Tüm bu duygu ve düşüncelerimle,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

Keşir: Kadınları daha müreffeh yarınlara ulaştırmak istiyoruz

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, 1857 yılından bugüne emeğin mücadelesini veren kadınların yadigarı olduğunu söyledi.

“Milli Egemenliğin 100. yılında, bu ülkeyi kadın erkek omuz omuza kurduğumuzu unutmadık” diyen Keşir, hep birlikte alın teri dökerek toplumu ve ülkeyi var etme mücadelesi verdiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kadınsız bir siyaset, kadınsız bir demokrasi sadece kadınlar için değil, bütün bir toplum için eksikliktir” sözünü hatırlatan Keşir, “AK Parti olarak, geçen 19 yılda Anayasa’dan TCK’ya, İş Kanunu’ndan Medeni Kanuna kadar pek çok düzenleme yaptık. Atalarımızdan miras aldığımız bu ülkeyi ve ülkemizin kadınlarını daha müreffeh yarınlara ulaştırmak istiyoruz. Unutmayalım ki; hiç bir alın teri toprağa boşuna düşmez. Bu vesile ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde tüm emekçi kadınlara selam ediyor, kanını canını vererek, bu toprakları bize vatan yapan kadın şehitlerimizi de rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Sayman: Kadın her alanda olmalı

İyi Parti Düzce İl Başkanlığı Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Nuran Sayman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kutlama değil, erkek egemen anlayışla kadının sömürüldüğü cinsiyetçi politikaları bir kez daha protesto etme günü olduğunu söyledi.

Kadınlar olarak Atatürk sayesinde Cumhuriyet devrimleri ile elde ettikleri kazanımlara sahip çıktıklarını vurgulayan Sayman, “Eğitim, çalışma hayatı, sosyal yaşantıda daha fazla söz sahibi olabilme konusunda eşitlik ve adalet istiyoruz. Bunlar için siyasi çalışmalar yaparak sesimizi duyurmak istiyoruz. Genel başkanımız bir kadın, cesur, çalışkan, fedakar bir kadın. Düzce yerelinde Merkez İlçe başkanımız bir kadın ve biz kadınların her alanda olması gerektiğini düşünen bir partiyiz.

Genel Başkanımız Meral Akşener’in de ifade ettiği gibi; kadınların ezilmediği, istismar edilmediği, öldürülmediği bir Türkiye özlemimiz var. İYİ Parti kadınları olarak, başta şehit anneleri, eşleri ve kızları olmak üzere bütün kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Çakar: Kadınları hayatın her alanında destekliyoruz

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, dünyada ilk kez kadın haklarının, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) tarafından Veda Hutbesi’nde dile getirildiğini ve “Cennet anaların ayaklarının altındadır” sözüyle de kadınlara hak ettikleri saygının gösterilmesi gerektiğini vurguladığını söyledi.

Annelik göreviyle beraber iş hayatında da önemli görevler üstlenen ve pek çok alanda dünya çapında başarılar kazanan kadınların, birey olarak ekonomik ve sosyal kalkınmaya da önemli katkılar sağladıklarını belirten Çakar, “Bu kapsamda Üniversitemizde, kadın yaşamı, geleceği ve sorunlarına bölgesel ve evrensel çözümler getirmek için Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur. Türkiye’de ilk defa ‘Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Çalıştayı’ düzenleyen Üniversitemiz, yine ülkemizde ilk olarak, kadın akademisyenlerin yöneticilik ve liderlik görevleri için aday olmalarını desteklemek amacıyla, ‘Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı’nı 2013 yılından beri başarıyla uygulamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ise ülkemiz kadınına yönelik yaptığı konuşmasında ‘Dünya’da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez’ diyerek ülkemiz kadının önemini anlatmıştır. Ülkemizin zor zamanlarında göstermiş olduğu bu kararlılık ve üstün hizmetlerini göz ardı etmemek adına Türk kadınına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Avrupa ülkelerinden önce seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere birçok sosyal ve siyasal haklar verilmiş, kadınlarımızın toplumsal hayata daha aktif katılımları sağlanmıştır. Birbirinden değerli birçok projeyle kadınları hayatın her alanında destekleyen Düzce Üniversitesi olarak; aile, toplum ve ülke geleceği için önemli roller üstlenen kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız” şeklinde konuştu.

Ay: Kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik hakları korunmalı

Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay, her yıl 8 Martta dikkat çekilen Dünya Kadınlar Günü’nün esasında kadınların zaten mevcut düzende bulunmalarının bir sonucu olan sosyal ve siyasal hakların tüm dünya tarafından tanınmasını amaçladığını söyledi.

Kadınların sosyal ve siyasal haklarının ise, önce vatandaşları oldukları ülkeler tarafından korunması gerektiğini ve böylece tüm Dünya’da bu bilincin uyanmasının mümkün olacağını dile getiren Ay, “Bilindiği üzere, Uzak Doğu ve Orta Doğu ülkelerinde, kadınların, siyasal hakları bir kenara bırakalım; araç kullanmak, başörtüsüz sokağa çıkabilmek, belli saatlerden sonra sokağa çıkabilmek ve buna benzer birçok basit hayat aktiviterleri için erkeklerin izni yahut eşliği şart koşulmuştur. Dolayısıyla kadınların seçme ve seçilme hakkı yahut oy hakkı gibi siyasal haklarının gündeme gelmesi akla dahi gelmemektedir. Bunun gibi toplumsal eşitlik açısından geride kalmış toplumlarda, kadınların cinselliği dahi kadınların kendi isteklerine ve rızalarına bırakılmamakta; kadınlar adeta günlük hayatı kolaylaştırması gereken objeler olarak görülmektedir. Yukarıda sayılan kötü örneklerin tam karşıtı birçok iyi örnek de bulunması, Dünya’nın artık cinsiyet eşitliği konusunda ilerlemeye başladığını göstermektedir. Artık küçük Afrika kabilelerinde dahi, kadınlar gücü ele almış bulunmaktadır. Tüm bu iyi işaretler bize birer emsal teşkil etmeli ve kadınların öncelikle ülkemizde, iş hayatında, Mecliste, tüm sosyal alanlarda, sivil toplum kuruluşlarında ve her türlü aydınlanma hareketinde ön saflarda bulunması şarttır.

Bu gibi sosyal ve siyasal eşitsizliklerin önüne geçmekteki en önemli araç kuşkusuz haklarımızı bilmek ve bunların tüm Dünya vatandaşları tarafından sahip olunacak haklar olduğunu anlatabilmektedir. Bu sebeple kadınların sahip olduğu ve olması gereken tüm sosyal, siyasal ve ekonomik haklar korunmalı, bunlar yapılırken, tüm Dünya kadınlarının da bu haklara sahip olmasının destekçisi olunmalıdır. Konu haklar ve bunların korunması söz konusu olduğunda ise Barolar ve Avukatlar olarak üstümüzde çok ciddi sorumluluklar bulunmaktadır.

Avukatlar olarak öncelikli görevimiz herkesin kavuşmakta meşru faydası olduğu hakları savunmaktır. Fakat bunları yaparken, toplum tarafından geçmişten beri dışlanmış olan ve cinsi ayrımcılığa maruz kalmış olan kadınların hakları konusunda çok daha titiz ve dikkatli olunmalıdır. Çabamızın çoğu daha çok kadınlar için harcanmalıdır. Kadınları dezavantajlı duruma düşürecek, örneğin 6284 Sayılı Kanunda arabuluculuk gibi kanun teklif ve tasarıları uygulanmamalıdır.

Düzce Barosu olarak kadınların gerek sosyal gerek siyasi hayatta ön planda olmaları ve mevcut başarılarının korunması, daha iyi yerlere gelmeleri ve cinsiyet eşitsizliğinin önlerinde bir engel olmaması konusunda sonsuza dek çaba harcayacağımızı bir kez daha bildiririz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız