Düzce yatırım ajansı açıldı

Düzce’nin sanayi potansiyeline katkı sağlamak amacıyla Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, TSO ve OSB’lerin de katkısı ile hazırlanan Düzce Yatırım Ajansı Organizasyonu yönetim binası düzenlenen törenle açıldı.

Düzce yatırım ajansı açıldı
13.03.2020 - 14:45

 Açılışa katılan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü “Düzce ölçeğinde bir il için bu ajans Türkiye’de ilk ve tek” ifadesini kullandı.

Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Düzce Yatırım Ajansı, Düzce Valiliği önündeki hizmet binasında düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TOBB Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu, Akçakoca TSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Pazvant, Siyasi Partilerin yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin; “Bugün, Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğinde Düzce Yatırım Ajansı hizmete giriyor. Ajansımızda gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle şehrimizin kalkınmasına ivme kazandırmayı amaçlıyoruz. Düzce Yatırım Ajansı, her şeyden önce Düzce’deki birlikteliğin resmi olacaktır. Bu ajans ile ana hedef Düzce’yi stratejik yatırımcılarla buluşturmak ve istihdama pozitif yönde katkı sağlamak olacaktır. Düzce’mizin sanayileşme, turizm ve tarımdaki ayrıcalıklarını ortaya çıkararak yatırımda ve tedarikte en iyi alternatifler arasına girmesini hep birlikte sağlayacağız. Belirlediğimiz bu üç ana alanda sektör çalışmalarına hız vererek en ideal yatırım ve üretim planlarını ortaya çıkaracak, bu yapacağımız planlamalara ulusal ve uluslararası yatırımcıları da dahil edeceğiz. Hayata geçirdiğimiz Düzce Yatırım Ajansı’nın Düzce’mize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış töreninde önemli açıklamalarda bulunan Başkan Özlü ise, Düzce’deki tüm OSB’lerin yüzde 50 oranında büyüyeceğini aktararak şunları söyledi: “Düzce yatırım Ajansı fikri esasen ortak bir fikirdir. Düzce’deki yatırım ortamını iyileştirmek, Düzce’ye yatırımcı çekmek, adeta Düzce’nin yatırım imkanlarını pazarlamak amacıyla düşündüğümüz bir organizasyondur. Sayın valimiz, değerli milletvekillerimiz, oda başkanlarımız hep birlikte bir araya geldik, Düzce Yatırım Ajansını kurmaya karar verdik. Seçim döneminde taahhüt ettiğimiz kişi sayısı kadar istihdam sağlamak istiyoruz. Bunun için çalışma yaptık ve gördük ki Düzce’de yatırımcı için yeterli sanayi parseli yok. Bu yüzden OSB alanımızı genişletme kararı aldık. Geçen hafta imzaladığımız protokolle yaklaşık 350 Hektarlık bir alanda OSB’nin genişlemesini ön gördük. Bu demektir ki şu anda 775 Hektarlık olan alan; Düzce’deki tüm OSB’lerin %50 oranında büyümesi demektir. Bunu önemsiyoruz. Sayın Valimizin öncülüğünde OSB’mizi genişleteceğiz.”

 

HAZİRAN AYINDA İKTİSAT VE KALKINMA KONGRESİ DÜZENLENECEK

Düzce’nin yatırım kapasitesinde ortaya çıkacak artışla birlikte yatırımcıların Düzce’ye davet edilmesi ve istihdam alanlarının genişletilmesi amacıyla Haziran ayında düzenlenmesi planlanan Düzce İktisat ve Kalkınma Kongresi hakkında bilgiler de paylaşan Başkan Dr. Faruk Özlü şöyle konuştu: “Bir diğer konu da; yine hep beraber geçen akşam toplantısını yaptık, kararlarını aldık. Haziran ayı içinde Düzce’de bir kongre düzenleyeceğiz. Düzce iktisat ve Kalkınma Kongresi. Bunu üniversitemiz ve odamızla birlikte yapacağız. Düzce’deki OSB’ler ve sanayicilerle birlikte yapacağız. Düzce’nin tarımda, turizmde ve sanayide önümüzdeki süreçte nereye gelmesi gerektiğini tartışacağız, ortak kararlar alacağız. Hep birlikte Düzce için çalışacağız. Bakın Düzce’de çok güzel bir ortam var. Bakın bunu burada söyleyeceğim; Sayın Valimiz Düzce’ye gelmiş geçmiş en iyi valilerimizden birisidir. Kendisiyle çok güzel bir çalışma ortamı yakaladık ve çalışıyoruz. Keza TSO Başkanımız Sayın Tuncay Şahin, çok gayretli bir kardeşimiz. Kendisinin bir ünvanı daha var; İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Bey ile beraber çalışıyor. Yine Ayşe Hanım değerli milletvekilimiz, değerli OSB başkanlarımız hep beraber Düzce için çalışıyoruz. İnşallah çok yakın zamanda Düzce’de önemli yatırımların hayata geçtiğini hep birlikte göreceğiz. Ben tekrar herkese teşekkür ediyorum. Düzce yatırım ajansı, bu ölçekte bir il için Türkiye’de ilk ve tektir, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, başarının anahtarının takım olabilmek olduğunu belirterek, Düzce’de Vali Zülkif Dağlı önderliğinde iyi bir takım olduklarını ve bu sayede Düzce’ye önemli aşamalar kat ettirildiğini ifade etti.

Son olarak söz alan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ise, son dönemlerde edinilen kazanımları katılımcılara aktardı. Gümüşova OSB’deki altyapı çalışmaları, Akçakoca OSB planlama çalışmaları, mevcut OSB’lerin genişleme çalışmaları ile sanayicilere ve yatırımcılara destek sağlamaya çalıştıklarını belirten Dağlı, Gümrük Müdürlüğü çalışmalarına da hız verdiklerini müjdeledi.

Düzce Yatırım Ajansı, kesilen kurdele ve imzalanan üçlü protokol ile resmen hizmete başlamış oldu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız