Muhasebecilerin talepleri var

Düzce Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Cem Yıldırım, koronovirüs pandemisi nedeniyle içinde bulunulan olağanüstü koşullarda uygulanmak üzere açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin sosyal ve ekonomik açıdan sağlayacağı faydaya inandıklarını ve desteklediklerini açıkladı.

Muhasebecilerin talepleri var
20.03.2020 - 10:48

Yıldırım, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri doğru, ancak eksik bulduklarını belirtti.

Ülkemizde riskin en yüksek seviyede hissedildiği bugünlerde, tahsil edilecek tüm vergilerin hesaplanmasına temel oluşturan mali belgelerin sağlıklı bir şekilde toplanması, yerinde veya muhasebe bürolarında kayıt edilmesi ve beyannamelerin hazırlanmasının hem doğru olmadığını, hem de imkansız olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Tehdit ortadan kalkana kadar evden çıkılmamasının en yetkili makamlar tarafından tavsiye edildiği ve işverenlerin dahi işine gitmekten çekindiği bir ortamda mali müşavirler yaşamları ile sorumlulukları arasında çaresiz bırakılmamalıdır.

Bugün yalnızca kendimiz değil, ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk altındadır. Muhasebe meslek mensupları camiası olarak, etkileşim içinde olduğumuz bir milyona yakın insanın yaşam hakkının riske edilmemesi konusunda haklı taleplerimizin dikkate  alınmasını istiyoruz!” dedi.

Cem Yıldırım taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

-Mart ayı içinde verilmesi gereken (KDV1-2, Muhtasar, MuhSGK, Damga Vergisi, Turizm Katılım Payı, Ba-Bs, GEKAP vb.) tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulünü,

-Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesini,

-e-Defter beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesini,

-Vergi incelemelerinin ertelenmesini,

-Bu süreçte yaşanacak tahsilat sıkıntıları göz önüne alındığında, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına biz muhasebe meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz.

Çok geç olmadan sesimize kulak verilmesini talep ediyoruz! Çünkü asıl olan yaşam hakkıdır!”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 17.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız