Can dostlarımıza sahip çıkılıyor

Düzce Belediyesi, koronavirüsle mücadele kapsamında sürdürdüğü temizlik, dezenfekte ve ilaçlama çalışmalarının yanı sıra yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını da unutmuyor.

Can dostlarımıza sahip çıkılıyor
30.03.2020 - 10:35
Koronovirüs ile mücadele eylem planına istinaden kafe ve restoranların kapanması, vatandaşların büyük bir bölümünün de evlerinden çıkmaması ile birlikte Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir merkezinin yanı sıra kırsal alanlarda da besleme çalışmalarına hız verdi. Ekipler, kırsal alanlara kuru mamalar bırakarak, sokak hayvanlarının imdadına yetişiyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, “ Sokak hayvanlarının aç ve susuz kalmamaları için çalışmalara hız verildi. Sahipsiz, sevimli dostlarımızın bu durumdan etkilenmemeleri için ekiplerimiz, sokak hayvanlarını aralıksız beslemeye devam edecek fakat bizler vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz. Evlerinin önlerine belli aralıklarla mama ve su koyabilir, can dostlarımıza can olabilirler. Bu konuda duyarlı olmalarını rica ediyoruz” dedi. DÜZCE BELEDİYESİ VETERİNER İŞELERİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA Belediyemiz sokak hayvanları rehabilitasyon ve bakım merkezi, 5199 sayılı Hayvanlar Koruma Kanunu kapsamında üzerine düşen görevleri büyük bir titizlik ve fedakarlık ile yerine getirmektedir. Belediyemizce koronavirüs tedbirleri kapsamında esnek çalışma modeline geçilmeden önce belediyemiz sokak hayvanları rehabilitasyon ve bakım merkezinde günlük ortalama 20 sokak hayvanı toplanarak yine ortalama 20 sokak hayvanına kısırlaştırma yapılmaktaydı. Bunun yanında koronavirüs tedbirleri öncesinde olduğu gibi halen vatandaşlarımızdan gelen tüm istek ve şikayetlere personellerimiz tarafından her gün eksiksiz olarak müdahale edilmektedir. Ancak personelimizin tüm gayret ve fedakarlıklarına rağmen şikayetlerde ve hayvan sayısında azalma olmamasının sebebi olarak İlimizin coğrafi bakımdan ormanlık alanlara diğer illere göre daha çok sahip olmasından dolayı ve çevre illerde bakımevi olmaması ya da varsa yetersiz olması gibi sebeplerden dolayı çevre il ve ilçelerden sürekli bir şekilde sınırlarımız içerisine sokak hayvanı bırakılması olduğu belediyemizce tahmin edilmektedir. Bu tür durumlara şahit olan halkımızdan belediyemiz beyaz masa 153 hattını aramalarını ve bizi bilgilendirmelerini önemle rica ediyoruz. Bunun yanında Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerince günlük çalışmalar sırasında ormanlık alanlara yakın mahallelerimizde toplu halde sokak hayvanlarına rastlanılmakta olduğundan İlimizde sokak hayvanlarının popülasyonunun azaltılmasında güçlük yaşanmaktadır. Ancak bu olumsuz koşullara rağmen belediyemiz 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili mevzuatlara uygun olarak azimle çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 18.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız