Asgari ödeme tutarı düşürüldü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı ödemelerinde asgari ödeme sınırını yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürdü.

Asgari ödeme tutarı düşürüldü
1.04.2020 - 13:13

BDDK’ya kredi kartı ödemelerinde düzenleme yapma yetkisi de verildi. Ayrıca Merkez Bankası’nın aldığı kararla, 1 Nisan 2020’den geçerli olmak üzere, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.40’tan yüzde 1.25’e düşürüldü.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında yönetmelikte yapılan değişiklikler dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarının borcun yüzde 30’undan az olamayacağına ilişkin hüküm yüzde 20’den az olamayacağı şeklinde değiştirildi. Yeni tahsis edilen kredi kartlarında, kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40’ından aşağı olamayacağına ilişkin hüküm de değiştirildi. Bu konudaki asgari tutarı, kurul belirleyecek.

Yönetmeliğin 22. maddesindeki, ‘Kredi kartı limiti’, ‘Kredi kartı limiti ve asgari tutar’ olarak düzenlendi. Yönetmeliğe, “Kurul, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankasının görüşünü alarak, kredi kartlarında asgari tutarı dönem borcunun yüzde yirmisi ile yüzde kırkı arasında olacak şekilde belirlemeye; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak kredi kartı limitine ilişkin bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye yetkilidir” hükmü de eklendi.

YENİ BİR KARAR BEKLENİYOR

Kredi kartı limiti ve asgari ödeme oranı belirlemede, kart taksidi ve vade belirlemede olduğu gibi Kurul kararı yeterli olacak; yönetmelik çıkarılmasına gerek kalmayacak. Değişikliğin ardından kredi kartı limitleri ve asgari ödeme oranlarında vatandaşı rahatlatacak bazı düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Piyasada kararların bu hafta alınacağı tahminleri yapılıyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız