İşçiler mağdur olmayacak

Yeni tip koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı alınan tedbirler kapsamında kısa çalışma desteği başvuruları sürüyor.

İşçiler mağdur olmayacak
1.04.2020 - 17:11

Düzce Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü Mustafa Tezel, kısa çalışma ödeneği ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Tezel, işçilerin mağdur olmayacağını açıkladı.

Düzce Postası Yazı İşleri Müdürü Çiğdem Diger’in sorularını yanıtlayan Tezel, başvurularda yoğunluk yaşandığını ve 1 hafta içerisinde yaklaşık 1150 firmadan talep geldiğini belirtti.

Sürecin işleyişi ile ilgili bilgiler veren Tezel, firmaların ön başvuru formu ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak çalışanlara ilişkin çizelge ile bu çalışmanın neden gerekli görüldüğüne ilişkin evrakları Düzce Çalışma ve İş Kurumu’nun kısacalı[email protected] adresine göndererek başvuruda bulunabileceklerini belirtti.

Alınan başvuruları ilk olarak kendilerinin değerlendirdiğini ve eksiklerinin kontrol edildiğini anlatan Tezel, ardından ise başvuruların sisteme girişlerinin yapıldığını ve uygunluk tespiti için Bakanlığa bağlı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına gönderildiğini bildirdi. Tezel, iş müfettişlerinin uygunluk tespitini yapmasının ardından işverenlere tebligatta bulunacaklarını açıkladı.

Uygunlukları tespit edilenlerin ödemelerinin kısa süre içinde yapılacağını ve çalışanların bu konuda endişe taşımamaları gerektiğini anlatan Şube Müdürü Mustafa Tezel, “İşçilerin mağduriyeti söz konusu olmaz. Kısa çalışma ödeneği uygun görülen işletme çalışanları ödemelerini postaneden kimliklerini ibraz ederek alabilecekler” ifadelerini kullandı.

Tezel, 1150 civarında başvurudan 700 tanesinin sisteme girişinin yapıldığını, 450 dosyanın işlemlerinin ise tamamlanıp Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına gönderildiğini belirtti. İş müfettişlerinin incelemelerinin ardından dosyalara ilişkin geri dönüşlerin başlayacağını kaydeden Tezel, “Yoğunluk var. Tüm illerin başvuru dosyaları iş müfettişleri tarafından incelenecek. Henüz gönderdiğimiz dosyalarla ilgili bize geri dönüş olmadı” diye konuştu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Aysel sahin
  Aysel sahin
  3.04.2020 15:47

  Dukkanini kapatanlara bisey yapıldığını görmedim malesef herkes kredi pesinde

 • Önder çevik
  Önder çevik
  3.04.2020 12:53

  İşsiz kalmış eytli geliri olmayan insanları hiç düşünen yok işsizim GSS ödüyorum benim gibi olanlar ne yapsın bununla ilgili bir yardım planları fatura,ve banka borçları ile ilgili bir çalışma sözkonusumu

 • Guven turgut
  Guven turgut
  4.04.2020 00:52

  Peki 450 gun doldurmayanlar ne yapacak biz 3 ay calismicaz ve kisa calisma odenegide alamiyoruz bumu sistem bumu adalet 3 ay elektirik su dogalgaz gida bunlari kim odeyecek

E-Gazete

 • 19.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız