BİLSEM’in matematik projesi finale kaldı

Bu yıl 11.si düzenlenen ve Türkiye’nin en prestijli matematik proje yarışması Salih Zeki Matematik Proje Yarışması’na ülkemizden binlerce matematik projesi katıldı ve yapılan jüri değerlendirmesinde 17 proje finale kaldı.

BİLSEM’in matematik projesi finale kaldı
15.04.2020 - 13:54

Bu projelerden 1 tanesi de Düzce Bilim ve Sanat Merkezi Matematik Öğretmeni Hasan Şahin danışmanlığında hazırlanan ve proje grubu öğrencileri Sena Yeşilyurt ve Beyzanur Küçük’ün uzun süredir üzerinde çalıştıkları Hiperbolik Çokyüzlüler Projesi oldu.

Bu proje kısaca; eşkenar üçgen piramidin köşe noktalarını merkez kabul eden birbirine teğet eş küreler çizildiğinde bu küre parçaları ile üçgen piramidin kesişim noktaları çıkarıldığında ortaya çıkan cisme hiperbolik çokyüzlü denildi.

Literatürde olmayan bu yeni cismin (hiperbolik çokyüzlü) özel yüzey alanı ve hacim formülü elde edilerek yeni ve özgün sonuçlar oluşturuldu. Türkiye’nin en prestijli matematik proje yarışması olma özelliği de taşıyan bu platformda İlimizi başarıyla temsil eden öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 19.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız