Botanik Bahçeler hakkında bilgi verildi

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi, Süs ve Tıbbi Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, NTV radyoda Nacide Berber’in hazırlayıp sunduğu “Doğa Konuşmaları Programı”na konuk oldu.

Botanik Bahçeler hakkında bilgi verildi
6.05.2020 - 12:35

 

Nacide Berber’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Necmi Aksoy botanik bahçesini; “Belirli bir bölgede kökeni ve orjini belli olan, dünyanın değişik habitat tiplerini barındıran, hem bölgesel hem de dünyadaki yaşamların, canlıların çeşitliliğini barındıran, çokça sistemi bir arada bulunduran, yaşayan bir biyo çeşitlilik diyebiliriz.” şeklinde tanımladı.

Botanik bahçelerinin, tasarlandığı yerdeki bitkileri, yakın çevresindekileri ve daha sonra da dünyadaki bitki ve canlı türlerini içerdiğini NTV radyosu dinleyicileriyle paylaşan Prof. Dr. Aksoy, bazı botanik bahçelerin ise sadece bir tür üzerine çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Botanik bahçelerin ana özelliklerinin; canlıların, yaşamın çeşitliliğinin sergilendiği, projelerin oluşturulduğu, bilimin ve eğitimin yapıldığı yerler olduğunu açıklayan Öğretim Üyesi, Türkiye’deki ilk botanik bahçesinin, 15. yüzyılın sonu ile 16. yüzyılın başlarında kurulduğunu söyledi.

Türkiye’deki botanik bahçe sayısının yeterli olmadığını söyleyen Prof. Dr. Necmi Aksoy, ülkemizde yeterli iş gücünün ve bilgi birikiminin olduğunu, sadece sistemin kurulacağını ifade etti.

Düzce Üniversitesi yerleşkesinde yapımı devam eden botanik bahçe hakkında da bilgiler paylaşan Süs ve Tıbbi Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, bu bahçede özellikle süs ve tıbbi bitkiler üzerine çalışmalar yürütüleceğini söyledi. Kullanılan süs bitkilerinin çoğunun ithal olarak geldiğini vurgulayan Necmi Aksoy, bu bitkilerin maddi kayıp oluşturmasının yanısıra ülkemize hastalık getirme riskinin de olduğunu ifade etti.

Son olarak günümüzde doğaya dönüş sürecinin başladığını söyleyen Prof. Dr. Necmi Aksoy, bu sürecin önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını, sürdürülebilir bir yaşam için doğanın öneminin anlaşıldığını dinleyicilerle paylaşarak sözlerini sonlandırdı.

NTV radyoda Nacide Berber’in hazırlayıp sunduğu “Doğa Konuşmaları Programı”na; https://soundcloud.com/ntvradyo/doga-konusmalari-necmi-aksoy internet adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız