Şahin, Hakan Zengin’in konuğu oldu

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Orman Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Hakan Zengin’in organize ettiği video konferans toplantısına katıldı.

Şahin, Hakan Zengin’in konuğu oldu
10.06.2020 - 10:48

 

TOBB Başkan Yardımcısı, İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kelebek Mobilya Düzce Fabrika Müdürü Faruk Şahin, Teknorot Genel Müdürü Cevat Aydın’ın katılım sağladıkları toplantıda ilk olarak konuşan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce ve Düzce Ekonomisiyle ilgili katılımcılara bilgiler aktardı.

Şahin; “Düzce, 5084 sayılı yasa ile birlikte ciddi bir büyüme ivmesi yakaladı. Şu an çalışır durumda 5 Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 26 bin istihdam sağlıyor, Merkezleri büyük şehirlerde olan firmalarımızla birlikte toplamda 124 ülkeye 1,5 Milyar Dolar değerinde ihracat yapıyoruz. Son 4 ayda geçen yılki rakamlara nazaran en çok ihracat yapan ikinci il konumundayız.

Düzce bildiğiniz üzere orman ürünleri sanayisinde uzun yıllar ülkemizin lider illeri arasında yer aldı. Orman ürünleri sanayisinin hammadde ve yarı mamul ihtiyacının %20’si halen ilimizde üretilmektedir.

Son dönemlerde ise yarı mamul ve son tüketici ürünlerinin daha fazla katma değer sağlıyor olması dolayısıyla gelişim başka illerimizde görünse de halen Düzce, yarı mamul ve hammadde üretimi noktasında liderliğini korumaktadır. Konuşmacılarımız arasında yer alan Hakan Zengin kardeşimiz daha istatistiksel bilgileri sizlere aktaracaktır birazdan.

Düzce’de son dönemde Sayın Valimiz Dr. Zülkif Dağlı, 65. Dönem Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanımız, Düzce Belediye Başkanımız Sayın Dr. Faruk Özlü, Düzcemizin göz bebeği Düzce Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve sivil toplum kuruluşları olarak önemli bir sinerji yakaladık. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu oluşumlarda köprü görevi görmeye ve kamu kaynaklarını üyelerimizin hizmetine sunmaya gayret ediyoruz.

Düzce Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın büyük özverileri ile 100 firmamıza 100 akademik danışman tahsis ettik. Yine üniversitemizle birlikte 16 küçük ve büyük ölçekli projede ortak olarak işbirliğimizi farklı kulvarlara taşıdık. Sanayinin beklentisi olan nitelikli iş gücünü oluşturmak amacıyla eğitim programlarına katkılar verdik.

İlimiz sadece sanayisi ile değil, inanılmaz güzellikteki doğası ve bereketli tarım arazileriyle de ön plana çıkıyor. El değmemiş doğa harikası alanlarımızı yerli ve yabancı turistlerimizin rahatlıkla ziyaret edebilecekleri alanlara çevirmek için master planlarımızı hazırladık. Kısa zaman içinde günü birlik turizm olanaklarıyla ilimize kademe atlatacağımızı düşünüyoruz. Bu amaçla pandemi sürecinin hemen öncesinde Tursab ile birlikte bölge tanıtım toplantısı düzenledik. Buradaki amacımız turizm acentelerinin ilimizi rehberlerine eklemek.

Deniz Turizmi konusunda bölgenin incisi Akçakoca’mız, Rafting konusunda Cumayeri ilçemizdeki uluslar arası standartlardaki tesisimiz, doğa ve kış sporları konularında yapmış olduğumuz çalışmalarla Turizmimizi de canlandırmaya gayret ediyoruz.

Tarım konusunda da bereketli toraklarımızı en iyi şekilde değerlendirmek üzere Düzce Üniversitesi ile birlikte Tıbbi Aromatik Bitkilerin yetiştirilmesi ve nihai ürün pazarına sokulması konusunda ortak çalışmalar yürüttük ve 12 ürünü ticarileştirerek sonuca bağladık. Üniversitemize bu alanda bir marka kazandırdık. Coğrafi işaret konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Buna da örnek vermemiz gerekirse Düzce Bal Kabağı konusunda birçok AR-GE çalışmasına öncülük yaptık ve güzel sonuçlar aldık. Düzce’de kurulu bir firmamız bal kabağından elde edilen ticari ürünleri paketliyor. Diğer yerel ürünlerimiz için de coğrafi işaret alım çalışmalarımız devam ediyor.

Yaşadığımız pandemi süreci çalışmalarımıza bir nebze olsun engel olmuş olsa da dijital dünyanın nimetlerinden aynı şu anda olduğu gibi azami düzeyde faydalanıyoruz. İKV Başkanımız Sayın Ayhan Zeytinoğlu’nun öncülüğünde birçok uluslar arası toplantıya video konferans yolu ile katılım sağladık. Aynı şekilde üst birliğimizle de anlık sorunlarımızı iletebilme fırsatı bulduk.

Bugün de sizlerin aracılığıyla ekonomi çevresine seslenme fırsatı bulduk. Sizin vesilenizle yatırımcılarımıza seslenmek istiyoruz. Düzce yatırımlarınız için ideal bir kent. Lojistik avantajları, nitelikli iş gücü imkanları ve coğrafi konum olarak bölgede 5. Bölge teşviklerine sahip tek il. Düzce’de kurmuş olduğumuz yatırım ajansı sayesinde ilimize yatırım yapacak olan iş insanlarının tüm bürokratik sorunlarını tek elden çözüme kavuşturuyoruz. Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Düzce TSO işbirliğiyle kurulan ajansın başkanlığını da ben yürütüyorum. Düzce’ye gelin, bizlerle temasa geçin, yatırım yapmayacak olsanız bile burada iş dünyası için sunulan fırsatları yerinde görün” İfadelerine yer verdi.

Tuncay Şahin’in ardından konuşan İKV Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın bölgede en dikkat çeken oda olduğunu ifade ederek özellikle Üniversite Sanayi İşbirliği konusunda Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara sahip olduğunu söyledi. Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası çalışmaları ve bölge ekonomisi hakkında da katılımcılara bilgiler aktardı.

Sırasıyla Kelebek Mobilya Genel Müdürü Faruk Şahin ile Teknorot Otomotiv Genel Müdürü Cevat Arslan da sektör ve bölgesel ekonomi konularındaki görüşlerini aktardılar.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

E-Gazete

  • 19.05.2022

E-Gazete Arşivi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız