Vali Atay, Düzce TSO’yu ziyaret etti

Düzce Valisi Cevdet Atay, kamu kurumları ve mesleki kuruluşları ziyaretleri kapsamında Düzce TSO’yu ziyaret etti.

Vali Atay, Düzce TSO’yu ziyaret etti
22.07.2020 - 17:20

Ziyarette Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli, Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri hazır bulundu. Toplantının açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli, odanın kısa tanıtımını yaptı. Dertli, OSB’ler, istihdam rakamları, oda istatistikleri ve genel durum değerlendirmesi yaptığı konuşmasında; “Düzce’de üretilip direkt ihraç edilen ve ilimizde üretilip başka illerden ihracatı gerçekleştirilen ürünlerin toplam tutarı 2000 yılında 132 milyon $ iken 2018 yılında bu rakam 745 milyon $’ı bulmuştur. İmalat sanayi sektöründe 660 firmada 32 bin kişi istihdam edilmektedir.  Bu firmaların yaklaşık 100 tanesi Organize Sanayi Bölgelerindedir. İlimizde bulunan 5 Organize Sanayi Bölgesinden ikisinde tüm parseller sanayicilere tahsis edilmiştir. Ayrıca Islah OSB’den dönüşen Gümüşova OSB ve kamulaştırma aşamasında olan Çilimli OSB ile Akçakoca Demir Çelik İhtisas OSB yatırımcılara kapılarını açmıştır.

Düzce, Teşvik Yasası’nın sağladığı avantajlar, altyapısı ve lojistik avantajı nedeniyle yatırımcıların gözdesi durumundadır. 195 milyon Dolar Dış Ticaret Hacmi ile 2023 hedeflerine ulaşmamızda ilimizin önemli katkısı bulunmaktadır. Dış ticaret hacminin 108 milyon Dolar’ı İhracat, 87 milyon Dolar’ı ise İthalat olarak gerçekleşmiştir. İlimizde üretilen ürünlerin 124 ülkeye ihracatı yapılmaktadır. Dış Ticaret hacmine göre öne çıkan sektörler; Otomotiv Yan Sanayi, Ağaç ve Orman Ürünleri Sanayi, Makine imalat ve Metal sanayi, Tekstil ve Gıda ürünleri imalatıdır.

33 bin öğrencisi olan Düzce Üniversitesi ve Meslek Liseleri ile sanayicilerimizin nitelikli personel ihtiyacı kolaylıkla karşılanmaktadır. Düzce Teknopark yeni binası ile 100’ünüzerinde Firmaya imkân sağlayabilecek özelliktedir. 2018 yılı itibari ile 8 Ar-Ge Merkezi bulunan ilimde Ar-Ge Merkezi Belgesi olan firma sayısı günden güne artmaktadır. 

Düzce OSB 173 hektar üzerine kurulmuş olup, 66 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Tam doluluk oranına ulaşan Düzce OSB’de yaklaşık 5500 kişi istihdam edilmektedir.  Düzce II. OSB 81 hektar üzerine kurulmuş olup, 12 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Tam doluluk oranına ulaşan Düzce II. OSB’de yaklaşık 1000 kişi istihdam edilmektedir. Gümüşova OSB 360 hektar üzerine kurulmuş olup, faaliyette olan firmalarda yaklaşık 2000 kişi istihdam edilmektedir. Elektrik, su, doğalgaz altyapısı hazır olan boş parseller yatırımcılarını beklemektedir. 83 hektarlık alan üzerine kurulan Çilimli OSB, TEM Düzce çıkışına 4 km uzaklıkta olup, düz bir arazi yapısına sahiptir. Arazi yapısının düz olması altyapı, yapım işinde maliyet ve zaman avantajı kazandıracaktır.  Çilimli İlçesi merkeze ve diğer ilçelere yakınlığı açısından istihdam edilecek personelin ulaşımında avantaj sağlamaktadır. Elektrik, su, doğalgaz altyapısı hazır olan boş parseller yatırımcılarını beklemektedir. 88,5 hektarlık alan üzerine kurulan Akçakoca İhtisas OSB’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kuruluş işlemleri tamamlanmış olup, kamulaştırma çalışmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Ahmet Dertli’nin ardından konuşan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, 2018 yılından bu yana gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Vali Cevdet Atay’a bilgiler aktardı. Şahin, “Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte Türkiye’de bir ilk olacak olan mesleki yeterlilik merkezi kurulumu için uluslararası proje geliştirdik ve sonuca erdirdik. Pandemi süreci sonrasında bu belgeye sahip olan gençlerimiz ilk etapta Almanya’da 6 ay iş arama ve çalışma vizesine başvuruları halinde hızlıca sahip olacaklar. Ayrıca mesleki yeterlilik merkezimiz yine bir ilk olarak kapsamı en geniş belgelendirme merkezi olarak da faaliyetlerine devam etmektedir.

Türkiye odalar ve borsalar birliği ile Düzce Valiliği arasında imzalanan protokol ile yapımı tamamlanan 23 derslikli TOBB ilkokulunun resmi açılışını TOBB Başkanımız Sayın m. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımlarıyla gerçekleştirdik. Okulumuz ile sürekli irtibat halinde olarak talep edilen tüm ihtiyaçlarına destek vermekteyiz.

Düzce Üniversitesi ve Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile birlikte önemli sinerji yakalanmış, üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları konusunda Türkiye’de ilkleri başararak örnek gösterilen bir il durumuna geldik.

Düzce’de ilk defa ulusal tarım fuarı gerçekleştirdik. İkincisini de talimatlarınızla yapacağız. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.

Düzce Üniversitesi ve Gölyaka Belediyesi’yle birlikte Tarım OSB projesini başlattık. Bu çalışmalarımızla birlikte ulusal kamuoyunda organik tarımda pilot bölge olma isteğimizi dillendiriyoruz.

Özellikle yaşanan pandemi sürecinde üyelerimizin ucuz finansmana erişimini sağlamak amacıyla Türkiye odalar ve borsalar birliği öncülüğünde 5 ayrı kredi paketi hazırlayarak odamızın maddi imkanlarının tamamını üyelerimizin hizmetine sunduk. Üyelerimize bu protokoller kapsamında mayıs ayı sonuna kadar 1.5 milyar TL kredi kullandırdık. Organize sanayi bölgelerimizin gelişimine katkı sağlamak amacıyla; Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi’yle koordineli şekilde 1. OSB’nin genişletilmesi çalışmalarına katkılar verdik.

Çilimli OSB bölgemizin orman ürünleri ihtisas OSB olması için odamız bünyesinde çalışmalar yaparak ön talep topladık. Düzce valiliği ile birlikte sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda bölgemizi orman ürünleri ihtisas osb olarak kısa zamanda faaliyete sokacağız.

Uzun yıllardır atıl durumda olan Uzel makine firmasına ait arazinin kamuya kazandırılması konusunda hem firmanın mevcut yasal temsilcileriyle hem de ilgili kamu kurumlarıyla koordineli çalışmalar yürüterek ilgili araziyi kamunun başka bir kuruma tahsis edebileceği konuma getirdik.

Kentin girişinde kötü bir görüntü oluşturan eski sanayi sitesi olarak bilinen bölgenin kentsel dönüşümle yeniden yapılandırılacak olması dolayısıyla burada faaliyet gösteren sanayici esnafının yeni sanayi sitesi bölgesinde yeni yapılacak olan iş yerlerine taşınması planlanmış, hak sahipleri ve isteklilerle istişareler yapılmıştır.

Tüm bu çalışmalarımızın haricinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Darülaceze Başkanlığı, Bölge Oda ve Borsalarımız, Yerel Yönetim Unsurlarımızla Sürekli Bir araya gelerek ilimizin gelişimi, yatırımcıların beklentileri ve çözüm önerileri ile ilimizin istihdamına katkı verebilecek çalışmalara imza atıyoruz.

Önümüzdeki süreçte başlatacağımız endüstriyel robotik tasarım merkezi projemizde amacımız endüstriyel üretimde robotik tasarım yapılabilmesini sağlamak üzere gerekli insan gücünün ve teknolojik alt yapının kurulmasına ve geliştirilmesine öncülük etmek olacak.

İlimize gümrük müdürlüğü kurulması amacıyla Düzce Valiliği’mizle birlikte 2 yıllık bir çalışma yaptık. Yakın zamanda sizin liderliğinizde ilimize gümrük müdürlüğü kurulmuş olacak.

Bu çalışmalarımızın yanı sıra savunma sanayi konusunda pilot bölge olma konusundaki taleplerimiz ve endüstriyel bölge olma taleplerimize de sizin önderliğinizde erişeceğimize inanıyoruz.

2018 yılının nisan ayı itibariyle gelmiş olduğumuz yönetim kurulunda aldığımız ilk kararlardan biri swot analizi yaptırmak oldu. Odamıza yönelik olarak hayata geçirdiğimiz swot analizi neticesinde hem fiziki yapımızda hem de yönetim anlayışımızda iyileştirmelere yöneldik.

Yapmış olduğumuz fiziki değişimler üyelerimiz nezdinde olumlu geri dönüşler almamıza katkıda bulundu.

Odamız bünyesinde kurduğumuz proje ofisi ile ulusal ve uluslar arası projelere başvurular yapıyor, oda üyelerimizin menfaatine olabilecek girişimleri zamanında gerçekleştiriyoruz.

Paydaşı olduğumuz Marka, Teknopark, ABİGEM DM gibi kuruluşlarda üyelerimize yönelik oluşan destek veya hibe olanaklarını değerlendirmeye, ilimize daha çok katma değer sağlamaya çalışıyoruz.

Ara eleman değil, aranan eleman sloganıyla çıkmış olduğumuz meslek liseleri projelerimizden biri de meslek liselerimizi branşlaştırma çalışması olacak. İş dünyasının beklentilerine uygun nitelikli gençleri yetiştireceğimiz branşlaşmış meslek liseleri beklentimize de inşallah sizin önderliğinizde kavuşacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kürsüye çıkan Düzce Valisi Cevdet Atay, mesleki kuruluşların ve sivil toplum kuruluşlarının ilin ekonomisinde ve işleyişinde önemli yere sahip olduğuna değinerek, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa birçok güzel işe imza atacaklarına inandıklarını söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız