Düzce Kasrı neden yıkıldı?

Yapılan açıklamada, “Düzce Kasrı, prefabrik bir yapıdan ibaret, yeterli taşıyıcı kolonları olmayan, temel bağlantı noktaları çürümüş, adeta bir teneke yığınıdır” denildi.

Düzce Kasrı neden yıkıldı?
29.07.2020 - 17:38

Bahçeşehir’de yaklaşık 20 yıl önce inşa edilen ve daha sonra kullanım hakkı Düzce Belediyesi’ne geçen, sosyal tesis şeklinde hizmet veren Düzce Kasrı, belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Düzce Belediyesi tarafından, restoran olarak hizmet vermek üzere onarıma alınan yapının yıkılması Düzce kamuoyunda tepkilere neden olunca, Düzce Belediye Başkanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, kasrın kalitesiz inşa malzemesi ile inşa edildiği ve yapı biçiminin elverişli olmaması sebebi ile işletmecisine yıllarca zarar ettirdiği kaydedildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Yapım amacına uygun kapasitesini karşılayamayan, çelik konstrüksiyon şeklinde lanse edilen ancak büyük bir kısmı adeta teneke malzeme ile inşa edilmiş bu yapıyı tamir ve tadilata alarak güçlendirme amacıyla başlattığımız çalışma öncesinde söz konusu yapının projesi bulunamamıştır. İç cephe kaplamaları içinde taşıyıcı kolonların olmadığını tespit eden teknik personelimiz, söz konusu yapının mevcut hali ile tadilat edilmesinin çok daha masraflı ve ana demir direklerin temel bağlantı noktalarının çürümesi gerekçesi ile yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilmiştir.

Bu bilgiler ışığında kamuoyunu yanlış yönlendirme amacı güden paylaşım ve iddialarda bulunan şahıslara bildirmek isteriz ki; bahse konu Düzce Kasrı, prefabrik bir yapıdan ibaret, yeterli taşıyıcı kolonları olmayan, temel bağlantı noktaları çürümüş, adeta bir teneke yığınıdır. Mimar ve mühendislerimizin çalışmaları ile ortaya çıkan ortak karar, Düzcemiz’e kalıcı bir eser kazandırma amacı taşımaktadır.”

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • DÜZCELİ
    DÜZCELİ
    3.08.2020 14:42

    Zaten yapılması lüzumsuzdu deprem zamanı yapılan bir yapıydı.Yeniden yapılmasına gerek varmı.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız